Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

''De ki'' İle Başlayan Ayetler

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
es selamu aleykum kardeşlerim Kur-an'ı Kerim'de Yüce Allah cc'ın bizlere De ki ile başladığı ayetleri ekleyelim.Umulurki öğüt alabilenlerden oluruz...

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
De ki: “Bana ancak, bu beldenin (Mekke’nin); onu mukaddes kılan ve her şey kendisine ait olan Rabbine kulluk yapmam emredildi. Yine bana, müslümanlardan olmam ve Kur’an’ı okumam emredildi.” Artık kim doğru yola girerse yalnız kendisi için girer. Kim de doğru yoldan saparsa de ki: “Ben ancak uyarıcılardanım.”

Neml Sûresinin 91,92 . Ayetinde

M Çevrimdışı

musluman_izzetli_olmali

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
KAFİRUN SURESİ (109)
Bismillahirrahmanirrahim
1. De ki: "Ey inkarcılar!"
2. "Ben sizin taptıklarınıza tapmam."
3. "Benim taptığıma da sizler tapmazsınız."
4. "Ben de sizin taptığınıza tapacak değilim."
5. "Benim taptığıma da sizler tapmıyorsunuz."
6. "Sizin dininiz size, benim dinim banadır."

Ş Çevrimdışı

şahid

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bismillahirrahmanirrahim

Vahy, eylemlerimizin safını belirlediği gibi, söylemlerimizin de safını belirler. Rabbimizin cc yapmamızı istedikleri olduğu kadar söylememizi istedikleri de vardır.vahy sözlerimize dahi bir yön tayin eder.
Bizler inşaAllah bu ayetleri, "DE" emriyle başladıklarının ve bu ayetlere önce iman edip sonra amele dönüştürmemiz gerektiğinin bilincinde olarak okuyalım...

De ki: “O, Allah’tır, bir tektir.”
Allah Samed’dir. (Her şey O’na muhtaçtır, o, hiçbir şeye muhtaç değildir.)
Ondan çocuk olmamıştır (Kimsenin babası değildir). Kendisi de doğmamıştır (kimsenin çocuğu değildir).
Hiçbir şey O’na denk ve benzer değildir. İHLAS

De ki: “Yarattığı şeylerin kötülüğünden, karanlığı çöktüğü zaman gecenin kötülüğünden, düğümlere üfleyenlerin kötülüğünden, haset ettiği zaman hasetçinin kötülüğünden, sabah aydınlığının Rabbine sığınırım.” FELAK

De ki: “Cinlerden ve insanlardan; insanların kalplerine vesvese veren sinsi vesvesecinin kötülüğünden, insanların Rabbine, insanların Melik’ine, insanların İlah’ına sığınırım.” NAS

De ki: “Rabbim adaleti emretti. Her secde yerinde yüzlerinizi (ona) doğrultun. Dini Allah’a has kılarak ona ibadet edin. Sizi başlangıçta yarattığı gibi (yine ona) döneceksiniz.” ARAF_29
De ki: “Allah’ın, kulları için yarattığı zîneti ve temiz rızkı kim haram kılmış?” De ki: “Bunlar, dünya hayatında mü’minler içindir. Kıyamet gününde ise yalnız onlara özgüdür. İşte bilen bir topluluk için âyetleri, ayrı ayrı açıklıyoruz.” ARAF _32
De ki: “Rabbim ancak, açık ve gizli çirkin işleri, günahı, haksız saldırıyı, hakkında hiçbir delil indirmediği herhangi bir şeyi Allah’a ortak koşmanızı ve Allah’a karşı bilmediğiniz şeyleri söylemenizi haram kılmıştır ARAF_33

De ki: “Allah dilemedikçe ben kendime bir zarar verme ve bir fayda sağlama gücüne sahip değilim. Eğer ben gaybı biliyor olsaydım daha çok hayır elde etmek isterdim ve bana kötülük dokunmazdı. Ben inanan bir kavim için sadece bir uyarıcı ve bir müjdeciyim.” ARAF_188

K Çevrimdışı

kafkaskartalı1453

Üye
İslam-TR Üyesi
BİSMİLLAH De ki: "Cibril'e kim düşman ise, (bilsin ki) gerçekten onu (Kitabı), Allah'ın izniyle kendinden öncekileri doğrulayıcı ve mü'minler için hidayet ve müjde verici olarak senin kalbine indiren O'dur.

