Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Caferi, Şii Ve Rafizilerin Inanç Esaslari

EBU HANİFE Çevrimdışı

EBU HANİFE

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ben yazmisim imamiyye ve caferiyye mezhebinin ana hatlarini halen soru soruyorsunuz vafiye:\. Ne dir ne degildir diye...cok ekzoterik degil o kadar...

Iranda ilimli siiler mevcud hukumeti el3stiren mollalar var lakin iran hukumeti susturuyor.

Imamiyye ve caferiyye nin ana hatlari kisaca;
Kuranin tahrifi hakkinda ayri kanaate sahiptirler desek daha dogru olur.Bir kismi tahrif oldugunu soyler...

Sia kelamda genelde mutezili goruslere sahiptir
Beda\Allah karar degistirdi
Takiyye
Imamin mahsumiyeti\Allah tarafindan belirlenmesi
Imamlarin sozlerinin hadis olarak kabullenmesi\Bazi sii alimler kendi hadislerinin %90 uydurma oldugunu kabul eder
Mehdinin saklanmasi\nerede saklandigi siaca ihtilaflidir.O gelmede sii devlet kurulmasincaiz degildir.
Recat
Farkli kuran\hadis usulu
Mead\ahirette imami taniyanin cennete girisi
Ashabtan teberrik\Hz Aliye muhalif sahabeye tan edilmesi

En basli gorusleridir.Bununla beraber ulema tekfir etmemis ehli kible olarak gormustur..\Harici gecinenlere ibret olsun ulemanin gorusu...

Vafi Çevrimdışı

Vafi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bunların hepsi rafizi mi değil mi ? Sadece merak ettim ? Hadi sorumuda geçtim sizin bunları savunup sevgi beslemeniz buğz etmemeniz zaten caiz değil !!
Rafiziyi aşırılarıdır. Ya sabır..Daha ne kadar anlatacağım savunmadığımı. Sevgi beslemek de nereden çıktı..Subhanallah....

Sapık supuk konuşma da cevab ver ! Çünkü bu 3 oldu !

1-

2- Ayrıca şia sitesine git ve orada buradakinin tam tersini yani ehl-i sünneti savunan yazılar yaz ve onların ashaba sövmelerinin dindeki hükümlerini yaz. Sana bizim anlatamadığımız şia'nın ne olduğunu kendilerinden birebir göresin.

En iyi Şia (Zeydi) fırkası sapıktır ve dalâlet ehl-i fâsık fırkadandır bunu bil! Sen bu mut'acıları, cennetle müjdelenmiş sahabeyi tekfir edib ateş ehl-i gören sapıkları akladıkça , Allah seni aşırıya kaçmadığın şia'larla haşretsin duasına amin demenden korkuyoruz.

3-
Suriye'de mucahidler karşı Haçlı kafirlerle omuz omuza savaşan Şia'nın aşırı dediğin taifelerini kınayan, onları tekfir eden, onlardan beri olan Şia'nın mûtedil mollalarının belgelerini burada yayınlar mısın?

Şia, dünyanın her tarafından devlet olarak ve ayetullahları tarafından başta Suriyedeki mucahidlere ve sunni halka karşı topyekun soykırım için cennetle teşvik edilirken yazdıkların hikayeden başka bir şey değil
.

Bekliyorum hâla.

Sapık olan nedir yazılarımda ? Ne bu kin öfke ? Münazara adabı bu mu ?

1- Ben İmamiyye ile Caferiyyenin farklı şeyler olmadığını söylediğim halde neyin farkını istiyorsunuz ?

2-Şiilerin biz Ehlisünnetin hadislerini rivayetlerini kabul ettiğimi var ki de "tamam" desinler..
Merak etmeyin ben çok şii sitelerinde bulundum onlarla çok münazaralar yaptım başta Velayet sitesi olmak üzere..
Zeydiyyenin sapık olmadığını mı söyledim ben ? Nasıl bir anlam çıkarımları bunlar..
Onları aklamadığımı defalarca belirttim ama inatla olanları aktarmanın onları savunmak olduğunu sanıyorsunuz.
Ben Aşırılar ile normalleri ayırıyorum sadece.. onların ehli bidat olduğunu da belirttim..

