Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

İlmi Konu Çocuklara Tevhid Dersleri Nasıl Verilir?

M Çevrimdışı

Muzammil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Risale Adı: Çocuklara Tevhid Dersleri

✍Yazarı: Muhammed bin Abdulvehhab en-Necdi

Çocuklarla evinizde ders ders ilerleyebileceğiniz 27 soru ile Tevhid konulu bir risaledir.

Kesinlikle günlük düzenli olarak bir madde ezberlettiğiniz zaman; çocukta birşeylerin tamamen oturduğunu şahit olabilirsiniz . Onlarin kalpleri de beyinleri de bize oranla daha hızlı ve daha teslimiyet sahibidir. Size zor gelebilir fakat onlar için çocuk oyuncağı, ben de başlarda çocuğa zor gelir, anlamaz, ezberleyemez zannetmiştim lakin haddinden fazla yanildigimi farkettim.
Tecrübe ile sabittir.

Öncelikle bunları öğretirken çocuğa her bildiği ve ezberlediği maddeye karşılık onu ödüllendirin.
Onunla oyun oynayarak öğretin . Önce okutun sonra onun sesini kaydedip ona sık sık kaydettiğiniz o maddenin sesini dinlemesini sağlayın. Beyin kendisine yabancı gelmeyen bir sesten sık dinleyince,bilgiyi alması daha da kolaylaşır ve daha çabuk ezberler.

(Rabbim şimdiden yardımcımız olsun ve çocuklarımızı islama bağışlasın.)

Şeyhulislam Muhammed bin AbdulVahhab (rh) der ki:

"Rahman ve Rahim Allah'ın ismiyle,

Hamd âlemlerin Rabbi Allah'adır, selatu selam Rasullerin efendisine, ehline ve ashabının tamamının üzerine olsun.

Bu risalenin içindekilerin, çocuklara Kur'an ta'liminden önce öğretilmesi insanların üzerine, daha önemli ve faydalı olduğundan vacibtir"

Soru 1: Rabbin kimdir?

Cevap 1: Rabbim Allah'tır!

Soru 2: Rabb kelimesinin anlamı nedir?

Cevap 2: Rabb, ibadet edilen (Mabud) hükümran olan (Melik) ve tasarruf eden, işleri düzenleyendir. (Mutasarrıf)

Soru 3: Allah’ın yarattığı en büyük varlıklar hangisidir?

Cevap 3: Yeryüzü ve Gökyüzüdür.

Soru 4: Rabbini nasıl bilirsin?

Cevap 4: De ki: O'nu ayetleriyle ve yarattıklarıyla bilirim.

Soru 5: O'nun en büyük ayetleri hangisidir?

Cevap 5: Gece ve gündüzdür, bunun delili de Rabbimizin (cc) şu kavlidir:

"Şüphesiz ki Rabbiniz, gökleri ve yeri altı günde yaratan, sonra Arş'a istiva eden, geceyi, durmadan kendisini kovalayan gündüze bürüyüp örten; Güneş'i, Ay'ı ve yıldızları emrine boyun eğmiş durumda yaratan Allah'tır. Bilesiniz ki, yaratmak da emretmek de O'na mahsustur. Alemlerin Rabbi Allah ne yücedir!" (el-A'raf 54)

Soru 6: Allah kelimesinin anlamı nedir?

Cevap 6: Allah, bütün yaratıkları üzerinde ilahlık ve kulluk edilme hakkına sahip olan hakiki ilah demektir.

Soru 7: Allah seni ne için yaratmıştır?

Cevap 7: Kendisine kulluk ve ibadet etmem için yaratmıştır.

Soru 8: Allah'a nasıl ibadet edilir?

Cevap 8: İbadet, Allah'ı birleyerek ve O'na itaat ederek, boyun eğerek olur.

Soru 9: Bu sözlerine dair delilin nedir?

Cevap 9: Delilim Allahu teala’nın şu ayetidir:

"Ben insanları ve cinleri ancak Bana ibadet etsinler diye yarattım." (Zariyat 56)

Soru 10: Allah’ın üzerine farz kıldığı ilk şey nedir?

Cevap 10: Allah’ın farz kıldığı ilk şey, Tağutu inkar ve Allah’a iman etmektir, buna dair delilimiz Rabbimizin şu kavlidir:

"Dinde zorlama yoktur. Artık doğrulukla eğrilik birbirinden ayrılmıştır. O halde kim tağutu reddedip Allah'a iman ederse, kopmayan sağlam kulpa yapışmıştır. Allah işitir ve bilir." (Bakara 256)

Soru 11: Ayette (Bakara/256) geçen Urvetul Vuska/Sapasağlam kulp nedir?

Cevap 11: La İlahe İllallahtır, yani Allah'tan başka ibadete layık ilah yoktur sözüdür.

●LA İLAHE/ilah yoktur kısmı nefiy yani red,

●İLLALLAH/Allah'tan başka kısmı ise ispattır yani kabul kısmıdır.

Soru 12: Sen bu kelimeyle (Tevhid Kelimesiyle) neyi reddediyor, neyi kabul ediyorsun?

Cevap 12: Allah'ın dışında kulluk ve itaat edilen tüm varlıkları nefyediyor/reddediyorum, sonra da birliğinde ortağı olmayan Allah'a ibadeti ispat ve kabul ediyorum.

Soru 13: Bu sözüne dair delilin nedir?

Cevap 13: Delil:

■"Bir zaman İbrahim, babasına ve kavmine demişti ki: Ben sizin ibadet ve itaat ettiklerinizden uzağım." (Zuhruf 26) ayeti nefyin yani REDD kısmının delilidir.

■"Ben yalnız beni yaratan hariç..." (Zuhruf 27) ayeti de ispatın yani KABUL kısmının delilidir.

Soru 14: RUBUBİYET TEVHİDİ ile ULUHİYET TEVHİDİ arasındaki fark nedir?

Cevap 14: Rububiyet Tevhidi; Rabbini, yaratma, rızık verme, diriltme, öldürme, yağmuru yağdırma, bitkileri bitirme, işleri düzenleme gibi fiillerinde birlemektir.

Uluhiyet Tevhidi ise; dua, korku, ümit, tevekkül, yöneliş (inabe), rağbet, korkmak (rahbet), adak, yardıma çağırma (istiğase) ve bunlar haricinde kalan tüm ibadet çeşitlerini yalnızca Allah’a yapmaktır. Yani kulluk tevhididir. Bu ise senin kendi fiillerinde Allah’ı birlemendir ey kul!

Soru 15: Dinin nedir?

Cevap 15: Dinim İslam’dır. İSLAM'IN ASLI ve İLKESİ İKİ ESASTIR.

İlki; tek olan ve de ortağı bulunmayan Allah’a ibadeti emretmek ve insanları buna teşvik etmek, bunun için, yani tevhid için dostluk yapmak ve onu terk edenleri tekfir etmek;

diğeri de ibadette Allah’a şirk işlemekten sakındırmak, bu hususta sert davranmak, şirk işleyene düşman olmak olmak

Soru 16: İslam’ın şartı kaçtır?

Cevap 16: İslam sahih hadiste de geçtiği üzere beş esas üzerine bina olmuştur:

▪"Allah’tan başka hak ilah olmadığına, Muhammed (s.a.v)'in Allah'in Rasulü olduğuna şehadet etmek,

•namazı kılmak,

•zekatı vermek,

•oruç tutmak,

•güç yeterse haccetmek."

Soru 17: Şehadet Kelimesinin delili nedir?

Cevap 17: Şehadetin delili şu ayettir:

"Allah, adaleti ayakta tutarak delilleriyle şu hususu açıklamıştır ki, kendisinden başka ilah yoktur. Melekler ve ilim sahipleri de bunu ikrar etmişlerdir. Evet mutlak güç ve hikmet sahibi Allah'tan başka ilah yoktur." (Ali İmran 18)

Soru 18: Muhammed (s.a.v)'in Allah'ın Resulü olduğuna dair delil nedir?

