Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Bugün Allah Için Ne Yaptın?

B Çevrimdışı

burak_

Üye
İslam-TR Üyesi
Bugün Allah İçin Ne Yaptın?

*Akıllı kimse nefsini muhasebe eden ve ölümden sonrası için çalışandır.Aciz ve ahmak kimse de,nefsini hevai isteklerinin peşine takan ve Allah’tan temennide bulunan(ondan kurtuluş bekleyen)kimsedir.(Tirmizi,kıyamet,26.)

*Ey insanlar!Hesaba çekilmeden önce,kendinizi hesaba çekiniz.Amelleriniz tartılmadan önce,kendi amellerinizi tartınız.Hesaba çekilmek üzere,kıyamet günündeki en büyük arz(huzura alınma)için,gerekli hazırlığınızı yapınız!(Hz.Ömer R.Anh)

*Bugün,uykudan kalkarken,Allahü Teala’yı anarak ve O’na hamdederek kalktın mı?

*Bugün,beş vakit namazını,özellikle sabah namazını cemaatle-camide-kıldın mı?

*Bugün,Allah’ın kitabından bir şey okudun ve üzerinde hiç düşündün mü?

*Bugün,bilerek ya da bilmeyerek işlediğin günahlarından dolayı hiç tevbe ve istiğfarda bulundun mu?

*Bugün,ölümü,kabir hayatını ve ahiret safhalarını hiç düşündünmü?

*Bugün,Allah’tan korkarak ve yanında bulunan meleklerden utanarak günah işlemekten uzak durdun mu?

*Bugün,dilini başıboş konuşmaktan,yalandan,dedikodudan,gıybetten ve gönül kırıcı söz söylemekten hiç uzak tuttun mu?

*Bugün,en büyük düşmanın olan nefsinle hiç hesaplaştın,onu sorguya çektin mi?

*Bugün,Allahü Teala’dan,kalbini Din-i Mübin-i İslam üzere sabit kılması için hiç dua ettin mi?

*Bugün,sana dinini öğretecek,bilgini artıracak imanını kuvvetlendirecek herhangi bir eser okudun mu?

*Bugün,yeni bir ilmi mes’ele öğrendin ya da başkalarına öğrettin mi?

*Bugün,Peygamber Efendimiz(sallallahu aleyhi vesellem)e hiç salat-ü selam getirdin mi?

*Bugün,kazancını,yeyip-içtiğinin ve giydiğinin helal olması için hiç dikkat ettin mi?

*Bugün,en büyük tehlike olan şirkten korunmak için sabah-akşam okunması büyük önem taşıyan duayı okudun mu?

*Bugün,kıldığın namazların sonundaki tesbihatını,eksiksiz yerine getirdin mi?

*Bugün,sabah-akşam okunması pek çok sevap olan ve Peygamber(sallallahü aleyhi vesellem)Efendimiz’in devam edip tavsiye buyurduğu dua ve zikirleri okudun veya günlük virdini yaptın mı?

*Bugün,sayısız insanların aldandıkları,Hadis-i Şerifte bildirilen”sıhhati koruma ve zamanı(vakti)gereği gibi değerlendirme”konusunda gereken hassasiyeti gösterdin mi?

*Bugün,gözünü,kulağını ve diğer uzuvlarını haramdan koruma hususunda gereken dikkat ve hassasiyeti gösterdin mi?

*Bugün,yeme-içme,yatıp-kalkma gibi günlük faaliyetlerini sünnet ölçülerine riayet ederek yerine getirdin mi?

*Bugün,Allah için cihad veya hizmet sayılabilecek herhangi bir faaliyet ve teşebbüste bulundun mu?

*Bugün,her an gelmesi mümkün olan ölüm için vasiyetini hazırlayıp,borç ve alacak gibi hesaplarını yaparak ebedi yolculuk için gerekli bütün hazırlıklarını tamamladın mı?

Ey Müslüman!Yukarıdaki muhasebe örneklerini dikkatle okuyarak,ilgili sorulara vereceğin evet ve hayır cevapları ile lütfen hergün kendini kontrol et!Sonunda da tekrar kendine sor:Gerçekten Bugün Allah için ne yaptın?

*Her sabah kalkarken Allah’a hamd ile başlayan şu duayı okumak Efendimiz(sallallahu aleyhi veselem)in günlük sünnet-i seniyyelerindendi:

Bizi öldükten sonra dirilten(uyuduktan sonra uyandıran)Allah’a hand olsun,Kıyamette O’nun huzurunda toplanılacaktır.

Efendimiz(Sallallahu aleyhi vesellem)in en çok devam ettiği dualardan birisi de şudur:

Ey kalbleri evirip çeviren Allah’ım!Kalbimi Din-i(Mübin-i islam)üzere sabit kıl.

Şirkten korunmak için her sabah-akşam okunacak dua:

Allahım şüphesiz ben bilerek herhangi bir şeyi şirk koşmaktan sana sığınırım.Bilmeyerek işlediğim(şirk ve hatalarım)ında senden bağışlanmasını dilerim.Şüphesiz ki bütün gaypları(gizli şeyleri)ancak sen bilirsin.

Pulcet Çevrimdışı

Pulcet

Forumun Bekçisi
Site Emektarı
Ey kalbleri evirip çeviren ALLAH’ım!Kalbimi Din-i(Mübin-i islam)üzere sabit kıl.

Amin!!!

Allah Razı olsun

Y Çevrimdışı

Yesevi

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Hiçbir şey sanırım yaptığım çoğu şey kendim için.Galiba bu bütün hayatım için geçerli.

A Çevrimdışı

Alphan

Üye
İslam-TR Üyesi
Yesevi ' Alıntı:
Hiçbir şey sanırım yaptığım çoğu şey kendim için.Galiba bu bütün hayatım için geçerli.

Hayattan cikardigin sonuc nedir ?..
Ne yapsan ne etsen sonuc olarak öleceksin..

Kendin icin yaptiklarin yok olacak..

O halde hayat bir dert midir ?..

Y Çevrimdışı

Yesevi

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bugünden itibaren yaptıklarımı bırakıp yapmadıklarıma başlamay karar verdim.Bazı noktalarda eksiğim önce bunları kapatıp sonra Allah'ın izniyle yapmadıklarıma başlamak istiyorum.

A Çevrimdışı

Alphan

Üye
İslam-TR Üyesi
Yesevi ' Alıntı:
Bugünden itibaren yaptıklarımı bırakıp yapmadıklarıma başlamay karar verdim.Bazı noktalarda eksiğim önce bunları kapatıp sonra ALLAH'ın izniyle yapmadıklarıma başlamak istiyorum.

Allah razi olsun ve Muhavvak etsin Insallah..

Kutlarim sizi..

B Çevrimdışı

bilinmez

Üye
İslam-TR Üyesi
bu gün ALLAH İÇİN yapılan zulumlere yine seyirci kaldım ,ben bu soruyla karşılaşınca nedense hep yapamadıklarım aklıma geliyor

Üst Ana Sayfa Alt