3- Şiileri tanısaydınız aşırı fırkaları kafir bellediğini bilirdiniz belge istemezdiniz.
Ama bir kaç tane delil sunalım..
Şia-Caferiliğin önemli alimlerinden Şeyh Saduk diyor ki: Gulat ve Müfevvize hakkında bizim görüşümüz şudur: Onlar Allah'a kafirdirler; onlar Yahudi, Hıristiyan, Mecusi, Kaderiyye, Haruriyye ve sapık ve heveslerine uymuş bütün bidat ehlinden daha kötüdürler.(İ'tikadat-u Saduk, s.97/37, Kum-el-Mu'temer-ul Alemî li Elfiyyet-i Şeyh Mufid, 1. baskı.)

Şeyh Mufid diyor ki: Gulat, Müslüman olduklarını izhar edenlerdendirler; onlar Emirulmüminin Ali aleyhisselam'a ve onun soyundan gelen İmamlara ilahlık ve peygamberlik nispet etmektedirler... Onlar sapık ve kafirdirler. Emirulmüminin Ali aleyhisselam onların öldürülmesini ve ateşte yakılmasını hükmetmiştir; Ehlibeyt İmamları aleyhisselam ise onların kafir olduklarını ve dinden çıktıklarını vurgulamışlardır(Tashih-ul İ'tikad, s.131, guluv ve tefviz bölümü.)

Şeyh Kaşif-ul Ğıta, Gulat ve görüşleri hakkında bahsederken şöyle demişlerdir: İmamiyye Şiâsı ve Ehlibeyt İmamları aleyhimusselam bu fırkadan berî olduklarını vurgulamaktadırlar... Yine bu görüşlerden berî olduklarını bildirerek bunu küfür ve dalaletin en kötü derecesi sayarlar; İmamiyye ve Ehlibeyt İmamların aleyhisselam'ın dini, halis tevhid ve Yaratıcının yaratıklara her türlü benzemekten münezzeh oluşudur...(Asl-uş Şiâ ve Usuliha -Şeyh Kaşif-ul Ğıta-, s.173-177, Kum-İmam Ali Müessesesi, 1. baskı.)

Şia tek bir kişinin tekelinde değildir . İran'ın yaptığı tüm şiileri bağlamaz.. İran'ın politikları Azerbaycandaki bir Şiiyi bağlamaz. o mesul tutulamaz..

