Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Bütün Sayılar Birbirine Eşittir ?

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
a-b=c olsun
eşitliğin her iki tarafını (a-b) ifadesiyle çarparsak,(a-b)(a-b)=c(a-b)akare-2ab+bkare=ac-bc

2ab’nin yarısını eşitliğin diğer tarafına,ac’yi ve de bkare’yi diğer tarafa atacak olursak,

akare-ab-ac=ab-bkare-bc ortak paranteze alacak olursak

a(a-b-c)=b(a-b-c) aynı ifadeler birbirini götüreceğinden

a=b

deli Çevrimdışı

deli

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
a-b=c

a-b=x

c=y

X=Y olur :ahaboleoldum

halef Çevrimdışı

halef

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
a-b=x, c=y olursa :)
x=y=1 olsun

x=y (her iki tarafı x ile çarparsak)

x*x=x*y (her iki taraftan y kareyi çıkarırsak)

x*x-y*y=x*y-y*y (ilk kısmı iki kare farkından yararlanarak ikinci kısmı y ortak parantezine alarak çarpanlarına ayırırsak)

(x-y)(x+y)=y(x-y) ((x-y)leri sadeleştirirsek)

x+y=y (x yerine y yazarsak)

2y=y (yleri sadeleştirirsek)

2=1

Coolumsu Çevrimdışı

Coolumsu

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Yukarıdaki yorum ön kabule dayalı olduğu için basit bir şey.. Ama konu cidden ilgimi çekti.. :)

Daha önce fark etmediğim bir şeyi fark ettirdiğiniz için teşekkürler hepinize.. Dünyanın yuvarlak olup olmadığı tartışılan bir yer de böylesine üst düzey kaliteli bir konu görmek beni çok mutlu etti.

Esrarengiz cidden.. Çok ilginç :)

Coolumsu Çevrimdışı

Coolumsu

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Arkadaşlar tamam konuyu şimdi çözdüm. Tüm sayıların eşit olması için yanında sıfır çarpan olması gerekiyor.. :)

C=A-b dedik sonra da parantezde (a-b-c) bulduk. Bu ifade (c-c)'den sıfır oluyor..

Sıfır çarpan iken diğer ifadeleri sadeleştirmek matematiksel olarak doğru olsa bile zihnen yanlıştır.. :)

2=3 ile eşittir.. Çarpanları sıfır iken.. :)

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Daha önce fark etmediğim bir şeyi fark ettirdiğiniz için teşekkürler hepinize.. Dünyanın yuvarlak olup olmadığı tartışılan bir yer de böylesine üst düzey kaliteli bir konu görmek beni çok mutlu etti.

Illa bi laf edeceksiniz yani.

Üst Ana Sayfa Alt