1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.
  2. Site iletişim adresimiz islamtrforumu(at)gmail.com dur. İstek, eleştiri, ban sorunları ve hak sorunları ile alakalı yazabilirsiniz. HAYIRLI RAMAZANLAR
    Duyuruyu Kapat

Bu Ok Hedefi Vurabilir Mi ?

Konu, 'Zeka Soruları, Bilmeceler' kısmında AbdulFettah tarafından paylaşıldı.

1. AbdulFettah

AbdulFettah 94.7 - Öyleyse, bir işi bitirince diğerine koyul. Üye

Yeni bir soru :)

a noktasından, b noktasındaki hedefi vurması için bir ok fırlatılsın. a ile b arasındaki mesafe 10 metre olsun.

ok, a ile b arasındaki yolun yarısına geldiğinde daha gitmesi gereken 5m vardır. kalanın yarısına geldiğinde 2.5m, kalanın yarısına geldiğinde 1.25m kalanın yarısına geldiğinde....her gittigi yolun yarısını sonra onunda yarısını... gidiyor ta ki bir noktada hedefi vurması lazım. Bu Ok hedefi vurabilir mi ? Eger hedefi vurursa bunu matematikle nasıl açıklarsınız?
    İnternetten yardim almak yasaktir
  2. nereyeboyle

nereyeboyle İyi Bilinen Üye Üye

matematiksel olarak aradaki mesafe hiçbir zaman azalmaz çünkü her sayının bir yarısı vardır o yüzden aradaki mesafe asla sıfırlanmaz
  3. Ebu Ubeyde bin Cerrah

Ebu Ubeyde bin Cerrah İyi Bilinen Üye Üye

Bunu bende diyecektim de pek matematiksel değil diye yazmadım :)
  4. AbdulFettah

Yani ok hedefi vuramaz mi diyorsun
  5. nereyeboyle

matematiksel olarak öyle .... çünkü her sayının yarısı var ... okun hedefe vurması için aradaki mesafe 0 metre olması lazım ama hiçbir sayının yarısı 0 değildir
  6. Ebu Ubeyde bin Cerrah

Evet vuramaz, son kararımız.
  7. omermuslim

omermuslim İyi Bilinen Üye Üye

tam katliama baslicaktimtim cevabi yazdin:mad:
  8. AbdulFettah

Yani, 'matematigin çöktüğü an' diyorsunuz :D
  9. omermuslim

omermuslim İyi Bilinen Üye Üye

vurur cunku mesafe belli
  10. AbdulFettah

Ahi vursa bile bunun matematiksel ifadesini soruyorum
  11. nereyeboyle

Bu soruyu paradoks soruları ile ilgili bir kitapta görmüştüm aynen böyle çözmüştüm :)
    bu mantık ilminin temel sorunlarından ...
    Zenon'un hareket paradoksu diye geçiyor ... Bu soru bir paradoks örneğidir....
    Zenon un hareket paradoksunda AKHİlleus bir tosbagayı yakalamaya çalışır.... aradaki mesafe sürekli yarıya iner ... onun yarısı ... yarının yarısı ... ama bir türlü yakalayamaz ... öyle işte :)
  12. nereyeboyle

akhi temel sorun ilim adamlarının sonsuz kavramına bir çözümleri olmaması ....
    daha dogrusu sonsuz fikrine tek cevap veren şey din'dir .... zaten sonsuz kavramına bir çözüm üretitklerinde fizik matematik Astronomi bilcümle ilimler için devrim olur ...belki din ile bilim yeniden barısırlar..... Tıpkı 0 ın bulunmasının yaptıgı etki gibi bir etki
  13. Ebu Ubeyde bin Cerrah

Eeee @Hüseyin Atmaca akhi cevabı yazacan mı yoksa sabaha kadar tahmin mi edecez? :)
    Bence Akhi lleus örneği güzeldi..
  14. AbdulFettah

ok matematimsel olarak her zaman gittigi yolun yarisini gidiyor, gittigi mesafe 10 metre diyelim.
    Bunun matematiksel ifadesi 10/2, sonra 10/4, 10/8, 10/16, 10/32.... vs boyle sonsuza kadar gidiyor

10/2n ni sonsuza götürdüğünüzde

10/∞ =0
    Yani bir başka ifadeyle
    10/n = 0 olabilmesi için n'in sonsuz olması lazım. yani ancak hedefi vurduğunda, kalan mesafe sıfırdır ve o noktada n=sonsuz'dur.
  15. nereyeboyle

akhi bir sayının sonsuza bölümü sadece limit sorularında 0 alınıyor pnun dısında tanımsız kabul ediliyor biliyorym :)
  16. Ebu Ubeyde bin Cerrah

Bu şeklide de anlatılabilirdi tabi :)
  17. nereyeboyle

18. Ebu Ubeyde bin Cerrah

Akhi bu hangi seviye soruları? ÖSS? ÖSYMS? YGS? DHKP-C?
  19. nereyeboyle

Dhkp c ney Allah seni napmasın :D
  20. nereyeboyle

Dhkp c akhi :D Işid din sorularında bilemeyeni vuruyor ... dhkp c matematik te bilemeyenleri
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş