Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Cübbeli Ahmedin Küfrü ve Tekfir Edilmesine Yorumu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Cübbeli Ahmedin Küfrü ve Tekfir Edilmesine Yorumu

Ondan Alıp Ona Getiriyor!

Cübbeli Bayraklı Ne oldu ? Uydurma, zayıf , sahih hadis karıştırma, araştırma sen al diyordun. Şimdi, uydurma hadismiş , ben o zaman bilmiyordum da diyemiyor , benim o zaman teferruatım yoktu diyor!
Allah ıslah etsin bu sapığı!

Cübbelinin Tekfir Edilmeye Bakışı

K@lemşöR Çevrimdışı

K@lemşöR

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Burda 'kısmende' olsa sevindiğim bir nokta var ki, bunu ifade edeyim:
'O zaman ki bilgim yetersizdi' demesi, ve 'Ben Allahı perdenin arkasına koymadım yanlış anlaşılmışım keşke! maksadım sorulsa idi' demesi.
Her ne kadar bazı arkadaşlar katılmasa da ki katılmayabilir, bu iyiye yönelik bir gelişme.
Allahtan, kendisini doğru yola iletmesini niyaz ediyorum.

Sonra bil ki, bir kimse itikat etmese de mânasını bilerek küfür kelimesini konuşursa, fakat bu kelime kendisinden zorlama olmaksızın isteği dahilinde çıkarsa bazılarınca tercih edilen görüşe göre, küfrüne hükmedilir. Çünkü iman tasdik ve ikrarın tamamına denir.
Küfür kelimesini söylediği için inkâr sebebiyle ikrar da değişmiş olur. Fakat bir kelimeyi konuşup bu kelimenin küfrü gerektirdiğini bilmezse, Kadıhan fetvasında bu meselede tercihsiz ihtilâf zikredilmiştir. Şöyle denilmiştir: Bir görüşe göre, bu sözü söyleyen bilmeme özrü sebebiyle kâfir olmaz. Başka bir görüşe göre ise bilmese de bu söz ile kâfir olur. Ben derim ki en doğrusu birinci görüştür.
Fıkhu Ekber : Aliyyul Kari

Abdulmuizz Fida

Admin
Uydurma hadislerle insanları saptırıp şirk akidesine sebeb olduğundan dolayı helallik almıyor.
Hala utanmadan hata yapmışım bile diyemiyor, çünkü uydurma hadis olduğunu o zamanda biliyordu. Çünkü hiç bir sahih hadis kitabında bu yok ki alsın. Uydurma hadis aktarmışım da diyemiyor, "ben böyle bir rivayet anlatmışım" diyerek sanki haberi yokmuş, önemsiz bir meseleymiş havası vermeye çalışmakta, daha sonra da "bu sözden siz öyle mi anlıyorsunuz, siz aklı başında adamsınız böyle anlamamanız lazım" diyerek, bu seferde uydurma hadisi sahihlemeye çalıştığının farkına varamıyor! "Vahyin sahibi kim, Allah" . Peki tekfir edilinceye kadar niye Cibril vahyi "ondan alıp ona getiriyor " diyordun? Peygamberlerin cibrilden üstünlüğünü böyle sapık uydurmalarla mı anlatacaksın? Niye bunda Peygamberi Allah yerine koyarak (muhammed = Allah), sofi şirkinde zirveye varanları peygamber seviyesine çıkarmak için zemin mi hazırlıyorsun , önceki saçmalamalarından iyi biliyoruz.
benim ümmetimin alimleri beni israilin peygamberleri gibidir; Peygamberi rüyamda gördüm , bu kadar kişi içinde mahmud hocaya benziiyordu,

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
bunun gibi nice uydurma sözleri var bu sapığın

K@lemşöR Çevrimdışı

K@lemşöR

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
benim ümmetimin alimleri beni israilin peygamberleri gibidir; Peygamberi rüyamda gördüm , bu kadar kişi içinde mahmud hocaya benziiyordu,
Dostum, belki de bu sözünde doğruluğundan habersiz. Ya da yıllarca yanlış kaynakların arasında kalması onun yanlış bir kanıya ulaşmasına neden oldu?
Kendisi ile bizatihi konuşdunuz, onu bilgilendirdiniz mi?
Nefret ve kin dolu bakmayı bırakmanın zamanı gelmedi mi?
İnsanları güzelce uyarmanın vakti gelmedi mi?
Aceba bu 'sapık' olduğunu feryat ettiğimiz zat'ı arınmaya davet ettik mi?
Allah, Musa (a.s.)'mı firavuna gönderirken 'Ona yumuşak ol, güzel söz söyle olur ki belki kalbi yumuşar' diye söylerken bu adam:
Firavundan daha mı katil, daha mı zalim, daha mı kafir?
Ben, rüyasını aktarırken 'yalan' söylediğini düşünmüyorum. Fakat rüyasınında 'doğru' olduğuna inanmıyorum. Bunu şu şekilde açıklıyorum: Siz senelerce bu tür bir yapılanmanın arasında olsaydınız rüyanızda gördüğünüz 'kişi' başka birisi olmazdı. Aceba siz bir rüya görseydiniz, Efendimizin kime benzediğini düşürdünüz?
Bu şahsiyet yüzbinlerce insanın takip ettiği bir şahsiyet. Eğer bu 'insan' doğru yolda olursa yüzbinlerce insan doğru yolda olur. O saparsa yüzbinlerce insan sapar.
O yüzden ben rabbimden onu, doğru yola iletmesini bütün kalbimle niyaz ediyorum. Eğer Allah ve resulunün razı olduğu bir imam olacaksa buyursun bizimde imamız olsun bize yol göstersin. İslamın bir yıldızıda 'o' olsun.
Rabbim doğru yoluna iletsin.

Abdulmuizz Fida

Admin
Nickinin fiillerini yapmayı ne çok iyi beceriyorsun. Bırak şovenist boş konuşup trübünlere oynamayı da, Bu Cubbeli bayraklı sapığın Firavun gibi İslamdan habersiz, Dinin tamamlanmamış devresinde olduğunu mu sanıyorsun?
Cübbeli Bayraklı sapığına hiç mi tevhid haberleri gitmedi?, Hiç mi kendisine şirk koşuyorsunuz diyen olmadı? duymadı mı sanıyorsun hala? Buna gerçekten samimiysen senin aklından da şüphe edeceğim , kastından da.
Cübbeli bayraklı sapığına giden tevhid haberlerimizden dolayı bizlere vahabi deyip kafadan kafir görüyorsa ne konuşuyorsun sen? Çok insancıl isen kendin al götür!
gerçekten saf insanlara, dediğin şekilde usulde konuşuruz. Zaten o kişilerde iki tarafında delilleri arasındaki farkı görünce Hakk'ı kabul etmektedir de. Fakat Cübbeli bayraklı isimli toplumları saptıran Tağutların cartelli uşağına gerektiği lisan ile konuşuyoruz. Bir adam şirk koşuyorsa, ve insanları küfre sapmasına sebeb oluyorsa, emin ol ki çokça uyarıldı , oldukça delillerimizi gördü. Yıllar önce Abdulaziz bayındır ile İsmailağa cemaatinin ileri gelen sapıkları (Cübbeli, Mahmud vs) bir araya gelmişti. tasavvuftaki şirkler üzerine deliller kendilerine açıklandığı halde, Abdulaziz bayındırı bugün sapık ilan etmişler ve her kanalda bunu karalamaktadır! Bunu da mı duymadın. İstersen şu kitabı oku ve kendilerine Hakk'ın tebliği karşısında nasıl bir sapık tavır sergilediklerini gör!

358363_2.jpg

İndir :
1 http://www.yeniprogram.gen.tr/download/10333-tarbak.zip
2 http://www.erdemyolu.com/Kuran_Isiginda_Tarikatciliga_Bakis.pdf

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
abi dostların çoğalmış : ))) cübbeliye ilmin gittiğinin delili onun selefi ve vehabilere açıktan sövmesidir.

