Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Caiz Olan Milliyetçilik Türü Var mı?

Abdullah el Hanbeli Çevrimdışı

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Es selamu aleykum hocam,

Ben futbolda milli takımı destekliyorum, bu haram olan milliyetçiliğe girer mi?

Bir de bir kişi türk kavminin güzel hasletlerinden dolayı ''iyiki türküz, iyiki türk doğmuşuz'' dese bu kavmiyetçilik olur mu?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh;

Desteklemenin boyutuna göre değişir.
Bir takımın musabakasını izlemeniz ibadetinizden alıkoymuyor ve hastalık (fanatizm) boyutuna gelerek karşı tarafa veya kendinize zulum boyutuna ulaşmıyorsa olabilir. Ama bu tür destekleme zamanla ve spordaki iddiaya göre kişide desteklemenin boyutu da sakıncalı hale dönüşecektir. Ki nitekim kişisine göre zamanla bir put haline dönüşebilmektedir. Bir sakıncalı boyutu da, bu destekleme sempatizanlığı zamanla milli maç boyutunu da aşabilir ve tağuti devletin diğer spor branşlarına ve kurumlarına bakıştaki istikrarı bozacak, törpüleyecek, zamanla da sıradan görür hale getirebilecektir. Dikkatli olmak gereklidir.

Kişi kavmini sevebilir, güzel hasletlerini sevib övebilir fakat kavmiyetçilik yapamaz. Yâni kişi iyi ki Türk'üz, Türk doğdum diyebilir fakat Türkçülük yapamaz!

Üst Ana Sayfa Alt