Vafi Çevrimdışı

Vafi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
bildiklerini aktardığın için teşekkür ederim kardeşim
Allah Subhanehu ve Teala seni mükafatlandırsın.
akide konusunda kendisini ehli sünnete nispet etdiği halde birbirini tekfir eden guruplarda var.
anladığım kadarıyla şiaların geneli caferi, muhtemelen iran devleti içinde caferilik devlet politikası haline gelmiş olmalı.
malum yayılmacı çabalarını biliyoruz
bu saydığınız inanışa bakınca ehlisünnete düşmanlık iranın politikası olmamalı diyebiliriz, hatta irandan bazı üst düzey devlet yönetiçilerindende ehlisünnet bizim kardeşimizdir şeklinde söylemlere şahid oluyoruz.
buna rağmen görüyoruzki iranın her hamlesi ehlisünnet düşmanlığı içeriyor, evet bu durum akidelerinde takiye yapılamıyacak bir konu olabilir.
fakat uygulama çok farklı, neden iranın içinden dindar caferiler devletlerinin akidelerine muhalif politikalarına karşı müdahele gelmez?
misal suriyede müslümanları katleden iran devletine karşı neden halk ayaklanmaz.
suriyede müslümanları öldürenler neden irana döndüklerinde kahraman olarak karşılanır?
kısacası iranın veya caferilerin akidelerin kağıt üzerinde farklı uygulamada farklımıdır?
sadece sizin fikrinizi öğrenmek için soruyorum, yoksa onların hatalarından elbetde siz sorumlu değilsiniz
İran'a bakarak tüm milyonlarca Şiiye laf edilemez. Bu adalete aykırıdır.
İran dikdatör bir ülkedir. Ülkede muhalif sesler fena halde bastırılır.
Hatta daha geçen gün İrandaki muhalif lider Kerrubi nin danışmanı devrim muhafızlarına laf ettiği için 3 aylık hapis cezası aldı.
Kerrubi'nin kendisi de ev hapsinde..
İran içindeki muhalif seslere ağır ceza verdiği için kimse sesini kolayca çıkaramıyor.
Şimdi milyonlarca Caferi var. bunların da her türlüsü var. İranın politikalarına muhalif olanı da var ,benimseyen doğru bulan da var.
Lakin İran politikalarını medyada farklı iyi doğru bir şekilde gösteriyor politikaları benimseyen halk doğru olduğunu düşünebiliyor bu yüzden.
Politikalar farklı şekilde lanse ediliyor halka . Suriyede Peygamberin torunu Hz.Zeynebin türbesini koruyoruz lafıyla destek bulabiliyorlar..

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rafiziler aşırıları gulatlarıdır.

Youtubedaki her video %100 doğrumudur ? Youtubeda bir kaç şarlatanın ne söylediklerinin ne yaptıklarının önemi yok. Caferi İnancı bellidir. Kişilerin söyledikleri yaptıkları kendini bağlar. Youtubeda sözde Sünni alimlerin de saçmalıklarını görebiliyoruz...O halde İrandaki Şiiler de senin gibi youtubedan Zekariya beyaz mustafa islamoğlu gibi zatları izleyip sünnilik öyle sansın...nasıl güzel mi ?
ayrıca ,Ben hepsi lanet etmiyor mu dedim..?! Cümlelerimi nasıl anlıyorsunuz merak ediyorum. Kini bir kenara bırakıp okuyun cevaplayın sonra tekrar kine devam edin..
evet Şiilerin çoğu Caferilik koluna mensuptur ama bu onların fanatizme kaçmayacağı ,aşırılığa, daha büyük sapkınlıklara kaçmayacağı anlamına gelmez.
İyi öyleyse bir ara şii kardeşlerinin yanına gidip yaptıkları sapıklıkları anlatman ve Sünnilerin ne kadar iyi insanlar olduğunu onlara söylemen bu iki "mezhep" arasındaki ayrılıklara son verebilir belki. Baksana sen burada sahabeye söven tipleri savundun hepimiz dedik ki "aaaa aslında öyle değilmiş şii kardeşlerimiz ne kadar da iyi insanlarmış" dedik. Bu sefer onlara gidip "Sünniler aslında öyle değil" desen emin ol işe yarar.

Sükunet Çevrimdışı

Sükunet

Twitter: @sknttt
İslam-TR Üyesi
Ümmü Ayşe ,

Ben ancak İNANANLARA Duyurabilirim ..

Şu hadis inkarcılarının "inanmak" kelimesine verdikleri anlama gerçekten de şaşmak gerekir! Zira bütün akıl sahipleri icma etmiştir ki; İnanmak, Lüğavi olarak tasdik veya ona yakın manalardan müteşekkildir. Lakin bunların inanmak diye tarif ettikleri şey; İnkar etmek ile eş değer. Hadisleri inkâr edince inanmış oluyorsun. Subhânallâh! Lafza kendisi ile kastedilen hakiki manayı bırakın, tam zıt bir mana veriyorlar da farkında bile değiller. Tıpkı;

Vahdeti Vücudçuların Allah her yerde inancı gibi. Adam, Allah her yerdedir (hâşâ) deyince onlara göre Allah'ı tevhid etmiş oluyor. Çünkü; Her şey Allah olunca otomatikman ondan başka bir eşya’nın varlığı diye bir şey olmuyor!

Keza Müşebbihler; Allah'ın sıfatlarını kullara benzetmeyi, tenzih zannediyorlar. Halbuki asıl tenzih: Sıfatları, hiçbir mahlukata benzetmeden kabul etmektir.

Keza Harici Tekfirciler; Müslümanları tekfir etmeyi, dinin en sağlam kulpu, imanın kemali zannediyorlar. Onlara göre kişi ne kadar tekfir ehli olursa o kadar sağlam mü’mindir.

Oysaki bu ameliye; dinin kat'i olarak yasakladığı ve fâiline “cehennem ehli veya ateşin köpeği” ismini ıtlak ettiği bir ameliyedir.

Keza Mu’tezile’nin ve Ravafizin “Tevhid” diye isimlendirdikleri şey; Rahman’ın sıfatlarını külliyyen veya bir kısmını inkar etmek veya tahrif etmektir. Oysaki tevhidin ne olduğunu burda onun ehli olan bütün Müslümanlar biliyorlar.

Ey Akıl sahipleri! İmanlarınız veya okuduğunuz Kur’an size bunlarımı emrediyor?

قُلْ بِئْسَمَا يَأْمُرُكُمْ بِهِ إِيمَانُكُمْ إِن كُنتُمْ مُّؤْمِنِينَ

“Eğer Mü’minler iseniz, İmanlarınız size ne kötü şeyler emrediyor?” (Bakara 94)

avam16 Çevrimdışı

avam16

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Telden girdiğim için ayetleri tam olarak yazamıyor ve copy yapamıyorum. Ayetlerde Peygamber'e uyun onda herşey güzeldir doğrudur o hevasından konuşmaz konuştuğu vahiydir i Kuran'ı Kerim'e bağlı kalan kardeş inkarmı etmiş oluyor bu 1 ve ayette Allah'ın razı olduğu muhacir ve Ensar'ın cennetle müjdelediği sahabenin bizlere ulaştırdığı hadislere inanmamak Kuran'a inanmak Nasıl oluyor .

yenibahar Çevrimdışı

yenibahar

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
İzah EDEYIM ;

Elçilere yeni bir Şeriat başlatma yetkisi verildiği gibi , Müceddidlere de var olan Şeriatı yeniden inşa etme , hükmü erteleme , yürürlüğünü durdurma , tekrar yürürlüğe koyma ,gerekirse aynı doğrultuda benzer hükümler icat etme , zenginleştirme , geliştirme , YETKİSİ Verilmiştir.

Ancak İnsanlığa yeni bir Din vazetme yetkisi sadece Allah a aittir..

Eğer Dinde REFORM yapılacaksa bunu sadece Allah YAPAR ...

Görüşüm BU ...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sükunet Çevrimdışı

Sükunet

İslam-TR Üyesi
İzah EDEYIM ;

Elçilere yeni bir Şeriat başlatma yetkisi verildiği gibi , Müceddidlere de var olan Şeriatı yeniden inşa etme , hükmü erteleme , yürürlüğünü durdurma , tekrar yürürlüğe koyma ,gerekirse aynı doğrultuda benzer hükümler icat etme , zenginleştirme , geliştirme , YETKİSİ Verilmiştir.

Ancak İnsanlığa yeni bir Din vazetme yetkisi sadece Allah a aittir..

Eğer Dinde REFORM yapılacaksa bunu sadece Allah YAPAR ...

eee sonuç ne? Hadisleri inkar etmene sebep olan nedir? Allah'ın, Resulüme uyun yönündeki emirleri ne olacak? Nasıl uyacağız şimdi biz Resule? Allah düşünememişmi bunları (haşa)? Resulüme tabi olun diyecek ama ona tabi olacak hiç bir yok olmayacak? Bacım bu görüşlere nereden sahip oluyorsunuz anlamıyorum sizi. Tamam GÖRÜŞÜN BU'da neden kendi görüşüne tabi oluyorsun? senden ve benden daha hayırlı insanlar geldi geçti ama onlardan hiç birisi kendisine sahih yol ile ulaşmış hiç bir hadisi inkar etmediler. Neden böyle şeylere ihtiyaç duyuyorsunuz? Bak sana tavsiye edeceğim bir kitap var lütfen oku. "Ya ne okuyacağım" deyip geçme. Mü'min sözün en güzeline uyar, dinler beğenmez ise atar. Bence sende önce bir dinle fazla zamanını almaz. ben yarım saatte okumuştum. İşte o kitap: http://www.islah.de/sunnet/sun00003.pdf Toplam 10 sayfa okursun inşaAllah. Feyzullah Hoca'nın güzel bir benzetmesi vardı onuda paylaşayım:

QalEDg.png

Cundullah el-Kürdî Çevrimdışı

Cundullah el-Kürdî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
yenibahar Çevrimdışı

yenibahar

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

Zaman aşımına uğradıkça Din Anlayışımızda Yenilikler yapmak ...

eee sonuç ne? Hadisleri inkar etmene sebep olan nedir? Allah'ın, Resulüme uyun yönündeki emirleri ne olacak? Nasıl uyacağız şimdi biz Resule? Allah düşünememişmi bunları (haşa)? Resulüme tabi olun diyecek ama ona tabi olacak hiç bir yok olmayacak? Bacım bu görüşlere nereden sahip oluyorsunuz anlamıyorum sizi. Tamam GÖRÜŞÜN BU'da neden kendi görüşüne tabi oluyorsun? senden ve benden daha hayırlı insanlar geldi geçti ama onlardan hiç birisi kendisine sahih yol ile ulaşmış hiç bir hadisi inkar etmediler. Neden böyle şeylere ihtiyaç duyuyorsunuz? Bak sana tavsiye edeceğim bir kitap var lütfen oku. "Ya ne okuyacağım" deyip geçme. Mü'min sözün en güzeline uyar, dinler beğenmez ise atar. Bence sende önce bir dinle fazla zamanını almaz. ben yarım saatte okumuştum. İşte o kitap: http://www.islah.de/sunnet/sun00003.pdf Toplam 10 sayfa okursun inşaAllah. Feyzullah Hoca'nın güzel bir benzetmesi vardı onuda paylaşayım:

QalEDg.png

Günümüze kadar doğru geldiğine şüphelerim var ..

Sükunet Çevrimdışı

Sükunet

İslam-TR Üyesi
Tamam güzel en azından henüz şüphe mertebesindesin. Peki;

”Allah’a ve Peygambere itaat edin ki, rahmete erdirilesiniz.” (Al-i İmran, 3:52)

”Ey iman edenler Allah’a itaat edin. Peygambere ve sizden olan idarecilere de itaat edin. Sonra bir şey hakkında çekiştiniz mi hemen onu Allah’a ve Resulüne arzedin; eğer Allah’a ve ahiret gününe inanıyorsanız... Bu müracaat hem hayırlı hem de netice bakımından daha güzeldir.” (Nisa, 4:59)

”Kim Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem’e itaat ederse, muhakkak Allah’a itaat etmiş olur. Kim de yüz çevirirse (çevirsin) biz seni onların üzerine bekçi göndermedik. (Ancak tebliğ için gönderdik)” (Nisa, 4:80)

Bu zikrettiğim ayetler gibi bir sürü ayet var. Peki bu ayetleri nasıl anlayacağız?

Sünnet delil olmasaydı veya onun tümü muhafaza edilmeseydi, insanların Rasulullah’a (Salallahu Aleyhi ve Sellem) itaat etmeleri ve ihtilafa düştükleri mevzuları Kur’an ve sünnete başvurarak halletmeleri mümkün olur muydu? Sünnetin delil olmadığını veya tümünün muhafaza
edilmediğini ileri sürenlere göre Allah, kullarını mevcut olmayan birşeye havale etmiş olur. Bu Aklen caiz midir sence? Allah kullarına olmayan bir şeye başvurmayı emredermi?