BAKARA: 97

A Çevrimdışı

ankakuşum

Üye
İslam-TR Üyesi
Dedi ki: "Ey Nuh, kesinlikle o senin ailenden değildir. Çünkü o, salih olmayan bir iş (yapmıştır). Öyleyse hakkında bilgin olmayan şeyi benden isteme. Gerçekten ben, cahillerden olmayasın diye sana öğüt veriyorum." (11/46)

Murf Çevrimdışı

Murf

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
De ki; "Ey Kitap ehli, bizimle sizin aranizda musterek bir kelimeye gelin (ki o sudur)
Allahtan baskasina kulluk etmeyelim. Ona hic bir seyi ortak kosmayalim ve Allahi birakipda kimimiz Rabler edinmeyelim."
Eger yinede yuz cevirirlerse deyin ki; "Sahid olun, biz gercekten MUSLUMANLARIZ. (Ali imran 64)

G Çevrimdışı

ginger

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bismillahirrahmanirrahim

De ki: "İman edenleri sağlamlaştırmak, Müslümanlara bir müjde ve hidayet olmak üzere, onu (Kur'an'ı) hak olarak Rabbinden Ruhu'l-Kudüs indirmiştir." (Nahl Suresi, 102)

kizil-mavi Çevrimdışı

kizil-mavi

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
De ki: “Allah dilemedikçe ben kendime bir zarar verme ve bir fayda sağlama gücüne sahip değilim. Eğer ben gaybı biliyor olsaydım daha çok hayır elde etmek isterdim ve bana kötülük dokunmazdı. Ben inanan bir kavim için sadece bir uyarıcı ve bir müjdeciyim.” ARAF_188

Enfal.571 Çevrimdışı

Enfal.571

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
De ki: “O, Allah’tır, bir tektir.”
Allah Samed’dir. (Her şey O’na muhtaçtır, o, hiçbir şeye muhtaç değildir.)
Ondan çocuk olmamıştır (Kimsenin babası değildir). Kendisi de doğmamıştır (kimsenin çocuğu değildir).
Hiçbir şey O’na denk ve benzer değildir.

KavlulFasl Çevrimdışı

KavlulFasl

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
İSTİAZE SURESİ VE DUASI

Muavvizeteyn (Felak ve Nas) Sureleri

Bismillâhirrahmânirrahim

FELAK SURESİ

"De ki: Sabahın Rabbine sığınırım, yarattığı şerlerin şerrinden, karanlık çöküp bastığı zaman gecenin şerrinden, düğümlere üfüren nefeslerin şerrinden ve hased edenin belli ettiği zaman şerrinden.

NASS SURESİ

"De ki: Sığınırım insanların Rabbine, insanların (yegane) mâlikine, insanların mabûduna, o sinsi şeytanın şerrinden ki, o insanların kalplerine daima vesvese verir. (O şeytan) gerek cinden, gerek insandan olsun."

E Çevrimdışı

ebuhasanelmakdisi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
De ki : “Benim namazım, ibadetlerim, hayatım ve ölümüm alemlerin Rabbi olan ALLAH içindir.

(Enam Suresi Ayet 162)

Enfal.571 Çevrimdışı

Enfal.571

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
(Sen onlara) de ki: İster "Allah" deyin, ister "Rahmân" deyin, nasıl çağırırsanız çağırın. En güzel isimler O'nundur. Namazında sesini pek yükseltme, çok da gizli okuma, orta yolu seç

Isra Suresi , ayet 110

Ummu Aişe Çevrimdışı

Ummu Aişe

حسبي الله ونعم الوكيل
Site Emektarı
Aleykum selam ve rahmetullah..

Rahman ve Rahim Olan Allah'ın adıyla

"Sen dinlerine uymadıkça, ne Yahudiler ve ne de Hıristiyanlar asla senden razı olmazlar. De ki: “Allah’ın yolu asıl doğru yoldur.” Sana gelen ilimden sonra, eğer onların arzu ve keyiflerine uyacak olursan, bilmiş ol ki, Allah’tan sana ne bir dost, ne bir yardımcı vardır." Bakara 120

ibnikayyim Çevrimdışı

ibnikayyim

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
قُلْ إِن كَانَ آبَاؤُكُمْ وَأَبْنَآؤُكُمْ وَإِخْوَانُكُمْ وَأَزْوَاجُكُمْ وَعَشِيرَتُكُمْ وَأَمْوَالٌ اقْتَرَفْتُمُوهَا وَتِجَارَةٌ تَخْشَوْنَ كَسَادَهَا وَمَسَاكِنُ تَرْضَوْنَهَا أَحَبَّ إِلَيْكُم مِّنَ اللّهِ وَرَسُولِهِ وَجِهَادٍ فِي سَبِيلِهِ فَتَرَبَّصُواْ حَتَّى يَأْتِيَ اللّهُ بِأَمْرِهِ وَاللّهُ لاَ يَهْدِي الْقَوْمَ الْفَاسِقِينَ

De ki: Eğer babalarınız, oğullarınız, kardeşleriniz, eşleriniz, kabileniz, elinize geçirdiğiniz mallar, durgunluğa uğramasından korktuğunuz ticaret, hoşunuza giden evler, size Allah'tan vve peygamberden ve Allah yolunda cihaddan daha sevimli ise; o zaman Allah'ın emri gelinceye kadar bekleyedurun. Ve Allah; fasıklar güruhunu hidayete erdirmez.