Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çarşafım Yada Gözlerim Kes Bileğimi

Ö Çevrimdışı

Özlem

Üye
İslam-TR Üyesi
Aşağıda yazılanlar tamamıyla gerçektir..Hatta biraz da ılımlı anlatmaya çalıştık acizane. Hanife hanım ve niceleri, hanımefendiler, beyefendiler bir dönemin yasakçılarının tutumlarıyla ibadet ve tesettürlerini gizli ve baskı altında yaşadılar. Değil baş örtüleri, çarşaf ve peçeleri uğruna ömürlerini vermeye hazırdılar. Ya biz??????

Buyurun bu gerçekleri paylaşalım

Tanrı Uludur...
Tanrı Uludur...
Tanrıdan başka yoktur tapacak...
Tanrıdan başka yoktur tapacak...

Müezzin efendi bunları okurken, Hanife hanım yaşlı gözlerle sandalyesine oturdu. Allahu Ekber, Bu günleride mi görecektik diye mırıldandı sessizce..Gözlerinden akan yaşları sadece buna değil, sanat okulunda okuyan kızı Şerife Hanımaydı birazda. Zira o evinin gözbebeği ve evlatlarının en hayırlısıydı.

Hanife hanım uzun boylu, ay yüzlü, asil, takva bir hanımdı. Bir rüya ile Ali Haydar Efendi hz bağlanmış, fakat sokağa çıkmadığı için Bülbül hanımdan derslerini evinde alan bir Osmanlı Hanımefendisi..Oğulları, kızları, damatları dahi ayağının topuğunu görmemiş haya abidesi. ÇARŞAFINI HAKKIYLA TAŞIYAN VE YÜZÜNÜN PEÇESİNİ ÖMRÜNDE HİÇ AÇMAYAN BİR HANIM EFENDİ.

Ve Şerife Hanım.. Annesinin göz bebeği..Henüz 18 yaşında...O zamanki sanat okulunda dikiş öğretmenliği okuyordu. Tam anlamıyla annesinin terbiyesiyle büyümüş, fakat cumhuriyetin yeni çocukları olarak devrimlerden nasibini almış bir hanımefendi.

Bir gün ansızın kapı çaldı...Şerife Hanım kapıyı açtığında karşısında polis memurlarıyla karşılaştı. Memur beyler Şerife Hanıma bir davetiye getirmişlerdi...Şerife Hanım davetiyeyi aldığına dair evrağı imzaladı ve merakla zarfı açtı...

Zarf yeni kurulmuş olan M....K....Paşa derneği başkanı Münevver Hanımdan geliyordu...Şerife hanım belediye sarayında olacak bir toplantıya çağırılıyordu.

Tolantı günü Şerife Hanım anacığının gözlerinden öperek Belediye Sarayına gitti. Salona girdiğinde kürsüde şapkalı hoş bir hanım konuşma yapıyordu.

Sevgili MKP derneği üyeleri..
Bugünden itibaren sizlere kimlikler dağıtılacak ve sizler önce annelerinzden başlamak suretiyle, yakınlarınızı çarşaftan çıkarıp onlara daha modern bir görünüm sunacak pardesüleri giydireceksiniz. Yalnız sokakta herhangi bir azası kesik olup, onu gizlemek amaçlı çarşaf giyenler hariç...
Bunlara dokunmayacaksınız...

Şerife hanımın eline kimliğini tutuşturduklarında dünya onun başına yıkılmıştı. Nasıl yapacaktı. Eve geldi. Hiçbir şey belli etmeden iki gün içerisinde bol siyah bir pardesü, siyah bir baş örtüsü, siyah bir eldiven tedarik edip, annesine hediye etti.

Hanife hanım paketi açtığında gördüğü manzarayla NEUZÜ BİLLAH. BU NEDİR EVLADIM??? dedi...
Şerife Hanım olan biteni anlattı. ANNECİĞİM ÇARŞAF ARTIK YASAKLANIYOR. HER AİLENİN GENÇ OĞUL YADA KIZLARINI GÖREVLENDİRİYORLAR. ARTIK ÇARŞAFI SADECE AZASI OLMAYANLAR GİYMESİNE MÜSADE EDİYORLAR...

KIZIIIM, KIZIIIM...SEN NE DİYORSUN..BABAN, İSTİKLAL SAVAŞINDA NE İÇİN ÇARPIŞTI...GETİR SATIRI..MADEM ELİ KOLU KESİKLERE SERBESTMİŞ ÇARŞAF ONA ELLERİM DEĞİL, CANIM FEDA OLSUN. KES BİLEĞİMİ...

Hanife hanımın çarşafını zorla çıkarmayı başaranlara karşılık o, çarşafının arkasından ağlamaktan ama oldu ve sokak yüzü görmeden Hakk'ın rahmetine kavuştu...Allah o celalli Osmanlı Hanımına rahmet eylesin..Kolunu verecek kadar, gözlerini feda edebilecek kadar, sokak yüzü görmemecesine örtülerimize sadık olmayı cümle mümine hanımlarımıza nasib eylesin...

alıntı

S Çevrimdışı

sena__19

Üye
İslam-TR Üyesi
offffffffff süperdi ya hatta dehşet vericiydi ah ben o şapkalı kadını bir yakalasaydım varyaaaaaaaaaa ................ nys:):):) çok güzeldiözlem kardeş ................

T Çevrimdışı

tonyukuk

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
bu ülke müminlerinin ne tür sıkıntılar atlattığınının güzel bir örneği bu yazı. allah cümle müslümana kolaylıklar nasip etsin.

N Çevrimdışı

Nilay

Üye
İslam-TR Üyesi
AMİİİİİNNNN Allah razı olsun kardeşim çok güzeldi rabbim bizleri örtümüzden ayırmasın biliyorumki Allah'ın izniyle bizlerde örtümüz için savaşırız çarşafımız'dan örtümüz'den daha güzel birşey varmıyaaaa rabbime binlerce şükürler olsun

Ö Çevrimdışı

Özlem

Üye
İslam-TR Üyesi
KARDEŞİM BÖYLE ÜZÜLMENE ÇOK ÜZÜLDÜM
İNŞALLAH ÇEVRENDEKİLER DOĞRULARI GÖRÜR VE ONLARIN YÜZÜNDEN GÜNAHA GİRMEZSİN
ASLINDA BUNUN FARKINA VARMAKTA Bİ GÜZELLİKTİR .(BURDA GÜNAHI KÜÇÜMSEMİYORUM)
MESELA BAŞINI AÇIYORSUN VE BUNDAN RAHATSIZLIK DUYMUYORSUN BU ARTIK SEN NEFSİNİ ELİNDE OLD. GÖSTERİR
AMA SENİN DURUMUN FARKLI YANİ SEN ÜZÜNTÜNÜ YAŞIYORSUN.İNŞALLAH HERŞEY GÖNLÜNCE OLUR
TEKRAR EDİYORUM GÜNAHI KÜÇÜMSEMİYORUM!!!!!!

P Çevrimdışı

paradox112

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
gozlerım yasardı yaaRABBIM ONLARA LAYIK evlat etsın bızı kaybolan ezılen dejenere olan deılde alnı dık gogsu acık musluman genc etsın bacılarımız arkanızdayız bızımde namusumuz o hemde olumune SELAMETLE

M Çevrimdışı

mucahit571

Üye
İslam-TR Üyesi
Gerçekten ne diyeceğimi bilemiyorum.Bi o zamanın hanımları,bide bu zamanın hanımları diye karşılaştırmak geçiyor içimden ve sonra "EY ALLAHIM KİM BU ÜLKEYİ BU HALE GETİRDİ" diyesim geliyor.Bilen lütfen çevap versin?

S Çevrimdışı

sena__19

Üye
İslam-TR Üyesi
kendi kendimiz yaptık aslında her yeni nesil bişey kattı nefis ön plana çıktı nefsi tatmin etmek için insanların icatları istekleri çoğaldı anlayacağınız bu insanlığın ayıbı kimsenin değil e tabi burda hristiyanların çok yüksek bi payı var bunda ...................

Ü Çevrimdışı

ÜLKER

Üye
İslam-TR Üyesi
Değerli olan (saklanır) örtünür....Emeğine sağlık.Selam örtülü hanımefendilere.... :smiley:

Ö Çevrimdışı

Özlem

Üye
İslam-TR Üyesi
hepinize tşk ediyorum,yorumlarınız için
herkesin bi suçu var gerçekten, öyle veya böyle

*Rabbim doğruları gün yüzüne çıkarmayı ve kalbi kırık, boynu bükük,gözü yaşlı
genç yaşlı tüm hanım müslümanların gülmesini nasip etsin inşallah her 2 cihanda.

S Çevrimdışı

sena__19

Üye
İslam-TR Üyesi
aynen amin diyelimki duan boşa gitmemiş olsun arkadaşlar herkezin bi bahanesi var şu hayata ama herkezin bunu ağaca bitkiye dahi sormaya kalkasan hep bi bahane üretecekler bu yüzden bizler ne yapsaka boş ne söylesek insanların bir kulağından girip bir kulağından çıkıyo laiklik laiklik diyip tuturmuşlar ne işimize yarı he tek yaradığı taraf belki olmasaydı cehenem boş kalacaktı ama var var nerdeyse insanlığın yarısı şimdi ceheneme girecek nerden gelmiş bu laiklik ve demokrasi sevdası bu gerebiyinli insanların aklına hala anlamam.....................

Y Çevrimdışı

yarali

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
selamünaleyküm kardeşlerim..bu siteyi çok begendim..tabi okuduğum yazılardan dolayı.ilk yorumum özlem kardeşimin konunun basında yazdığı yazı için olacak.çok çok etkilendim ve biz ne yapıyoruz ki diye kızdım kendime ve nicelerine..her Müslüman hatun böyle olsa...Rabbim dinimizin muvaffakiyetini cümlemize göstersin..bizim şimdiye kadar verdiğimiz tavizler bundan sonra verilmesin..İnşaAllah iman ettim diyen herkes hakiki imanın tadına varsın...amin..

V Çevrimdışı

vuslatım

Üye
İslam-TR Üyesi
:agliyorum :agliyorum :agliyorum :agliyorum :agliyorum :agliyorum
çuvaldızı kendımıze batırmak gerekır