Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Bu Ramazan Hakkında Ne Düşünüyorsunuz? | 1441-2020

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Bilmiyorum, Ramazan'da olduğumuzun farkında mıyız? Bundan emin olamıyorum. Tek başıma izole bir yaşam sürüyorum. Namazlar, teravihler, sahurlar ve iftarlar bir başıma... Yüzdelik olarak açıklayacak olursam eski yaşantımdan %15-20 gibi bir farklılık var. Bu ciddi manada az bir oran gibi görünse de beni ben yapan önemli meseleleri barındırıyormuş.

Ramazan'da toplu iftarlar çok önemliymiş. Birliğin, beraberliğin, yek vücut olmanın en önemli ümidiymiş. Cemaatle kılınan namazlar ve teravih namazları ise şeytana karşı omuz omuza yapılan kıyamın en önemli göstergesiymiş. Sahurlar bir ailenin heyecanı, bereketi ve ufak çocukların en güzel anılarından biriymiş. İftarlar bir gönülden yapılan duaların, birlikte şükretmenin, birbirine yetmenin simgesiymiş.

Bu Ramazan sofralarımıza, dualarımıza kısacası amellerimize hüzün çöktü. Camiler ve mescidler öksüz, ilim meclisleri talebesiz kaldı. Kalpler bahanelere karşı savunmasız, sokaklar tebliğden yoksun kaldı. Çocuklar sokaklardan mahrum, büyükler virüse maruz kaldı.

Velhasıl... Bir çok duygunun kalbimde birleştiği, bir çok düşüncenin kafama yerleştiği ve bir çok hasletin önemini anladığım bir Ramazan'a başladım. Belkide beni bu düşüncelere iten şey Ramazan'a yalnız girmem oldu. Peki siz bu Ramazan hakkında ne düşünüyorsunuz?

Berâ Çevrimdışı

Berâ

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Nedendir bilmem, ben de henüz Ramazan'ın o büyülü atmosferini içime çekemedim. Duygularım yetim kalmış gibi. Allah Rasulu'nun (s) cemaat üzerinde bu kadar durmasının hikmetini fehmediyoruz zannımca. Bizler bir beden gibiyiz fakat şu anda herkes kendi yalnızlığında kavruluyor. Elbette bu da bir imtihan elbette bu bizi yıldırmamalı.

Bir kardeşimizin attığı videodaki gibi "Koşu bittikten sonra bile koşmalıyız" yoksa imtihan hayatımızın başarısı olamaz. Bu konuda birbirimize kardeşler olarak dua ederek yardımcı olmalıyız.
Vesselam.

Muddessir Çevrimdışı

Muddessir

الحمد الله
Frm. Yöneticisi
Olumsuz olan durumlar kadar, çeşitli olumlu durumlar da var. Bu yüzden kendine has bu şartlarda, "Ramadan yine mübarek" elhamdülillah.
Kesinlikle ümmü aişe abla. Bende buna kaniyim. İbrahimcesine tek başına ümmet olmak gibi.

Sadece şu var, erkekler hanımlara nazaran daha etkilendiler. Sonuçta hanımlar genel olarak ramazanı evlerinde geçirirler.Teravih olsun hatim olsun iftar davetleri olsun vs. genelde evde olur hanımlar için. Ama erkeklerin evde olması üzücü. Sonuçta bazen onların içine girdiği manevi atmosferden bizlerde yararlanırdık. Şimdi biraz daha farklı.

ruhisukut Çevrimdışı

ruhisukut

Önce tanı sonra bağlan!
İslam-TR Üyesi
Olumsuz olan durumlar kadar, çeşitli olumlu durumlar da var. Bu yüzden kendine has bu şartlarda, "Ramadan yine mübarek" elhamdülillah.

Ramazan-ı şerifin mübarekliği hakkında zerre kelam etmiyorum abla. Nitekim bunda şüphe yoktur.

Demem o ki öyle ameller vardır ki alnın, dilin, gözlerin veya bedeninin herhangi bir uzvu secdeye gittiğinde istemsizce gözlerinden acziyetinin yaşları akar.

İşte bunu o ameli genelde Müslümanlar ile aynı safta yaptığınızda hissedersiniz. Bundan mahrum kalmak gerçekten çok üzüyor. Aslında bu ağır imtihanımızın Ramazan'a denk gelmesi imtihanımızı daha da çetin kılıyor. Bu yüzden halimize ve ahvalimize hüzün çöktü.

Bu yazım ümitsiz olduğum anlamına gelmesin. Şüphe yok ki ümitliyim. Hatta umuyorum ki dersimizi de aldık. Sıradan gördüğümüz çorba ve ekmek iftarının (dilimizde Sahabe iftarı olarak kalmış) ne kadar önemli olduğunu anladım. Müslümanlar ile birlikte olunca lezzetin görkemli sofralarda değil, halis niyetle doldurulmuş bir tas çorbada olduğunu anlıyorsun. Hamd olsun.

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Ramazan-ı şerifin mübarekliği hakkında zerre kelam etmiyorum abla. Nitekim bunda şüphe yoktur.

Demem o ki öyle ameller vardır ki alnın, dilin, gözlerin veya bedeninin herhangi bir uzvu secdeye gittiğinde istemsizce gözlerinden acziyetinin yaşları akar.

İşte bunu o ameli genelde Müslümanlar ile aynı safta yaptığınızda hissedersiniz. Bundan mahrum kalmak gerçekten çok üzüyor. Aslında bu ağır imtihanımızın Ramazan'a denk gelmesi imtihanımızı daha da çetin kılıyor. Bu yüzden halimize ve ahvalimize hüzün çöktü.

Bu yazım ümitsiz olduğum anlamına gelmesin. Şüphe yok ki ümitliyim. Hatta umuyorum ki dersimizi de aldık. Sıradan gördüğümüz çorba ve ekmek iftarının (dilimizde Sahabe iftarı olarak kalmış) ne kadar önemli olduğunu anladım. Müslümanlar ile birlikte olunca lezzetin görkemli sofralarda değil, halis niyetle doldurulmuş bir tas çorbada olduğunu anlıyorsun. Hamd olsun.

Elhamdülillah özleyebileceğiniz güzel anılarınız olmuş ahi, Rabbim tekrarını görmeyi nasip etsin.. Ama işte benim tek sosyal çevrem burası olduğundan, bu durumlar beni etkilemedi.. Yani reelde hiç cemaat yüzü görmedim ki eksikliğine üzülebilsem..

Buna da şükür, acısıyla tatlısıyla Rabbim buranın ve siz kardeşlerimin eksikliğini göstermesin..

Üst Ana Sayfa Alt