K@lemşöR Çevrimdışı

K@lemşöR

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Yıllar önce Abdulaziz bayındır ile İsmailağa cemaatinin ileri gelen sapıkları (Cübbeli, Mahmud vs) bir araya gelmişti. tasavvuftaki şirkler üzerine deliller kendilerine açıklandığı halde, Abdulaziz bayındırı bugün sapık ilan etmişler ve her kanalda bunu karalamaktadır! Bunu da mı duymadın. İstersen şu kitabı oku ve kendilerine Hakk'ın tebliği karşısında nasıl bir sapık tavır sergilediklerini gör!

Bak dostum, ifrat hareketler, tefrit ile önlenmeye çalışılırsa çözüm olmaz. Abdulaziz Bayındır ifrat bir hareketi önleyim derken kendiside tefrite düşüyor. Başkalarının 'dejenere' olmuş şefaat anlayışını düzeltmek; şefaati komple inkar etmekle olmaz.
Sİz tebliği bu şekilde mi, götürüyorsunuz? Bir müslümana bile bu kadar sert yaklaşırsanız bir gayri-müslimin karşısında tavrınız nice olur?
İsmimim ya da rumuzum, islami bir formelle ilgisi yok biraz edebiyatla uğraşmamdan dolayı başka bir manası yok.
Şefaatteki ifrat, tefritle önleneceğine itidalle hareket edilse idi bu kadar 'tefrika' olmazdı.
Yine tevessüldeki çarpık anlayışda sadece başkasından yardım dilemenin şirk olduğu ifade edilse fakat yüzü suyu vb. sözlerin 'ihtilaflı' olduğu dile getirilse bunu hoş görebileceğimiz söylense elbette daha iyi olurdu.
Bu ve benzeri meselelerde 'mutedil' olabilirsek belki o zaman 'vahdeti' sağlıyabiliriz.
Yoksa yalnızlaşmaya, yalnızlaşıp kaybolmaya mahkumuz.

Abdulmuizz Fida

Admin
Kardeşim hala boş konuşuyorsun . Kelime oyunları bana yapma. Abdulaziz bayındırın sapıklığı başka yerdedir. Abdulaziz bayındırın şefaati tümden yok dediğini ispatlar mısın?
Ayrıca bir araya gelmelerinde onlarca konu görüşüldü (Rabıta, tevessül, kabirden yardım, ölüden istimdat vs) Tüm bunları duydu, kendisine iletildi.
Ayrıca Cübbeli Bayraklı amazon ormanlarında yaşamıyor değil mi? Kelime oyunlarını bırak, bizi eleştirecek dini konu bulamıyorsan konuya devam edeceğim diye saçmalamana gerek yok.
Cübbeli Bayraklı kendi sapık tasavvuf akidesinden başka bir akide kabul etmemekte, aksine kendilerini tenkid edenleri vahabilikle aşağılamaya çalışmaktadır. Bunu siz de biliyorsunuz. Hala ısrarlıysan yazılarımız burada , al sen git aşağılan!

K@lemşöR Çevrimdışı

K@lemşöR

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Veli - ?efaat - Yüzü suyu hürmetine - YouTube

Vdeoyu tamamen izle. 'Allahın velisi/evliyası değilsen onun düşmanısın' diye veli kavramını açıklamak doğrumudur? Yani Müslümanlar arasında derece derece kademedeki kimseler aynı mıdır? Bu şekildeki kısır bir ifadeyle bunu ifade etmek adil olur mu?

'Cehenneme giden gider, büyük günahları işleyip çıkmakta nedir'..

'Yüzü suyu hürmetine dua istemek şirk değildir ama şirkin sınırına dayanmıştır'.. O zaman seleften buna cevaz veren bir sürü alim, şirkin sınırına mı dayandı?
Şimdi çıkıyorum.

Abdulmuizz Fida

Admin
Veli - ?efaat - Yüzü suyu hürmetine - YouTube

Vdeoyu tamamen izle. 'Allahın velisi/evliyası değilsen onun düşmanısın' diye veli kavramını açıklamak doğrumudur? Yani Müslümanlar arasında derece derece kademedeki kimseler aynı mıdır? Bu şekildeki kısır bir ifadeyle bunu ifade etmek adil olur mu?

'Cehenneme giden gider, büyük günahları işleyip çıkmakta nedir'..

'Yüzü suyu hürmetine dua istemek şirk değildir ama şirkin sınırına dayanmıştır'.. O zaman seleften buna cevaz veren bir sürü alim, şirkin sınırına mı dayandı?
Şimdi çıkıyorum.

Yüzü suyu hürmetine dair Bir nass yoktur. Tasavvufcu Veli kavramını tasavvufun hocalarına hasrediyorsa, Abdulaziz Bayındırın da böyle demesi normaldir. Ayrıca lugat olarak tüm muslumanlar zaten Allahın dostu velisidir. ıstilahi olarak takva sahibi, günahlardan şüpheli şeylerden sakınan muttakiler ve muttakilerin önderleri velilerdir. Bunlarda Tasavvufçular değillerdir. Çünkü tasavvufçular şirklerin çukurunda Rabıta, hakimiyet, Hulul, vahdeti vucud, ölüden yardım isteyerek gezmektedirler!

Abdulazizin , Cehennemden günahkar muslumanın çıkacağına katılmamasına biz de kendisine katılmıyoruz. zaten daha başka görüşlerine de katılmıyoruz. Tarikatçıların şirke düşüren inanışlarına karşı aşırı tedbir alarak ifrata düşmektedir. Fakat bu görüşü Şefaati tümden inkar etttiğini göstermemektedir. zaten eklediğim videoda bunu açıklamaktadır.

Abdulmuizz Fida

Admin
Başta Cübbeli bayraklı olmak üzere yıllarca bu ummete Kendi şeyhlerini "Sadıklarla Birlikte olun"
Ey iman edenler! Allah'a karşı gelmekten sakının ve Sadıklarla beraber olun. Tevbe 118
ayetiyle göz göre göre aldatmaktadır. Halbuki Bahsi geçen ayet Gerçek sadıkların Allah yolunda mallarıyla canlarıyla cihad edenler ve verdiği söz üzere cihaddan geri kalmayanlar olduğunu buyurmaktadır!
7409-m.jpg

Resimdeki Hucurat 15 ayeti ve Sapıtmalarına sebeb olan Tevbe 118 in bir önceki siyakına baktıklarında, 117. ayette Tebuk seferinden geri kalan 3 sahabeye buyurulduğu ve cihada çıkan Sadıklarla beraber olun uyarısı yapıldığı açıktır!.

Bu sapıklar kendi aleyhlerine olan ayetleri bile kendilerine delil almaktan utanmamışlardır! Yine buna benzer, Cihad etmeyi vee sınırlarda düşman tehlikesine karşı silahla nöbet beklemeyi (Ribat) , Rabıtaya benzeterek yine sapıkça oturup rabıta yapmaya delil sayarak Cihada çıkmaktan kurtulmuşlardır (!)
"Ey iman edenler! Sabredin. Sabır yarışında düşmanlarınızı geçin. (Cihat için) hazırlıklı ve uyanık olun ve Allah'a karşı gelmekten sakının ki kurtuluşa eresiniz." (Al-i İmran 200

K@lemşöR Çevrimdışı

K@lemşöR

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Yüzü suyu hürmetine dair Bir nass yoktur. Tasavvufcu Veli kavramını tasavvufun hocalarına hasrediyorsa, Abdulaziz Bayındırın da böyle demesi normaldir. Ayrıca lugat olarak tüm muslumanlar zaten Allahın dostu velisidir. ıstilahi olarak takva sahibi, günahlardan şüpheli şeylerden sakınan muttakiler ve muttakilerin önderleri velilerdir. Bunlarda Tasavvufçular değillerdir. Çünkü tasavvufçular şirklerin çukurunda Rabıta, hakimiyet, Hulul, vahdeti vucud, ölüden yardım isteyerek gezmektedirler!

Dostum, kısmen itiraz edicem. 'Yüzü suyu' şeklinde dua etme hakkında bir nass mevcut olmayabilir. Fakat buna kesin olarak 'yasak' demek doğru olabilir mi?
Hele hele 'şirkin sınırına dayanmıştır' demek nasıl doğru olabilir?
Mevdudi, 'Resail ve Mesail'de bunu her ne kadar hoş görmediği bir dua şekli olarak dile getirsede ekleyiveriyor: 'Asla bu şekilde dua etmeyi yasak olarak görüyor değilim'.
Tasavvuf camiasınında komple sapıklık üzere olduğunu söylemek nasıl doğru olabilir?
Ben ikiye ayırıyorum: Rabbani tasavvufçu. Hulul ve ittihatı menhec edinen tasavvufçu.
Her ne kadar batıl olanlarında: ibn arabi, hallac vb. kişiler varsada.
Hak olanlarında da: İbn teymiyye, ibn kayyim, hasan basri, abdulkadir geylani, imam Rabbani, Kuşeyri vb. gibileride var.
O yüzden bu ayırımı yapmak gerekir.

Üstad Mevdudi de tasavvufa genel anlamıyla karşı değildir. Karşı olduğu şey sonradan İslam'ın zühd ve takva müessesine eklemlenen bidatler ve hurafelerdir. Mevdudi'nin dedeleri Çiştiyye Tarikatı'nın kurucularıdır. Bundan dolayı kendisi de bu halkanın bir üyesiydi. Onun geçmişindeki bu tasavvufi bağı bilen Hint alt kıtasındaki bazı insanlar ona gelip dua isterdi. Mevdudi'nin "İslam'da İhya Hareketleri" adlı kitabını incelediğinizde onun, İmam Gazali, İmam Rabbani ve Şah Veliyullah Dihlevi gibi tasavvufla yoğrulmuş İslam âlimlerini müceddid olarak gördüğünü görürsünüz.

Abdulmuizz Fida

Admin
bu anlama ve algılama problemin kibrinden mi kaynaklanıyor? Allahtan başkası zatları araya koyarak sunnette olmayan bir uslub ve dilekle Falanca adamın Yüzü sürü hurmetine diye duayı ne dayanarak caiz diyorsun? Bu kadar kişinin ahiretteki durumunu üstlenmeye nasıl bu kadar cüretkar oluyorsun?
Şirkin sınırına gelmek demekden ne anlıyorsun? Şirke çok yaklaşmışsın ama şirke tam olarak girmemişsin demektir. Şirke girmesi ilerisindeki kişiye edeceğin aracılık duasında ortaya çıkar. Konuyu amacından saptırıp nefsi cedele döktüğünün ve ilmi olarak incir çekirdeği dolduracak bir şey konuşmadığının farkında değil misin?
Ne kadar çırpınsanda Cübbeli ve benzeri tasavvufcuların Küfür ve şirklerini Helalleştiremeyeceksin!

K@lemşöR Çevrimdışı

K@lemşöR

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Ben 'caizdir' demedim. 'Yasaklamanın' doğrulunun tartışılır olması bir yana 'şirkin sınırına dayanıyor' demenin ifrat olduğunu söyledim hala da söylüyorum.
Bunu söylerkende Mevdudiden nakilde bulundum ama dikkate almak bir yana beni 'kibirli' olmakla itham ediyorsun. Eğer itham ettiğin kötü haslet bende varsa Allah beni affetsin.
Ben asla küfrü bir durumu helalleştirmedim. Sen bunu hangi cümlemden anladın, bilmiyorum ama vebali ağır olan birşeyle beni itham ediyorsun.
Bazı araştırmalarımda rasladığım kaynakları kullanmıyordum. Ama madem 'Mevdudi' yeterli, gelmedi. Sana başka muteber kaynaklardan nakiller vereyim.
Mesala Selefilerin kendisini Muteber gördüğü İzz. b. Abdusselam bu şekildeki bir duayı caiz görür. Nitekim kimse Peygamberin derecesinde değildir.(İzz. b. Abdüsselam, es-silmi, Fetava, s.126)
Mevdudininde 'kesin olarak yasak görmüyorum' şeklindeki ifadesini daha önce arzetmiştim. Bunlara rağmen ben bu şekildeki dua türünü uygun bulmuyorum. Ama bu şekilde dua eden kardeşlerimi, günaha girmekle itham edenleri hele hele 'şirkin sınırına dayanıyorlar' denilmesini hiç mi, hiç uygun bulmuyorum?
Bu tür hareketler; ifrata, tefritle karşılık vermekten başka bir şey değildir.
Yanlış, yanlışla düzeltilmez.
Yine kibirle ya da ne bileyim küfrü helal görmekle beni itham edebilirsin. Buna üzülmüyorum. Üzüldüğüm şey davetçilerin bu hale gelmesi!

