Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çilek Soslu Muzlu Çikolatalı Pasta

_katre_ Çevrimdışı

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı
ÇİLEK SOSLU MUZLU ÇİKOLATALI PASTA

"Öyle ise beni (ibâdetle) zikredin ki, (ben de) sizi (rahmetimle) yâd edeyim; ve bana şükredin fakat bana nankörlük etmeyin!"
(Bakara suresi 152.ayet meali)

Rabbimin adıyla...
Her ne kadar yağışlı ve serin havalar hala devam etse de tezgahlarda arzı endam eden yaz meyveleri yazın tatlı habercileri...
Yaz mevsiminin sıcaklığı gibi sıcacık kırmızı renkleri ile de sıcağın meyveleri olduklarını belli ediyorlar.Düşünsenize kırmızı sıcak bir renk olarak adlandırılıyor,sıcak mevsimin meyveleri de sıcak renklerdeler,kiraz,çilek,vişne,olgunlaşan erik kırmızının tonlarındalar,karpuzun içi de öyle...
Her birinde farklı bir ahenk,tat,koku ve desen var,her şey O'nu(c.c)anlatıyor,tabii bakmasını bilene...
........................
Evde bulunan meyvelerle hazırladığım bir pasta bu.Arasına çilek sos hazırladım, sosun açık bir kıvamı olduğu ve pandispanyası da gayet yumuşak olduğu için adeta pamuk gibi bir pasta çıktı ortaya.

MALZEMELER
Çilek Sosu Malzemeleri:
1 su bardağı çilek püresi,
1 su bardağı su,
3 yemek kaşığı toz şeker,
1 tatlı kaşığı un,
3 tatlı kaşığı nişasta,
Pandispanya Malzemeleri:
4 adet küçük yumurta,
1,5 çay bardağı toz şeker,
portakal kabuğu rendesi,
1 su bardağı un,
1,5 çay kaşığı kabartma tozu,

Üst Krema Malzemeleri:
3 su bardağından az süt(2,5 ile 3 arası),
2 yemek kaşığı un,
1 yemek kaşığı nişasta,
1 adet yumurta,
portakal kabuğu rendesi,
pişince içine ilave etmek üzere;
3 yemek kaşığı toz şeker,
1 tatlı kaşığı tereyağı,
Pastanın Arası için:
3 adet orta boy muz,
en üste parçalamış 80 gr.bitter çikolata,
süslemek için çilek,ananas reçeli ve portakal reçeli taneleri,çileklerin üzerine sürmek için kivi reçeli suyu, taze nane yaprağı,
NASIL HAZIRLADIM?
önce çilek sosunu hazırladım bunun için çilekleri blendırdan geçirerek hazırladığım 1 su bardağı çilek püresini tülbentten geçirerek çekirdeklerinden ayırdım,
suyunu,şekerini ve nişastasını ilave edip nişasta eriyinceye kadar karıştırdım,
ocağın üzerine alıp altını yaktım,kaynayıncaya kadar karıştırdım,kaynayınca 1-2 dak.daha pişirip altını kapattım,ara sıra karıştırarak soğumaya bıraktım.
Pandispanyayı hazırlamadan önce fırını 200 derecede ısıtmaya bıraktım,
yumurta ve şekeri mikserle en az 2 dak.çırptım,
diğer malzemelerini de ilave edip tekrar aynı şekilde ve sürede çırptım,
alman pastasında kullandığım orta boy tepsimin dibini yağladım,
pandispanya hamurunu tepsiye döküp tepsiyi sallayarak hamurun iyice yayılmasını sağladım,
tepsiyi bir kaç kez de tezgaha vurdum,fırına sürdüm,
10 dak.sonra ısıyı 170 dereceye düşürdüm,20 dak daha pişirip fırından aldım,
pandispanya pişerken üst kremasını hazırladım,

pandispanyanın kenarlarını bıçak yardımı ile tepsiden ayırıp tezgahın üzerine ters çevirdim,
kenar kısımlarının tam ortasından çepeçevre bıçakla kesik yapıp ip ile pandispanyayı ikiye ayırdım,
üst kısmı kesik tarafı üstte kalacak şekilde tekrar tepsiye yerleştirdim,
çilek sosunun yarısınıpandispanyanın üzerine serdim,
muzları soyup her birini boyuna 3 parçaya ayırdım,çilek sosun üzerine yerleştirdim,

kalan sosuda muzların üzerine gezdirip yaydım,
kalan pandispanyayı da tepsideki soslu ve muzluyarısının üzerine kesik tarafı alta gelecek şekilde yerleştirdim,
elimle hafif hafif üzerine bastırarak sosa yapışmasını sağladım,
yuvarlak çay tepsisine hazırladığım pastayı ters çevirdim(bu işlem ile kelepçeli pasta kalıbının verdiği kolaylığı elde ettim),
üst kremayı iyice çırpıp pastanın üzerine yaydım,yanlarını da krema ile sıvadım,
bitter çikolatayı blendırda parçaladım,üzerine serptim,çilek,nane yaprağı,portakal reçeli ile süsledim,çileklerin parlak durması için de üzerlerine kivi reçelinin suyundan sürdüm,pastamız hazır,
buzdolabında en az 5-6 saat bekletip sonra servis yapın,kolay gelsin,afiyet olsun.