Çocuk Gelişimi Için Önerebileceğiniz Kitaplar Var Mı ?

elfida17

Yeni Üye
Üye
Ali çankırılının kitaplarıda güzel. Ben çocuklara söz geçirme sanatı kitabını okumuştum çok işime yaramıştı :)
 

Said El Ensariyy

Yeni Üye
Üye
Tevhidyolcusu.com'un tavsiye kitapları arasında Çocukların İslama göre yetiştirilmesi için tavsiye kitaplar var onlar da yararlı olur İnşaAllah...

Konu Başlığı;

İSLÂM'İ EĞİTİM - MÜSLÜMAN NESİL YETİŞTİRMEK

Takip edilen programın sonuna ve en önemlisine geldik. Zira nesil inşa etmek her zaman zordur. Ve de soluksuz bir azim gerekir. Hatırlarsınız S.kutup yoldaki İşaretlerde öncü neslin yetişmesinden bahseder ve bu nesil çetinler çetini mücadelenin tüm mesuliyetini omuzlarında taşır ve sorumluluk bilincini arkadan geleceklerin yetiştirilmesi ile başka bir önem ve seyir kazandırır. Tabiki bu metod onun icad ettiği değil, bu din'in stratejisini anlamış bir insanın tesbitidir, zira bakılınca Resulullahın hareketlerinde cihada çıkarken arkaya önemli insanlardan bir kısmını bırakmak hem Rabbimizin hemde Resulunun tavsiyesidir. Zira Rabbani dava için mücadele edenler dönmesede kalanlar yola devam etmelidir. Şu ana kadar verilen eserlerde zaten konu ister istemez bu merhaleye gelir ve tatbik sahası kendiliğinden oluşturmuştur. Ve yine bakıldığında müslüman nesil yetiştirmekten maksat tağutların sistemine devam edipte sonra burada tekrar eğitmek değildir. Sadece ve sadece Rabbani bir eğitim oluşturmaktır. Bunun neticesinde ise ne bir diploma ne aferin nede dünyada alkış ve imrenilecek bir şey vardır. Sadece şairin deyimiyle ''hamallık ki sonunda ne rutbe var, nede mal. yalnız acı bir lokma, zehirle pişmiş aştan'' neden mi bunlar yok çünkü karşılığını Rab'den bekleyen ne bekler ki dünyadan ve içindekilerden..!!!

-Burada çocuk gelişimi ile ilgili pedagojik kitaplarda önereceğiz. Tatbik anında tavsiyenin İslami bakışla gözden geçirilmesini şiddetle tavsiye ederiz..
-Burada tabiki eşler arası ilişkinin önemi ortadadır.
-Dikkat edilmesi gereken bir diğer konuda tv, vcd, internet, sokak ortamı vs...bunları yaparkende çocuk bunaltılmamalıdır.

1 - İslamda Çocuk Bakımı ve Terbiyesi - İbni Kayyım - Esra yy
2 - Müslüman Ailede Gençliğin Eğitimi - H.Ahmed Eşentut - İklim yy. (baskı yok)
3 - İslamda Eğitim - Mevdudi - Hilal yy.
4 - İslam Davetçilerine Eğitim Rehberi - Hişam Et Talib - Buruc yy.
5 - Çocuğuma Dinimi Öğretiyorum - Süleyman Karacelil - Tımaş yy.
6 - Zeynep ile Yusuf İslamı Öğreniyor - İnkılap Basım yy.
7 - Başa Çıkılamayan Çocuklar - Tımas yy.
8 - Çocuğunuzu Kötü Eğitmenin Yolları - Saizman - Tımas yy.
9 - Doğan Cuceloğlunun Kitapları
10 - İdeal Eğitim Yöntemleri - Guraba yy.
11 - Çocuk Eğitiminde Peygamberimizin Metodu - Beka yy.
12 - İlke yy. Kişisel Gelişim Kitaplarından
13 - Beyan yy. Çocuk Eğitimi Kitapları
14 - Polen yy. Çocuk Eğitimi ile ilgili Kitaplar
 
Üst Alt