Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Davetçinin Yol Azığı Ve Davetçiye Notlar

M Çevrimdışı

Muzammil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bismillahirahmanirrahim
Gayret bizden başarı ve zafer Allah swt'dandır.

Davetçilere notları ve püf noktaları vermeden önce neyi savunduklarının idrakine varmaları için önce "adanmak"ı anlatmaya çalışacağım inşaallah. Adanmayan insan, tüm benliğiyle çalışmaz ve çalıştığı şeyi berileştirir (ötekileştirip uzaklaştırır) çünkü.

Adanmak
Kendini Rabbi'ne ada, ona teslim et.. Maddi ve manevi herşeyinle teslim olup rağbet edersen dava adamı olursun.

Kalp Allah swt ile meşgul olursa o kalbe dünya giremez, kalbini Allah'a hazırlamazsan nasıl adayacaksın kendini peki?

Soruyorum sana Allah'ı tanımadan, bilmeden nasıl Allah'çı olacaksın kardeşim?

Adanmanın şartı mühimsemedir çünkü insan neyi mühimserse kendini ona adar. Birşeyi mühimseme demek ise kalbi, duyguyu,düşünceyi ve iradeyi bir yere toplamak demektir. O zaman diyebiliriz ki mühimsemesi(himmeti) akıl olanlar materyalist olurlar.
Avvamın himmeti ise nefsi ve dünyadır. Fakat unutulmamalıdır ki insanın himmeti ne olursa değeri ona göre biçilir . Himmeti dünya olanın ise Allah swt'nın yanında değeri yoktur ..
Şimdi ise zincirleme olarak asıl yola çıkmış olacağız. Ve şifreyi böylelikle dolaylı olarak çözmüş olacağız.
Peki himmeti Allah swt olan bir insan ne olur?
Allah swt'yı görüyormuşasına yaşar. Peki o neydi?!
İHSAN..!
Hah işte. Şifreyi bulduk adanmak = ihsanmış.
Peki bitti mi?
Daha yeni başladık mübarek :)

Benim ideallerim, prensiblerim, düşüncem yok. Allah swt'nın istediği ve yardımı var. Vahyin ışığında, sünnet penceresinde bakıp çözmeye çalışacaksın öncelikle.
Kast edeceksin bir kere kasıt! Bir işe kast eden insan ; kararlı olur, niyet eder ve azmeder.
Ya bu dava bilinir ya da ben bu uğurda feda olurum!
Yani diyeceksin ki "Bir hakikatine islamın, bin canım feda olsun!"
Cesaret tohumları filizlendi ve içimizde bir hareketlenme olduysa şimdi iyi okuyalım;

Kasıt hükme teslimiyet getirir. Insan himmetle teslim olur. Kulluğun neticesinde Allah'ın rızasını ister. "Yahu Allah swt razı olsun yeter, ben neyin kafasını yaşıyorum?" Kulluk zaten "Ben Allah swt'dan razıyım" demek değilmidir?
Allah swt'yı mühimsemek demek Allah swt'nın mühimsediklerini de mühimsemek demektir. Yani mühimsemesi ve himmeti dava olan dava adamı olmuştur!

Ne çıkardık şimdi?
Dava adamı olmak için önce kast edeceğiz sonra mühimseyeceğiz , mühimseyenin himmeti(dikkati) Allah swt olacak ve Allah'ı önemseyen davasını savunacak! Bunları yapan ise adanacak ve ihlas onu çepe çevre saracak inşaallah.

Allah swt bizi davaya dert değil derman olanlardan eylesin. Bizi davaya bağışlasın...
Bizi davaya hibe etsin.

Devamında nasıl ihlaslı olunur değineceğiz inşaallah

M Çevrimdışı

Muzammil

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bismillahirrahmnirrahim
Gayret bizden, başarı ve zafer Allah swt'dandır.

ÖNEMLİ

Davetçi ihlaslı olmak için ne yapmalı?

Arapların çok sevdiğim bir vecizesi var der ki : "
صدور للأحرار قبور الأسرار
"
yani ;Özgürlerin sineleri, sırların kabirleridir..
Dava adamı özgürdür zaten; asrın putlarına, tağutlarına,zulmüne, Allah swt'nın had ve hudutların karşı çıkılan mekana,sisteme karşıdır. Prangalar vurulsada özgürdür O!
o yüzden dava adamının sinesi sırların kabirleridir.

İhlaslı olmak, köklü ve sağlam bir imandan geçer.İmanımızı sağlamlaştırmanın can alıcı noktalarını zaten biliyorsunuz:
Kalbin ve dilin her vakit Allah swt'nın zikriyle meşgul olması, ibadetlerin düzenli yapılması, Kuran ile hemhal olmak..
Peki bu nasıl mümkün olacak?
İmanı sağlamlaştırmanın yolu; ashabın imanına bakmanın yolundan geçer. Çünkü bizler şuanda en büyük eksiklik olarak; samimiyetsiz bir şekilde Kuran'ı açmak,yüzeysel olarak (hele bakayım bu ayet ne diyor, hımm.. çok güzel ayet numrasını ezberleyeyim de o adama haddini bildireyim) DEĞİL!
Yapmayın bunu kardeşlerim.
Ashabı düşünelim.. Onlara Kuran direk mi indi? Hayır.. önce imanları kuvvetlendi, arttı ve tam bir teslimiyetle ne zamanki mesaja kulak vermeye başladılar o zaman Kuran indi.
Kuran'ı kalbinde eğrilik olan bir insan da açsa bir şey bulur, iman etmiş olan da açsa istediğinin bulur.
Evet bu zamana kadar defalarca Kuran okumuşuzdur. (Kardeşim ne diyorsun ya ben bütün meali bitirmiş insanım he heyy) diyeniniz de vardır. Buna eminim.
Haklısın kardeşim bende aynı şekilde yüzeysel okuyordum. Taki.. Munafikun Suresinin 3.ayetini okuyana kadar.
" Çünkü onlar önce inandıklarını iddia ettiler, sonra inkâra gittiler. Bu sebeple kalpleri mühürlendi. Artık onlar hakkı anlamazlar."
Suphanallah! bu ayet..
ne demek istiyor acaba?
Normalde bizler aklımızla anlarız değil mi? Sizde öyle zannediyordunuz.
Ama değilmiş!
Allah swt burda anlama duyusunu kalple yaptığımızdan bahsediyor. Ayet o kadar farklı hissettirdi ki derinleşmeye başladım, sonra bir bakmışım ki ben müslümanlardan olmuşum.. (Kuran'ı anlamaya çalışmayan onu hayatına tatbik etmeye çalışmayan müslüman olamaz çünkü, kendisiyle çelişmemeli)
Hepiniz hayatınızda en az bir polisiye veyahut dedektif filmi izleyip kitabı okumuşsunuzdur.Bencede dedektif olmalı bir insan hatta en diplerdeymiş,saklanıyormuş gibi görülen sırlar ortaya çıkarılmalı.. O yüzden girişte Özgürlerin göğüslerinin sırların kabirleri olduğuna değindim.
Kuran'ı okuyup da hepinizin okuduğu bir ayetin içinden bir sır çıkarmasını nacizane kardeşiniz olarak sizden istiyorum. Ha sakın ola multezile olmaya sapmayın! Aklı ön plana çıkaracak cinsten olmasın! Dikkatli olun!
örnek vereceğim size inşaallah.
Ahzap 4'te "مَّا جَعَلَ اللَّهُ لِرَجُلٍ مِّن قَلْبَيْنِ فِي جَوْفِهِ " (Allah hiçbir erkeğin göğüsüne iki kalp koymamıştır.) diyor.Evet ordaki "لِرَجُلٍ" bildiğiniz gibi erkek manasındadır. Devamında "جَوْفِهِ" diyor .. ALLAHU AKBAR! Bu nasıl muhteşem bir nizamdır.
ordaki "جَوْفِهِ"(içine) dediğimiz kısımda erkeklik (müzekkerlik) kalıbı kullanılıyor yani orda erkek olduğuna tekid ediyor. Neden mi?
Neden sadece erkekler için kullanıyor?Neden sadece onların ismini vererek bizleri muttap alıyor Alim olan Rabbimiz? Çünkü kadın hamile kalabilir.Kendi kalbiyle beraber iki kalp, üçüz,dördüz vs olduğu zaman daha çok kalp taşır içinde..
suphanallah düzene bakar mısınız? Yani üzerinde tefekkür ede ede, çözmeye çalışa çalışa okuyacağız inşaallah.
1.Kainat,düzen-nizam,hayat kitabı üzerinde tefekkür edeceğiz.
2.Kafa yora yora,tertil ile, düşüne düşüne okuyacağız.
maddelerimiz çıktı mı? evet elhamdulillah.
Şimdi gelelim ashabın imanına.
Ashab Mekke'de 13 yıllık işkenceli bir eğitimden geçti.Çünkü bir insan savunduğu şey uğrunda ne kadar çok sıkıntı ve elem çekerse fıtrat ve nefis o derece bağlanır.
(nefisi her zaman kötü algılamak doğru değildir.Çünkü terbiye edilmemiş nefis kötü ve azgındır. Normal ve fıtri olan nefisle bizler ibadetlerden lezzet alırız.)
O işkence evresinde zulme maruz kaldılar,memleketlerinden çıkarıldılar,musibetlere uğradılar.Ama dimdik durdular neden mi?

Çünkü Rabbleriyle bağlarını sağlamlaştırdılar.Derler ya hani "Bir insanın iç acılarının toplamı Rabbine uzaklığı kadardır" işte ashap uzaklığa mahal vermedi!
Onlar zahirde yani bedenen çeşitli işkencelere maruz kalmışlardı fakat iç dünyaları imanın nuruyla nurlanmıştı!
Sağlamlaşmaları için ne lazımdı önce?
Gece namazları tabiki! onlara gece namazları bir müddet farz kılındı. Çünkü anlatmalı ve yardım istemeliydiler Rahim'den, Rahmandan,Gafurdan!
Ashap yılmadı kardeşim. Çünkü biliyorlardı ki kafirin davası batıl, onların ki hakikatti!
Çok çekeceğiz kardeşlerim..

Hz.Nuh (as) 900 yıl yaşadı.Gece anlattı, gündüz anlattı, davet etti ama iman eden az zümreydi.Bir elin parmağını geçmedi!Onun gibi olacağız..!
Anlatacağız sık sık, umursamayacaklar, kimi zaman az kişi olacak o kadar anlatmaya rağmen..

Hz.Musa (as) gibi olacağız. Kavmi Kızıldeniz'i görünce "eyvah" deyip korkakça dönmeye çalışan, Onu yeren insanlar gibi olacak, önce bizimle beraber olup zorlukta bizi sırt üstü bırakmak isteyen kardeşlerimiz olacak..

Resulallah (saw) gibi olacağız..! yüzümüze kapılar çarpacak,alay edileceğiz ama Allah swt için dayanacağız!
Hani nerde yemeğe sağ elle başlayın diyen sünnetin müdafaacıları..! Resulallah'ın hal-hareket,söz,fiil,davranışlarına sünnet demiyor muyuz..!
Resullah dava için sıkıntılar çekti..! nerde sizin sünnet anlayışınız..!
vallahi vallahi bebeklerin bile saçların ak düşürecek olan o günden korkun..!

3.Peygamberlerin hayatına bakacağız , okuyacağız çünkü her peygamber aynı zamanda dava adamıdır.
4.İşkenceleri tadmış sahabeleri okuyacağız ki katılaşan ve taşlaşan kalplerimize merhmet tohumu atılsın da utanalım diye..
"Bütün bunların arkasından sizin kalpleriniz yine katılaştı, taş gibi kaskatı kesildi, hattâ taştan daha katı oldu. Nitekim taşlar arasında kendisinden ırmaklar fışkıranlar vardır; yarılıp içinden su çıkanlar vardır; Allah korkusundan yuvarlananlar vardır. Allah yaptıklarınızı bilmez değildir. " (Bakara 74)
ANIN VACİBİ ÜMMETİN KURTULUŞA ERMESİDİR.
İSLAM NAMINA KAFASI ÇALIŞAN MÜSLÜMANLARA, DAVA ADAMLARINA İHTİYAÇ VARDIR..

//hakkınızı helal edin uzun oldu//