Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çarşaf Giyen Bacılarımızın Dikkatine

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
buna rağmen ilgili aktarımı verdiğiniz linkteki yazıda delil olarak kullanmışsınız. ayrıca yazının sonlarına doğru da peçenin farz veya sünnet olmadığını da belirtmişsiniz.

Tabi ki , çünkü Hanefi'lerin genelde itibar ettiği meşhur bir hadistir. İlletlidir ama mevzu değildir.

M Çevrimdışı

musab umeyr2

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
SELAMÜN ALEYKÜM BENCE ÇARŞAF GÜNÜMÜZDE TÜM KIYAFETLERDEN DAHA DİKKAT ÇEKİCİ ...RESULLULLAH (S.A.V)DİYORKİ ZANNIN AZINDAN VE ÇOĞUNDAN KAÇININ,,GÜNÜMÜZDE ÇARŞAF ZAN VE ŞÜPHE İÇERİKLİ OLDUĞU İÇİN VASAT OLANA YÖNELMEK LAZIM,BUNU TÜM KALBİMLE SAMİMİ BİR MÜSLÜMAN OLARAK SÖYLÜYORUM,SAMİMİ İHLASLI OLMAK SADECE DIŞ PROFİLİ KURTARMAKLA OLMUYOR..AHZAP SÜRESİNDE YÜCE ALLAH(CC)DİYORDKİ SİZİN İÇİN HAYIRLI OLAN TAKVA LİBASIDIR..BUDA BEDENİN KENDİSİ OLUYOR.TÜM KALBİMLE BÜTÜN MÜSLÜMAN KARDEŞELRİMİ SEVİYORUM..ALLAH'A (CC) EMANET OLUN.

kardeşim peçenin dikkat çektiğini söylemissin kesinlikle çok yanlışsın.... Ahzab suresini örnet vernissin ama yine Ahzab Suresinde nediyor Allahu teala:

Ey Nebî (Peygamber)! Zevcelerine, kızlarına ve mü'minlerin kadınlarına (mü'min kadınlara) söyle, cilbablarına sarınsınlar (örtünsünler). Bu, onların (cariye olmadıklarının, hür ve iffetli kadın olduklarının) bilinmesi ve onlara eziyet edilmemesi için daha uygundur. Ve Allah, Gafûr'dur (mağfiret eden), Rahîm'dir (Rahîm esmasıyla tecelli eden)...

Ayeti kerimede tanınmamaları diyor yani bir kimse kalkıp pardesü giysemi tanınmayacak cilbab giysemi tanınmayacak? PEÇENİN DİKKAT ÇEKTİĞİNİ SÖYLEYEN İLK KİŞİSİNİZ DAHA ÖNCE KİMSEDEN DUYMAMAMIŞTIM...

Edanuruzer Çevrimdışı

Edanuruzer

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleyküm.. Merak ettiğim bişey var. Bendr çarşaf giyen birisiyim ve Nur cemaatinde bulunuyorum. Etrafımdan sürekli" Ahir zamandayız çarşaf çok itici siyah siyah! Biraz renkli güzel giyinip başkalarına da İslamı sevdir." gibi laflar duyuyorum. Bunu hiç bir zaman sorun etmedim ama siz bu düşünce şekli için ne düşünüyorsunuz

E Çevrimdışı

Elhamdulillah

Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleyküm.. Merak ettiğim bişey var. Bendr çarşaf giyen birisiyim ve Nur cemaatinde bulunuyorum. Etrafımdan sürekli" Ahir zamandayız çarşaf çok itici siyah siyah! Biraz renkli güzel giyinip başkalarına da İslamı sevdir." gibi laflar duyuyorum. Bunu hiç bir zaman sorun etmedim ama siz bu düşünce şekli için ne düşünüyorsunuz

Öyle düşünenleri küffar olarak görüyoruz.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi

Niye ki? Pembe giyince dışardan islam daha mi sevimli gozukecek.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam ve rahmetullah
Kendılerını haram bakışlardan koruyan
ALLAH ın sınırlarını asmayan..
Incı gıbı sadece eslerıne bakan
Gosterısten uzak olan kardeslerıme bacılarıma ALLAH ın selamı ve rahmetı bereketı uzerlerıne olsun...
Onların bu davranışları kuran ve hadısler olcusuyormu dıye bır bak
Goreceksın kı sen bu konuda haklı onlar yanlış yoldalar.
herkezın kendı secımıdır. bu
Islamı sevdirmek ıcın bu tarz seylere gerek yok
Renk kastın renklı gıyım derken en yakışan oturaklı renk sıyahtır bazı ülkelerde beyaz da mevcut dısındakı renklerın abes duracağını onlarında bılmesı lazım
Edep ısı sart gunumuzdekı gıbı cogu muslumanım dıyenın burundugu tesettürü kastedıyorsan tasnıf etmıyorum cunku örtünmeden cok gorunmenın derdı dır bu KAdın avrettır. Gızlı olmak zorunda kadın ozel ve bir okadarda nazık yaratılmış bunu korumak ıcın carsaf gıyınmesı güzel hem kendın hemde başkasının haklarına rıayet etmıs olur ınsan.
SEven ınsan dını olduğu gıbı sevecek
Dınde renklendırme olmaz kardesım
Dının kuralları bellıdır.
Kım buna uyarsa bereketı genıs bır ahıret hayatına
Kımde yuz cevırır hevasına uyarsa Azabı bol bır ahıret hayatına ulaşacaktır.
ALLAH zulcelalı vel ıkram doğru yolundan ayırmasın ıman eden kardeslerımı.

Son düzenleme:
عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Öyle düşünenleri küffar olarak görüyoruz.

Kendi adına konuş kardeşim. Çarşafın siyah olmasının gerektiğini söyleyen kat'i bir nass mı var? Afganistan'da mavi giyiyorlar mesela. Güney Doğu Asya'da pembe. Bu örfe göre değişir.

Ve aleykum selam ve rahmetullah.

P Çevrimdışı

Pilot46

Üye
İslam-TR Üyesi
Ya çarşafla nasıl yaşıyorsun akıl işi değil gerçekten anlamıyorum sizi buna yaşamak denemez

E Çevrimdışı

Elhamdulillah

Üye
İslam-TR Üyesi
Kendi adına konuş kardeşim. Çarşafın siyah olmasının gerektiğini söyleyen kat'i bir nass mı var? Afganistan'da mavi giyiyorlar mesela. Güney Doğu Asya'da pembe. Bu örfe göre değişir.

Ve aleykum selam ve rahmetullah.

O insan düşüncemi sormuş ben de söyledim. Ben örflere göre yaşamıyorum. Sen yaşıyorsan devam et. Benim düşüncem o yöndedir. Senin doğru düşüncen varsa delilleriyle buraya atarsın. Okur, öğreniriz kardeşim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt