Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Cuma Mesajları

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
''De ki: 'Allah'ın bize yazdığından başkası başımıza gelmez. O bizim Mevlamızdır, inananlar Allah'a güvensin.'' Tevbe/51

(Suriye) Cumanız mübarek olsun.

572vb5.jpg

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Tâ-hâ Suresi 132. Ayet/16. Cüz

وَأْمُرْ اَهْلَكَ بِالصَّلٰوةِ وَاصْطَبِرْ عَلَيْهَاۜ لَا نَسْـَٔلُكَ رِزْقاًۜ نَحْنُ نَرْزُقُكَۜ وَالْعَاقِبَةُ لِلتَّقْوٰى

Ailene namazı emret; kendin de ona sabırla devam et. Senden rızık istemiyoruz; (aksine) biz seni rızıklandırıyoruz. Güzel sonuç, takvâ iledir.

Hayırlı cumalar

H Çevrimdışı

Hatve

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Kıyamet günü kâfir ABD askerlerinin katlettiği Afgan çocuğa soracaklar "Seni kim öldürdü?" "Şu kâfir öldürdü" diyecek. "O kâfire kim yardım etti?" diye soracaklar. "Şu hain" diyecek. "O haine kim destek verdi?" diye soracaklar. "Şu gafil halk" diyecek. Sonra Allah (cc) buyuracak ki:
"...Aranızdaki zalimlere büyük bir azap taddıracağız" (Furkan-19)

ebu el-fadl Çevrimdışı

ebu el-fadl

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
وَلاَ تَحْسَبَنَّ اللّهَ غَافِلاً عَمَّا يَعْمَلُ الظَّالِمُونَ إِنَّمَا يُؤَخِّرُهُمْ لِيَوْمٍ تَشْخَصُ فِيهِ الأَبْصَارُ
Sakın Allah'ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma. Ancak onları gözlerin donup kalacağı bir güne ertelemektedir. İbrahim-42

avam16 Çevrimdışı

avam16

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
SADECE CUMA GÜNÜ ORUÇ TUTMAK HARAMDIR

Öncesinde veya sonrasında tutmaksızın tek başına cuma gününde oruç tutmak harâmdır.

Nitekim Ebû Hurayra radıyallahu anh şöyle anlatır: Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in şöyle buyurduğunu işittim:

«Öncesindeki veya sonrasındaki gün oruç tutmadıkça sizden biri cuma günü oruç tutmasın.»(Buhârî, Müslim.)

Yine şöyle buyurmaktadır: «Diğer geceler arasında cuma gecesini ibâdete has kılmayın! Günler arasında da cuma gününü oruca has kılmayın! Ancak adet edindiğiniz orucun o güne denk gelmesi müstesnâdır.»(Müslim.)

Cüveyriyye binti el-Hâris radıyallahu anhâ’dan rivâyet edildiğine göre şöyle anlatmıştır: Nebî sallallahu aleyhi ve sellem cuma günü onun yanına girmiş, o da oruçlu imiş, bunun üzerine Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem: «Dün oruç muydun?» diye sordu. O: “Hayır!” dedi. «Peki, yarın oruç tutmayı düşünüyor musun?» diye sordu. O yine: “Hayır!” dedi. Bunun üzerine Nebî sallallahu aleyhi ve sellem: «O hâlde orucunu boz!» buyurdu.(Buhârî, Ebû Dâvûd, Nesâî.)

[Soru ve Cevaplarla Dînimi Öğreniyorum - Tevhid ve Sünnet Yayınevi - Sayfa: 178-179]

avam16 Çevrimdışı

avam16

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ebu Hureyre (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Rasûlullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Büyük günahları işlemedikçe beş vakit namaz ve Cuma, öbür Cuma’ya kadar aralarında işlenen günahlara kefarettir’ buyurdu.”

Müslim 233/14, Ebu Avane 2/20, Tirmizi 214, İbni Mace 1086, İbni Huzeyme 314, İbni Hibban 1733, Tayalisi 2470, Beyhaki 2/467, Begavi 345, Ahmed 2/484

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
“Günlerinizin en faziletlisi cuma günüdür. Bu sebeple o gün bana çokca salâtü selâm getiriniz; zira sizin salâtü selâmlarınız bana sunulur.”

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Amin ecmain kardeşim

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
İmam Ahmed ve Tirmizî'nin tahricine göre İbn Ömer (r.a)'ın rivayet ettiği hadiste Peygamber (s.a.v):

“Cehennemin yedi kapısı vardır.
O kapılardan bir tanesi kılıcını,
ümmetim için sıyıranlar için ayrılmıştır,”
buyurdular.

Hayırlı cumalar

Üst Ana Sayfa Alt