İZZETLİ Çevrimdışı

İZZETLİ

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Dostum, belki de bu sözünde doğruluğundan habersiz. Ya da yıllarca yanlış kaynakların arasında kalması onun yanlış bir kanıya ulaşmasına neden oldu?
Kendisi ile bizatihi konuşdunuz, onu bilgilendirdiniz mi?
Nefret ve kin dolu bakmayı bırakmanın zamanı gelmedi mi?
İnsanları güzelce uyarmanın vakti gelmedi mi?
Aceba bu 'sapık' olduğunu feryat ettiğimiz zat'ı arınmaya davet ettik mi?
Allah, Musa (a.s.)'mı firavuna gönderirken 'Ona yumuşak ol, güzel söz söyle olur ki belki kalbi yumuşar' diye söylerken bu adam:
Firavundan daha mı katil, daha mı zalim, daha mı kafir?
Ben, rüyasını aktarırken 'yalan' söylediğini düşünmüyorum. Fakat rüyasınında 'doğru' olduğuna inanmıyorum. Bunu şu şekilde açıklıyorum: Siz senelerce bu tür bir yapılanmanın arasında olsaydınız rüyanızda gördüğünüz 'kişi' başka birisi olmazdı. Aceba siz bir rüya görseydiniz, Efendimizin kime benzediğini düşürdünüz?
Bu şahsiyet yüzbinlerce insanın takip ettiği bir şahsiyet. Eğer bu 'insan' doğru yolda olursa yüzbinlerce insan doğru yolda olur. O saparsa yüzbinlerce insan sapar.
O yüzden ben rabbimden onu, doğru yola iletmesini bütün kalbimle niyaz ediyorum. Eğer Allah ve resulunün razı olduğu bir imam olacaksa buyursun bizimde imamız olsun bize yol göstersin. İslamın bir yıldızıda 'o' olsun.
Rabbim doğru yoluna iletsin.

olaya şöyle bakmak lazım bu zat birilerinin devamı ve akidesini onlardan alıyor eğer doğruyu söylerse onlarıda kendisi tekfir etmek zorunda kalacak biraz daha doğrulara ilerlerse kendi cemaati ona vahabimi oldun diyecek sonrasını düşünün bunları göze alacak kadar olan kişi zaten tevhidi bir akideye sahip demektir

H Çevrimdışı

hakyolcusu

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
bu cübbeliyi dinleyip inanan beyinsizdir, düşünme ve akletme yeteneği yoktur...bir konuşmasında diyor ya kaç defa gavsı yardıma çağırdım yardıma geldi ben diyorurmki cübbeliye bunu milletin gözünün önünde bir test etmeye varmısın çıkalım bir tv kanalına senin beynine silahı dayayım cübbeli ondan sonra çağır Allah'u Tealadan başka bütün ilahlarını gavsını ,şeyhini,evliyanı eğer doğru söylüyorsan millet şahit olur yok yalancı bir müşriksen dünya senin gibi bir müşrikten ve şarlatandan kurtulmuş olur...cübbeli severlere duyurulur cübbeliye söyleyin benimle bu şartlarda çıkmak isterse tv ye ben hazırım...

Abdulmuizz Fida

Admin
Siz Allah ve Rasulullah (s.a.v.)in Kur'an ve sahih sunnetlerinde sana nasıl istekde bulunacağını bildirmesine rağmen; Tasavvufçuların kendilerine din koyarak duada Allahtan başkalarını ve İslamda olmayan makamları ve ölüleri istimdada çağırmasını, ve bunların yüzü suyu hürmetine diye ne idüğü belirsiz, anlamsız kelimelerle dua etmeyi meşru, helal göreceksin; Fakat Kur'an ve sunnete uy diyen yanlış yapmış olacak he? Sen bu dini nerden aldın ya?
Allahu Teâlâ’nın “Kitapta hiçbir şeyi eksik bırakmadık” (Enâm: 6/38) dediği Kur’an’da, veya Ebu Hureyre’nin “Allah Rasulu bize tuvalete girmek dahil herşeyi öğretti" diyerek kapsamını ortaya koyduğu sünnette bu tür tevessüle delil yoktur. Aynı şekilde sahabenin yaşantısında da bu türden örneklere rastlamak mümkün değildir.

İşte bu nedenle sahabe, vefatından sonra Allah Rasulu sallAllahu aleyhi ve sellem ile tevessül etmeyi bırakıp dua etmesi için amcası Abbas’a yönelmiştir. Bu, onların Allah Rasulu sallAllahu aleyhi ve sellem’nun sağlığında “Allahım! Peygamberinin yüzüsuyu hürmetine bize yağmur indir” dediklerini, O vefat ettikten sonra ise “Rasulullah’ın amcısı Abbas’ın hürmetine” demeye başladıklarını göstermez. Bu tür bid’at duaların ne Peygamber sallAllahu aleyhi ve sellem’in sünnetinde ne de Allah’ın kitabında bir yeri olmadığını iyi bildikleri için böyle bir şeye başvurmamışlardır.

Peygamber sallAllahu aleyhi ve sellem’in vefatından sonra, bir kimsenin hatırıyla tevessül caiz olsaydı onun hatırıyla tevessül öncelik kazanırdı. Bu tür tevessül Mekke muşriklerinin şirkiyle benzeşmektedir.
Onlara ancak bizi Allah’a yaklaştırsınlar diye tapıyoruz” (Zumer, 39/3)

Makamı-mevkii ne olursa olsun bir yaratılmış ile herhangi bir fayda sağlamak veya bir zararı başından savmak için güç yetirir olduğuna inanarak tevessülde bulunmak büyük şirktir. Allah korusun insanı dinden çıkarır.
Kullarım sana benden sorarlarsa bilsinler ki ben yakınım. Dua ettiğinde bana dua edene karşılık veririm. Öyleyse çağrıma karşılık versinler ve bana iman etsinler ki doğru yolu bulurlar.” (Bakara, 186)

Ve Muvahhidlerin İmamı SallAllahu aleyhi vesellem de onlara şunu öğretmiştir:

Dua, ibadettir.” ( Tirmizi )

Dua ibadet iken nasıl olur da Allah’a mahsus bir ibadet biçimi O’ndan başkasına sarfedilebilir?...

Eğer onları çağırırsanız, sizin çağırmanızı işitmezler. Faraza işitseler bile size cevap veremezler. Kıyamet günü de sizin (onları Allah’a) ortak koşmanızı reddederler. (Bu gerçeği) sana, herşeyden haberi olan (Allah’tan) başka hiç kimse haber veremez.” (Fatır, 35/14)

Bil ki, bu amellerin bütünü tevhidle, peygamberlerin gönderiliş amacı ile çelişmektedir.

Şirk olduğunu aklı kestiği halde İsminden Çekindiğinden Helal Gördükleriniz !

Said Nursî Örneği

Nurcular şu şiiri, Abdulkadir Geylânî’nin, sekiz asır önce Said Nursi için yazdığını iddia ederler:
“Bizi aracı yap, her korku ve darlıkda.
Her şeyde her zaman, candan koşarım imdada
Ben korurum müridimi korktuğu her şeyde.
Koruyuculuk ederim ona, her şer ve fitnede.
Müridim ister doğuda olsun ister batıda
Hangi yerde olursa olsun yetişirim imdada

(Said Nursi, Sikke-i Tasdik-i Gaybî, Sekizinci Lema, c. II, s. 2083.)

CAİZ VE ŞİRK OLAN
TEVESSUL, İSTİĞASE VE ŞEFAAT

Son düzenleme:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt