Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çocuklarımız Küçük Kardeşlerimiz Zehirleniyor!!!

MuhacirSelman Çevrimdışı

MuhacirSelman

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Çizgi filmler dua etmeyi engelliyor!

cizgi-filmler-dua-etmeyi-engelliyor.jpg

İzlediği çizgi film yüzünden kızıma dua öğretemiyorum” diyen annelerin şikayetlerini Fatih Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhit Mert de destekledi. Mert, anne ve babaları “Ülke dışından çizgi filmler alındığı için başka inançlara ait unsurlar çocukların kültür sapması yaşamasına neden oluyor” diye uyardı.

Anne ve babalar Şikayetvar’a gönderdikleri şikayetlerle TRT’de yayınlanan “Laura’nın Yıldızı” adlı çizgi film yüzünden çocuklarına dua etmeyi öğretemediklerini ifade ettiler.

Şikayet gerekçelerini ise çizgi film karakterinin tüm isteklerini yıldızdan istemesi nedeni ile çocuklar dua etme yerine yıldızla konuşmayı tercih ettiklerini gösterdiler. Gelen şikayetler sonrası Fatih Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhit Mert, Allah’tan başka varlıklara olağan dışı kuvvetler atfetmenin şirk olduğunu kaydederek “Çocuklarımıza dua etmenin eğitimi verilmeli” dedi.

“Kızım Dua Etmek Yerine Yıldızla Konuşuyor!”

Çizgi film izleyen çocuğuna dua etmeyi öğretemediğini kaydeden A.K. şikayetini şöyle dile getirdi:

“TRT çocuk kanalında yayınlanan Laura’nın yıldızı adlı çizgi film 5 yaşındaki kızımı olumsuz yönde etkiliyor. Filmde küçük bir kızın bir yıldızla arkadaşlık etmesi ve her şeyi ondan istemesi zor durumlarda o yıldızdan yardım istemesi ana konulu seriler var. Ben kızıma bu yüzden dua etmeyi öğretemiyorum. Kızımda yıldızdan bir şeyler istiyor. Çizgi filmin yayından kaldırılmasını istiyoruz.”

“Çocuk İnanç Sapması Yaşıyor”

“Ülkemizde film, çizgi film, animasyon üreten sektör gelişmediği ve çeşitli yaş gruplarına göre kendi kültürümüzü üreten şirketler olmadığı için maalesef ülke dışından bu tür ürünler alınmaktadır. Ancak dublaj safhasında başka inançlara ve yabancı kültürlere ait unsurlar çıkarılıp yerine bizim inanç ve kültürlerimizi yansıtan unsurlar konabilecekken dublaj yapan ve yaptıranların da böyle bir hassasiyeti olmadığından, olduğu gibi tercümelerle filimde geçen konuşma veya hadiseleri aynen yansıtmaktalar. Bu da çocuk bilincinde bir karmaşaya, bir inanç ve kültür sapması yaşamasına sebep olmaktadır.” diyen Prof. Dr. Mert, çocukların olağan üstü kudreti ve özelliği olmayan şeylere ve kişilere harikulade kudretler ve özellikler atfetmekteler ve hatta onlara özenmekte olduklarını kaydetti.

“İslam Nazarında Şirktir”

Annelerin çocuklarının öncelikle yanlış inançlar içeren çizgi filimler seyretmelerini iyi bir yol bularak, başka bir alternatif göstererek engellemeleri gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Mert, çizgi filmde İslam nazarında şirk sayılan örneklerin olduğunu belirtti. Mert, konuşmalarını şöyle sürdürdü:

“Tabiat varlıklarına harikulade özellikler atfederek onların bize yardım ederek ihtiyaçlarımızı karşılayacağına, bizi kötülüklerden koruyacağına inanmak ancak ilkel inançlarda vardır. İslamiyet’in en önemli özelliği ise, Allahtan başka varlıklara olağan dışı kuvvetler atfetmeye karşı mücadele etmek olmuştur. Zira İslam nazarında bu şirk sayılmıştır. Anneler ‘Bunlar çocuk, bir şeyden anlamaz’ diye düşünmemeliler. Bu konuda çocuklar için çıkarılan yayınlar bulunmaktadır. Mesela ‘M. Emin Ay’ın “Çocuklarımıza Allah’ı Nasıl Anlatalım’ kitabından yararlanılabilir.”

Çocuk Yaşta Dua Etmeyi Öğretin!

Çocuk yaşta Allah’a dua etmenin eğitiminin verilmesi gerektiğine dikkat çeken Prof.Dr. Mert, duanın nasıl öğretilmesi gerektiği konusunda “Anne ve babalar çocuğunu yanına alarak beraber dua etmeli, sadece Allah’tan isteneceğini ve neler istenebileceğini bizzat uygulamalarıyla göstermeliler. Çocuklar pek çok şeyi modelleme yoluyla öğrenmektedirler. Ve küçüklüklerinde onların rol modelleri de anne-babalarıdır. Dolayısıyla anne-babanın yapacağı ibadet uygulamaları çocuklarda kalıcı bir etki bırakacaktır” dedi.

Kaynak : TimeTürk

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
RABBİM,bizi affetsin amin

çocukluğumdan biliyorum,bende çok çizgi film izlerdim,eskiden müslimler pek gelişmediği için dini çizgi filmler mevcut değildi ama şuan maşaALLAH böyle bi imkan var

bizim yeğenlere aldım,hz. davut ve calut hz,İbrahim

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
nasıl akhı guzel mesajlar verıyormu ona gore bende temın edeyım ıns veya caizse upload etsende faydalansak

akhi upload için yok cd almıştım

kötü adamları çok komik yapmışlar :) nemrudu misal :) ters bişey yok akhi tavsiye ederim hay filmi ve habil ile kabil filmide çok hoş

Üst Ana Sayfa Alt