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Zaman aşımına uğradıkça Din Anlayışımızda Yenilikler yapmak ...
Yani bu yenilik tam olarak ne oluyor, Kur'ana tam olarak ittiba ediyor musun?
Mesela hırsızın elini kesmek, Mirasta kadına 1 erkeğe 2 vermek, Allah'ın şeriatının zorunlu olması; Allah'a ve Rasulüne karşı savaşanların, yeryüzünde bozgunculuk çıkaranların öldürülmesi, asılması, ellerinin ve ayaklarının çapraz kesilmesi yahut sürgüne gönderilmesi gibi nasslar hakkında ne düşünüyorsun?

Sükunet abi eğer laf kalabalığı yapıyorsam hakkını helal et

Sükunet Çevrimdışı

Sükunet

İslam-TR Üyesi
Sükunet abi eğer laf kalabalığı yapıyorsam hakkını helal et

Yok kardeşim Estağfirullah. Muhatabımıza saygılı davrandığımız sürece laf kalabalığı olmaz inşaAllah. Eğer biz bir şeylere inanıyorsak tabiki de onun davetini yapacağız. Ama bu daveti "hayt, huyt, bu hadis inkarcısının ne işin var bu forumda" vesaire gibi aşağılayıcı bir şekilde değilde davete muhatap olan kişinin ilmini ve durumunu göz önüne alarak yapmalıyız. İnsanları hemen harcamak yerine doğru menhece yönlendirmeliyiz. yoksa harcamak, hakaret etmek ve dahi tekfir etmek en kolayı zaten. Üstteki kişi 115 tane mesaj atmışsa bu forumda ve halen atmaya devam ediyorsa ve burdaki hocalara değer veriyorsa ki burda olmasından bunu anlıyoruz davette hilm ehli olmalıyız. Resulullah'ın Allah resulu olduğunu kabul etmeyenler ona nasıl davranıyordular? Onu her daim aklımıza getirmeliyiz, getirmeliyiz ki davetimiz mübarek olsun. Benim acizane kanaatim bu yönde. Yanlış anlama bu yazdıklarım seni muhatap almıyor Ebu Selman kardeşim. Yukarıda ki muhatabımız şuanda şüphe mertebesinde biz onun daha aşağıya cehalet mertebelerine inmesine sebebiyet vermeyelim. Allah'u Ekber! Allah davet edeceğimiz kişileri ayağımıza kadar yolluyor biz ise aşağılayıp geri gönderiyoruz! Bunun hesabını nasıl vereceğiz?

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yok kardeşim Estağfirullah. Muhatabımıza saygılı davrandığımız sürece laf kalabalığı olmaz inşaAllah. Eğer biz bir şeylere inanıyorsak tabiki de onun davetini yapacağız. Ama bu daveti "hayt, huyt, bu hadis inkarcısının ne işin var bu forumda" vesaire gibi aşağılayıcı bir şekilde değilde davete muhatap olan kişinin ilmini ve durumunu göz önüne alarak yapmalıyız. İnsanları hemen harcamak yerine doğru menhece yönlendirmeliyiz. yoksa harcamak, hakaret etmek ve dahi tekfir etmek en kolayı zaten. Üstteki kişi 115 tane mesaj atmışsa bu forumda ve halen atmaya devam ediyor ve burdaki hocalara değer veriyorsa ki burda olmasından bunu anlıyoruz davette hilm ehli olmalıyız. Resulullah'ın Allah resulu olduğunu kabul etmeyenler ona nasıl davranıyordular? Onu her daim aklımıza getirmeliyiz, getirmeliyiz ki davetimiz mübarek olsun. Benim acizan kanaatim bu yönde. Yanlış anlama bu yazdıklarım seni muhatap almıyor Ebu Selman kardeşim. Yukarıda ki muhatabımız şuanda şüphe mertebesinde biz onun daha aşağıya cehalet mertebelerine inmesine sebebiyet vermeyelim.
Cezak Allahu Hayr abi

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Günümüze kadar doğru geldiğine şüphelerim var ..

