Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Cami İmamı ile Aramdaki Diyalog Sonucu Arkasında Namaz Kılmalı mıyım?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Esselamu aleykum ve rahmetullah

Hocam öncelikle Allah sizden razı olsun birçok konuda makalelerinizden ve yanıtlarınızdan faydalandım hâlâ da yararlanmaktayım, Allah ilminizi arttırsın, ecrinizi çok çok versin.
Benim bir sualim olacaktı hocam şöyle ki çalıştığım iş yerine yakın bir caminin imamına gittim konuşup akidesini , tavrını öğrenmek için. Demokrasi ve laikliğin birer küfür sistemi olduğunu , islamla bağdaşmadığını ikrar etti, bir de ilk olarak şu hadisi örnek getirdi ki Allah Resulu (sallallahu aleyhi vessellem), ''Bir şer gördüğünüz vakit gücün yettiğince azalarınızla, ona yetmiyorsa dilinizle engel olunuz , ona da yetmiyorsa kalben buğz ediniz, bunun ötesinde hardal tanesi kadar iman yoktur. '' hatırladığım kadarıyla böyleydi Allahu Alem. Hocam dedi ki evet Allahın hükmüyle hükmolunmasını istiyoruz her müslüman da istemelidir ancak şuan bunu sen ben birkaç kişi ile gücümüz kudretimiz yeterli değildir, o yüzden önce fert olarak çevremize, ailemize anlatmalıyız , insanları bilinçlendirmeliyiz vs. Allah'ın kitabını terk edip, beşerin yapmış olduğu kanunlarla Allah'ın haram dediğini serbest, helal dediğini yasak ederek Allah'a karşı tuğyan ettiklerinden bahsettim tasdik etti, oy kullanarak bu sisteme iştirak edenler hakkında ki sualime ise, insanların 12 eylül, 28 şubat gibi dönemleri yaşadığını , büyük sıkıntılar çektiğini ve bu hükümet ile birlikte bazı konularda nispeten yumuşama olduğunu elbette yeterli olmadığını söyledi, insanlar da oy atarken din düşmanı , asli kafirlerin başa gelmesinden ise bu hükümetin gelmesi için attıklarını söyledi, yani bir bakıma ehveni şer gibi düşünüyor sanırım. Avam halka bu konuların neden anlatılmadığını , hutbelerde neden hiçbir sorun yokmuş gibi sosyal konulardan bahsedildiğini soruğumda ise, hutbelerle ilgili zorlama olmadığını yani isteseler kendileri de bu konulardan bahsedebileceklerini söyledi, neden hiç bahsedilmediğini sorduğumda ise halka birşeyler anlatmaya kalktığında doğru düzgün dinlenmediğini halkın isteksiz olduğunu söyledi başka başka yerlerden örnekler verdi ki ben burada açıkçası bir doymuşluk , isteksizlik gördüm ki hocam yani karnı tok sırtı pek bir hali de vardı. Mesela kasım ayında ki tazimden bahsettim insanların tağutu ululadığını , tazim ettiğini gördüğünüz halde örneğin orman haftasından bahsetmenin ne önemi var dinin asli meseleleri dururken bunların konuşulması ne kadar doğru dediğim de ise şöyle dedi ki '' Dinimiz ormanların korunmasını da emretmiyor mu zaten ? '' gibisinden ki hocam dediğim gibi meseleleri çarpıttığını da gördüm. Bir şey daha var ben devletten bahsediyorken şunu gibi bir şey dedi ''Devlet demeyelim hükümet diyelim devlet hepimizin'' gibisinden.Hocam şimdi benim sualim şu ki bu gibi bir düşünceye sahip insanın arkasında namaza durulur mu? Çünkü biliyorum ki diyanetin vermiş olduğu hutbeleri okuyan ve askerlere vs. dua eden biri bu kişi. Konularda yayınlar mısınız bilmiyorum da nickimi vermezseniz sevinirim, emek verip cevaplayacağınız için şimdiden Allah razı olsun. Verdiği cevaplarla tam tatmin olmadım cahilliğimden ötürü de bir karar veremedim, en iyisi ilim ehline sormak diye size yöneldim hocam şimdiden Allah razı olsun, ecrinizi versin. Allahumme Amin.

Aleykum selam we rahmetullahi we berakatuh;
Maalesef kardeşim cami imamlarının genel olarak hali pür-melal'i bu. Yine sizin konuştuğunuz kişi iyisiymiş. Genelde dediğiniz hassas konuları kabul etsede çözüm olarak uygulamada içinde bulunduğu ve aldığı maaş gereği durumunu tehlikeye düşürmeden vaziyeti kurtarıb günü atlatma telaşesinde olduğundan yanlış yöntemle hareket etmekte. Birde kaypakça İslam Ormanı sever, dine ters değil gibi kaypakça sözlerle yaptığı uyuşturuculuk görevini setrelemeye çalışmakta.

Aslen cami imamıyla bu tür konuları kafadan konuşmamak, sorgulamamak gerekir. Genel olarak konuşmalarından , hutbelerinden zaten anlamanız gerekirdi. Samimiyet olur, bir vesile ile vs konuşub nasihat amaçlı konuşulabilir, böylece durumu da ortaya çıkardı. Böyle ilk defa tanışılan kişi inadına ters cevablar da verebilir, vermiş olabilir.

Cami imamı genel olarak tağutu anlatmamasından ziyada tağutu sevdirib teşvik ediyormu ona bakmak önemli ve ona göre değerlendirilmelidir. Bende anladığıma göre bu adam kendince maslahatı gözeterek mevcud iktidara destek vermekte, insanların da destek vermesini normal görmekte. Her ne kadar bu anlayış batıl olsa da 'arkasında namaz kılınmaz kafirlerdendir' anlayışında da değilim. Zorda kalmadıkça namaz kılmamak gerekir. Başka bir hoca var ise arkasında kılınabilir. Fakat böyle imamın akidesini sorgularsak da arkasında rahat rahat namaz kılacağımız % 1 imam dahi bulmamız çok zordur.
Allah c.c. yardımcınız olsun.

Üst Ana Sayfa Alt