Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Devlet Bursu (kyk) Almak Caiz mi?

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Soru :
:)IM4M`UL-HAREMEYN:) :
Esselamü Aleyküm ve Rahmetullah

Devletin üniversiteli öğrencilere vermiş olduğu KYK Bursunu almak ve kullanmak caiz midir?
Vesselam..

Aleykum selam we rahmetullahi we berakatuh;

Devlet tağuti de olsa, Devletin okulunda okumak için devlettten alınan burstan / kredi artı olarak fazladan (faiz) fark geri ödenmeyecek ise câiz olduğu kanaatindeyim.

Hocam peki bu bursu kendimiz için (okumak için) kullanmayıp mücahidlere göndermek caiz mi?
Devlet, Bursu en az hangi şartlarda veriyor?

Hocam pek bir bilgim yok. KYK Burs başvuruları başladı da ben de eğer caizse müracaat etmek istiyorum.
Faizli geri ödemeyeceksen al.
Birde bursu verirken, sadece öğrenci olman yeterli ise, (bu parayı ancak şuralara harcayabilirsin diye bir şart koşmuyorlarsa) dilediğin yere infak edebilirsin.

Anladım hocam cevabınız için teşekkür ederim. Sağolun. Hayırlı günler..

IsLaM4eVeR :
Arkadaslar lütfen soruyu sorarken iceriginide yazin buraya aksi halde gelen yanit sorunin muhtevasina göre olacagindan hocayida yaniltabilirsiniz. Kyk bursu dedigimiz burs degil kredidir, varsa güncel olan sözlesmeyi buraya eklemen gerek ki yaniti dogru alabilesin ve bundan sonra okuyacaklarin da dogru bir cevap almasini saglayasin. Egerki sistem degismediyse kyk bursu beyaz esyanin fiatina endexli olup kredinin alinmasi caiz degildir. Sistem beyaz esyadaki fiat artisini faiz olarak geri almaktadir. Eger ki aldiysaniz iptal etmeniz gerekir ve aldiginiz parayi geri iade edip Allaha tevbe etmeniz gerekir. Diger burs olan basbakanlik bursuna gelince bu ise geri ödemesizdir ve bu bursu almanizda tagut devleti de olsa herhangibi bir beis olmadigi gibi varsa imkaniniz sakin kacirmayin. Bunun yaninda eski dönemlerden biliyorum, tev bursu var, zamaninda almistim ben de cok yüksek miktarda karsiliksiz bir burs veriyorlar. Atatürkcülere ait, ben de atatürkcülere inad o bursu almayi basarmistim zamaninda. Bunun yaninda helal dairesinde geri ödemesiz burslari sayacak olursam.

- Bagli bulundugunuz valilik - Birden fazla ya da 1 aylik verebilirler
- Bagli bulundugunuz kaymakamlik - genelde 1 kez ( yahutta yol harcligi)
- Bagli bulundugunuz belediye - degisiyor bir kez de olabilir birden fazlada olabilir
- ilinizdeki genc is adamlari dernegi ve varsa büyük is yerlerine basvurabilirsiniz, bunlarin belli bir kontenjani var karsiliksiz burs verebiliyorlar.
- üniversiteye girme derecesine göre bir cok yerden burs alma hakkina sahipsiniz.

Alirken geri ödemesizlere basvurmanizi tavsiye ederim, icinde faizsiz ve fiat arttirimi olmayan yer olsa bile tavsiye etmem zira 5-6-7 sene sonra geri ödeme geldiginde heleki o an is sahibi de degilseniz geri ödeme yapmak bir elzem olmaktadir.

Abdulmuizz Fida abi kusura bakma soruya müdahale etmem gerekti, demis oldugum gibi beyaz esyaya endexli bir faiz arttirimi var soruyu buna göre tekrar yanitlamanizda yarar vardir ayrica ögrenci kardese burs hakkinda baska bilgiler vermeyi de yeri gelmisken deginmek istedim.
Allah hayirli kilsin okulunuzu.
CezakAllah hayran IsLaM4eVeR kardeşim; evet konunun detaylı mahiyetini tam olarak bilmediğimden cevabımı olasılıklara göre ihtiyatlı verirken; genel olarak alınan burs (paradan) ayrıca fazladan fark / faiz alma durumu varsa câiz olmadığı, aksi taktirde câiz olacağı şeklinde vermiştim.

Abdulmuizz Fida demiş ki:
Devlet tağuti de olsa, Devletin okulunda okumak için devlettten alınan burstan / kredi artı olarak fazladan(faiz) fark geri ödenmeyecek ise câiz olduğu kanaatindeyim.

Eğer dediğiniz gibi kesin olarak beyaz eşyaya endeksli bir nevi yıllık /aylık beyaz eşyadaki enflasyona göre geri / farklı alma söz konusu ise zaten bu câiz olmadığı gibi buna burs da denmez. Bunun faizli bankanın verdiği krediden bir farkı da yoktur. Bu sebeble konuya muhatab olan kardeşlerin genel hüküm olarak alınandan fazlasının istenmesi durumunda câiz olmadığını bilmeleri gerekir. Böyle burs olmaz.

IsLaM4eVeR Abi, bildiğim kadarıyla KYK hem burs hem de öğrenim kredisi veriyor. Bursu karşılıksız olarak, öğrenim kredisini ise borç olarak veriyor.

BURS NEDİR?

Yükseköğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere devam ettikleri üniversitelerin normal öğrenim süresince karşılıksız verilen paradır.

ÖĞRENİM KREDİSİ NEDİR?

Yükseköğrenim gören Türk gençlerini maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri üniversitelerin normal öğrenim süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır.
Öğrenim kredisi borcu, öğrenciye normal öğrenim süresince verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat (Yİ-ÜFE) Endeksindeki artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.
Allahualem

Silinen Konu

Üst Ana Sayfa Alt