Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ceviz Yaprağı Faydaları

Ebu Muhammed Eymen Çevrimdışı

Ebu Muhammed Eymen

Bir adım öteside, Bin adım öteside toprak..
Frm. Yöneticisi
Ceviz Yaprağının Saça Faydaları

Ceviz Yaprağı İle Hazırlanan Çayın Saç, Cilt Ve Sağlık Bakımından Bir Çok Faydası Bulunuyor…

Ceviz yaprağı haziran ayında ceviz ağacında toplanmaya hazır hale gelmektedir. Kış mevsiminde ceviz ağacı yapraklarını dökmektedir. Yapraklar toplandıktan sonra gölge ve serin bir
yerde kurumaya bırakılır. Kurutma işlemi bittikten sonra ince bir şekilde kesilerek hava almayacak bir koşulda saklanmalıdır.

Ceviz Yaprağının Başlıca Faydaları

Saç da oluşan bitlenmelere karşı temizleyici etkisi vardır.

Saç dökülmelerine karşı oldukça etkilidir.

Tonik olarak kullanılmaktadır.

Bağırsakta oluşan kurtları ve solucanları döktürücü özelliğe sahiptir.

Sindirim problemlerine karşı birebirdir.

İştahsızlıklara karşı tavsiye edilmektedir.

Sarılık hastalığında ceviz yaprağı çayı tedavi edici etkiye sahiptir.

Kan şekerini düşürücü etkisi vardır.

Vücuda direnç verir.

Deri hastalıklarında ceviz yaprağı çayı tedavi edicidir.

Ceviz yaprağının kaynatılması ile elde edilen su egzama, uçuk, raşitik gibi tüm deri hastalıklarında kullanılmaktadır.

Favus ve uyuz rahatsızlıklarında ceviz yaprağının kaynatılması ile elde edilen su faydalıdır.

Kemik çürümesine ve kemiklerin deforme olmalarına karşı iyileştirici etkiye sahiptir.

İltihaplı el ve ayaklara karşı tavsiye edilir.

Diş eti hastalıkları ve ağızda iltihaplanma gibi problemlerde gargara yapılarak kullanılır.

Kanı durdurucu etkisi vardır.

Ceviz Yaprağı Zararları

Bir çok faydası olmasına rağmen bazı kişilerde yan etkiler oluşturabilmektedir. Bazı kişilerde mide bulantısı ve kusmaya yol açabilmektedir. Bunun dışında bir zararı yoktur. Yinede uzman kontrolünde tüketmenizi tavsiye ederiz.

Ceviz Yaprağı Çayı Hazırlanışı

Ceviz yaprağı çayı hazırlamak için 2 yöntem vardır.

Yöntem: 1 tatlı kaşığı ceviz yaprağı 1 su bardağı kaynamış su ile birlikte haşlanır. Ardından 5 dakika boyunca demlendirilir ve süzülerek yudum yudum içilir.

Yöntem: 1 tatlı kaşığı ceviz yaprağı 1 su bardağı soğuk suya eklenir. Ardından kaynama derecesine gelene kadar ısıtılır. 2-3 dakika beklettikten sonra süzülerekiçmeye hazır hale gelir.

Ceviz Yaprağı ile Banyo için Yıkama Katkısı Hazırlanışı

Banyo yapmadan önce yapacağınız bu hazırlık sayesinde doğal yöntemlerle bir çok hastalığınızı tedavi edebilirsiniz. Öncelikle 2 litre suyun içerisine 2 avuç kadar ceviz yaprağı eklenir. Karışım kısık ateşte 5 dakika kadar kaynatılır. Kaynadıktan sonra bu su süzülerek banyo suyuna karıştırılır. Dilerseniz ceviz yaprağının miktarını artırabilirsiniz.