Cevap 18: Bunun delili şu ayeti kerimedir:

"Muhammed, sizin erkeklerinizden hiçbirinin babası değildir. Fakat o, Allah'ın Resulü ve Rasûllerin sonuncusudur. Allah her şeyi hakkıyla bilendir." (Ahzab 40)

Soru 19: İbadette ihlaslı olmanın, namaz kılmanın ve zekat vermenin delili nedir?

Cevap 19: Bunun delili şu ayeti kerimedir:

"Halbuki onlara ancak, dini yalnız O'na has kılarak ve hanifler olarak Allah'a kulluk etmeleri, namaz kılmaları ve zekat vermeleri emrolunmuştu. Sağlam din de budur." (Beyyine 5)

Soru 20: Orucun delili nedir?

Cevap 20: Orucun delili şu ayettir:

"Ey iman edenler! Oruç sizden önce gelip geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz." (Bakara 183)

Soru 21: Haccın delili nedir?

Cevap 21: Haccın delili şu ayettir:

"Yoluna gücü yetenlerin o evi haccetmesi, Allah'ın insanlar üzerinde bir hakkıdır. Kim inkar ederse bilmelidir ki, Allah bütün alemlerden müstağnidir." (Ali İmran 97)

Soru 22: İmanın şartı kaçtır?

Cevap 22: İmanın esasları altıdır:

"Allah’a, Meleklerine, Kitaplarına, Resullerine, Ahiret gününe, hayrın ve şerrin Allah’tan geldiğine iman etmektir."

Soru 23: İhsan nedir?

Cevap 23: Allah’ı görüyormuşçasına ibadet etmendir. Her ne kadar sen O'nu görmesen de O seni görmektedir.

Soru 24: Rasulün kimdir?

Cevap 24: Rasulüm;

Muhammed bin Abdullah bin Abdu'l-Muttalib bin Haşim’dir.

Haşim Kureyş'ten, Kureyş Araptan, Araplar da Halil İbrahim (a.s)'ın oğlu İsmail'in soyundandır.

Rasulümüzün beldesi Mekke'dir, Medine'ye hicret etti, vefat ettiğinde 63 yaşında idi.

Ömrünün 40 senesi Rasul olmadan önce idi. 23 senesi de Rasul olduğu döneme aittir.

40 yaşındayken Alak Suresi'nin baş tarafı indiğinde İKRA:OKU emriyle nebi oldu, Muddessir Suresi indiği zaman da Rasul olup dine davet etmekle görevlendirildi.

Soru 25: Allah’ın Rasulu ölmüş müdür, ölmemiş midir?

Cevap 25: Rasûlullah ölmüştür, fakat dini ölmeyip Kıyamet'e kadar var olacaktır. Bunun delili şu ayeti kerimedir:

"Muhakkak sen de öleceksin, onlar da ölecekler Sonra şüphesiz, siz de kıyamet günü, Rabbinizin huzurunda davalaşacaksınız." (Zümer 30-31)

Soru 26: İnsanlar öldükten sonra diriltilecekler mi?

Cevap 26: Evet, diriltilecekler. Buna dair delil şu ayeti kerimedir:

"Sizi topraktan yarattık; yine sizi toprağa döndüreceğiz ve bir kez daha sizi topraktan çıkaracağız. (Ta-Ha 55)

Soru 27: Dirilmeyi inkar edenin hükmü nedir?

Cevap 27: Yeniden dirilmeyi inkar eden kafirdir. Buna dair delil şu ayettir:

"İnkar edenler, kesinlikle diriltilmeyeceklerini ileri sürdüler. De ki: Hayır! Rabbime andolsun ki mutlaka diriltileceksiniz, sonra yaptıklarınız size haber verilecektir. Bu, Allah'a göre kolaydır." (Teğabun 7)

Hamd olsun âlemlerin Rabbi olan Allah'a! Allah’ın çokça salat ve selamı Muhammed’e, ehline ve ashabına olsun!

Üst Ana Sayfa Alt