Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Cehennem Ehlinin Elbiseleri ve Elbiselerin Katrandan Oluşu

MuhacirSelman Çevrimdışı

MuhacirSelman

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allah Teâlâ şöyle buyurur:

“İnkâr edenler için ateşten bir elbise biçilmiştir”(Hac Suresi 22/19) İbrahim et-Teymî bu ayeti okuduğunda şöyle derdi: “Ateşten elbise yaratan Allah'ı her türlü noksanlıktan tenzih ederim”

Bize Yahya b. Muin yoluyla , Ebu Ubeyde el-Hallâd, Abdullah b. Buheyr, İbni Abbas (r.a) el-Cerîrî'nin “Ben Abbas'tan olduğunu kabul ediyorum- şöyle dediğini bildirdiler: “Kafir için ateşten bir elbise dikilir, kaftan, gömlek, başlık gibi elbiselerin varlığı bile zikredilmiştir.”

Ebu Davud ve başkaları, Müstevrid yoluyla Peygamber (s,a.v)'in şöyle dediğini bildirdiler: “Kim bir müslümanın malından bir şey yerse Allah Teâlâ Kıyamet günü aynısını cehennemde ona yedirir ve kim bir Müslümanın elbisesini gaspla alıp giyerse Allah ona Cehennemde aynısından giydirir”.

Ahmed b. Hanbel "Müsned'inde Hubeyb b. el-Muğaffel yoluyla Peygamber (s.a.v)'in şöyle dediğini bildirir: “Kim kibirlenerek elbisesini yerden sürüklerse, yerde sürüklenen kısım ateştedir”, bu Sahihi Buhari'de Ebu Hureyre (r.a) 'nin Peygamber (s.a.v)'den rivayet ettiği hadisin manasını açıklamaktadır: “Elbisenin topuğun altına sarkan kısmı ateştedir”, topukların altından Kasıt; beden ve elbisenin hepsidir, o Kıyamet günü dünyadaki “Birlilerin elbiselerini sürüklemesi gibi elbisesini sürükleyecektir. Cehennemdeki en hafif azap; İnsanın ayağında ayakkabı vardır onların sıcaklığından beyni kaynar” hadisi ileride gelecektir inşaallah.

Ebi Davud, Tirmizî ve Nesaî'nin, Büreyde'den rivayet ettiklerine göre

Peygamber (s.a.v) birinin elinde demir bir yüzük gördü ve şöyle buyurdu: “Üzerinde ateş ehlinin ziynetlerinden görüyorum”

Hammâd b. Seleme, Ali b. Zeyd'ten, Enes'ten Peygamber (s.a.v)'in şöyle buyurduğunu rivayet etti: “Cehennem elbisesini ilk giyecek olan iblistir, (bu takı) onun kaşları üzerine konulur, soyu arkasından onu sürüklerken o şöyle der: “Keşke helak olsaydım”, onlar da “Keşke helak olsaydık” derler ve böylece ateşin yanında durana kadar böyle devam eder, şeytan tekrar helak olmayı diler ve onlar da helak olmayı dilerler, onlara: “Bu gün bir kere yok olmayı değil, bir çok kez yok olmayı dileyin” diye seslenilir.” (Furkan: 25/13)

Adî el-Kindî'nin, Hz. Ömer (r.a)'den rivayet ettiğine göre Cebrail (a.s) Peygamber (s.a.v)'e şöyle dedi:
“Seni peygamber olarak gönderene yemin olsun ki eğer Cehennem elbiselerinden bir elbise gökle yer arasına asılsa yeryüzündeki her şey onun sıcaklığından dolayı erir”, hadisi Taberanî rivayet etti. Evzâ'î, Mansur'a yaptığa tavsiyede şöyle dedi: “Bana ulaştığına göre Cebrail (a.s) Peygamber (s.a.v)'e şöyle söyledi” dedikten sonra buna benzer sözler zikretti.

(İbn-i Receb el-Hanbeli, Bütün Yönleriyle Cehennem Hayatı, Polen Yayımları, İstanbul, 2005: 145-146.)

Cehennem Ehlinin Elbiselerinin Katrandan Oluşu

Allah Teâlâ Kur'an'ı Kerim'de şöyle buyuruyor:

“O gün günahkârların zincirlerle birbirlerine bağlandıklarını görürsün, elbiseleri katrandan olacak ve yüzlerini ateş saracaktır” (İbrahim: 14/49-50)

Ali b. Ebî Talha, İbni Abbas'm “Katran” için şöyle dediğini bildirdi: “O, erimiş bakırdır”.
Hüseyn, İkrime'nin, “Elbiseleri katrandandır” ayetiyle ilgili olarak şöyle dediğini bildirdi: “Kızgın altındandır”. Muammer; Katâde'nin “Bakırdır” dediğini bildirdi.

Sahihi Müslim'de Ebi Malik el-Eş'arî'nin bildirdiğine göre Peygamber (s.a.v) şöyle buyurdu:
“Ağıt yakarak kendisini döven kadın tövbe etmeden öldüğünde, kıyamet günü üzerinde katrandan bir elbise ve sivilceden bir zırh giydirilmiş olarak dirilir” İbni Mace'de ise şöyle geçmektedir: “Ağıt yakarak kendisini döven kadın tövbe etmeden ölürse, Allah Teâlâ ona katrandan bîr elbise ve ateşten bir zırh giydirir”.

İbni Mace, İbni Abbas (r.a)'tan rivayet ettiğine göre Peygamber (s.a.v) şöyle buyurdu:

“Ağıt yakarak kendisini döven kadın kıyamet günü dirildiğinde üzerinde kaynayan katrandan elbise ve kor ateşten bir zırh vardır”

Allah Subhanehu ve Teala bizleri Cehennem azabından korusun. Allahumme Amin.

Moderatör tarafında düzenlendi:
eL_Muhacir Çevrimiçi

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
ALLAH (c.c) büyüklüğünün azametinden dolayı azap konusunda da ALLAH'u akber sözü tecelli etmiş.

bazen müslümanlara yapılan işkence ve zulümler nedir ki ALLAH'ın azabı yanında ! bunu düşündükçe seviniyorum

Üst Ana Sayfa Alt