Suphe seytandan bir kez olsun kurani anlayarak okuyan bir kimse rasulallah ve pesindekileri net bir sekilde anlar.
Bulundugun su durumu izah edecek bir kanitin varmi desem sende oncekiler ve sonrakiler gibi susup kalacaksin.
Bayan olman bir yana inan kardeslerin uslubu su an bundan dolayi cok yumusak degerini bil ve bu isi hakkiyla ogrenmeye bak aksi takdirde zararin kendinedir...

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Yok kardeşim Estağfirullah. Muhatabımıza saygılı davrandığımız sürece laf kalabalığı olmaz inşaAllah. Eğer biz bir şeylere inanıyorsak tabiki de onun davetini yapacağız. Ama bu daveti "hayt, huyt, bu hadis inkarcısının ne işin var bu forumda" vesaire gibi aşağılayıcı bir şekilde değilde davete muhatap olan kişinin ilmini ve durumunu göz önüne alarak yapmalıyız. İnsanları hemen harcamak yerine doğru menhece yönlendirmeliyiz. yoksa harcamak, hakaret etmek ve dahi tekfir etmek en kolayı zaten. Üstteki kişi 115 tane mesaj atmışsa bu forumda ve halen atmaya devam ediyorsa ve burdaki hocalara değer veriyorsa ki burda olmasından bunu anlıyoruz davette hilm ehli olmalıyız. Resulullah'ın Allah resulu olduğunu kabul etmeyenler ona nasıl davranıyordular? Onu her daim aklımıza getirmeliyiz, getirmeliyiz ki davetimiz mübarek olsun. Benim acizane kanaatim bu yönde. Yanlış anlama bu yazdıklarım seni muhatap almıyor Ebu Selman kardeşim. Yukarıda ki muhatabımız şuanda şüphe mertebesinde biz onun daha aşağıya cehalet mertebelerine inmesine sebebiyet vermeyelim. Allah'u Ekber! Allah davet edeceğimiz kişileri ayağımıza kadar yolluyor biz ise aşağılayıp geri gönderiyoruz! Bunun hesabını nasıl vereceğiz?

Şu yorum 10 numara 5 yıldız.

Suphe seytandan bir kez olsun kurani anlayarak okuyan bir kimse rasulallah ve pesindekileri net bir sekilde anlar.
Bulundugun su durumu izah edecek bir kanitin varmi desem sende oncekiler ve sonrakiler gibi susup kalacaksin.
Bayan olman bir yana inan kardeslerin uslubu su an bundan dolayi cok yumusak degerini bil ve bu isi hakkiyla ogrenmeye bak aksi takdirde zararin kendinedir...

Şüphe inancta temeldir Jundullah abi.
Sayet biz kendimi yasamlarimizda "bunda yamukluk var" suphesi icinde olmasaydik
Cogumiz ya tarikat ehli ya önceki yasami neyse o
Ya da benim gibi paganist bir kafa ile yol alabilirdik.
Herseyin cevabi var da dogru soruyu sormak mesele.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şüphe inancta temeldir Jundullah abi.
Sayet biz kendimi yasamlarimizda "bunda yamukluk var" suphesi icinde olmasaydik
Cogumiz ya tarikat ehli ya önceki yasami neyse o
Ya da benim gibi paganist bir kafa ile yol alabilirdik.
Herseyin cevabi var da dogru soruyu sormak mesele.

Suphenin de bir siniri olsa gerek bacim
Ne supheliler var ALLAH muhafaza

Ebu Abdullahh Çevrimdışı

Ebu Abdullahh

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi

Cezakallahuhayran.bu kısa yazı büyük ibretler içeriyor