Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Devlet*i Aliyyei osmani

portalkal Çevrimdışı

portalkal

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
selamun aleykum...

şimdi arkadaşlar tartışma ve polemiğe girmeden şunu sormak istiyorum,bu konuyu okuyan herkesin de bir mesajla da olsa katkı sağlamasını istiyorum inşaallah.

evet arkadaşlar uzakdoğu da açe bölgesine gidin müslümanların gözünde 100 yıl geçmesine rağmen islam=osmanlı,en batı da avusturya viyana ya gidin hala en büyük korkuları,osmanlının gelip kendilerini müslüman yapması,orta afrika da ki kabilelerde dahi,osmanlı devletinin kelimesi halen rastlanan olgu olduğunu söyler araştırmacılar,kuzey de sibirya ya sürgüne gönderilen müslümanların,aklında ki tek gerçek hala osmanlıdır. nedir abi ne yaptı bu osmanlı,ümmetde nasıl bir lütufa mazhar olmatır ki yaradan tarafından,100 sene yıkılması,100 sene de çökmesi desek,200 yıl aradan sonra hala dünyanın her yerinde sanki yaşıyormuş gibi rahmetle yadediliyor.

sarıkamış da enverin ihanetleri neticesinde 90bin ümmet evladı ki,kerkük den,musuldan,bağdatdan ayağında ayakkabı,bot bile bulunmadığı halde gelip,erzurumda hiç bekletilmeden sarıkamışa yürütülen ümmetin evladını dondurarak şehit ettirdi,nedir abi bu iman merhalesi ben gerçekten çok merak ediyorum? yürüyün önünüzde sonsuzluk var denilse dahi,hık demeden ayağını sürür de imanına leke sürer diye hızlı hızlı ayağını çekip giden ümmetin çocuklarında ne vardı abi?

dedemin babası çanakkale de niye kaldı?

istanbulu fethederken fatih muhammed han,binlerce askerle beraber tek vücutmuş gibi nasıl hareket etti?

yokmuydu eksikleri?

tekfircilerin eline fırsat geçecek yanlışlıkları yokmuydu?

bugün araçla çıksanız viyanadan medine ye 4-5 güne gidemediğimiz topraklara nasıl hakim oldu?

ashabın birbiriyle yarıştığı önce ben şehit olacağım diye kendini öne attığı,12-13 yaşında çocukların bedire,uhuda gidebilmek için,ağlayarak sızlaayarak yalvardığı günler aklıma geliyor.

sarıkamış ki ,erzurum da toplanma merkezi ve ora ile arası 250 km civarı,siz hiç yaşadınızmı erzurum-karsın soğuğunu?

gözünüzdeki yaşı dondurur...

o kadar yol gidip 3 arkadaş sabahı edelimde devam ederiz diye,çam ağaçlarının tepesinde sabahlarken şehit olup teker teker yere yuvarlandıklarını rus arşivlerinde kanıtladılar mesela...

tek isteğim Allah (s.w.t) inşaallah o açe ye gemi gönderen padişahın askerleri kadar olalım yeter diye düşünüyorum ...

sarıkamış şehitlerine ithafen...
Allahümme amin

A Çevrimdışı

asrinsirri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Eğer hakk olan şeriat devletinin kurulması yada kurtarılması için savaştıysa o insanlar allah c.c en doğrusunu bilir, inşaAllah şehid olmuşlardır... Ameller niyetlere göredir...

Abdussamed Seyhani Çevrimdışı

Abdussamed Seyhani

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Osmanlı devleti İlk Kuruluş ve Orta zamanlarında gerçekten İSLAMi açıdan mubarek bir devletti. ama son zamanlarında, ALLAH rasulunun yapmadığı, yasakladığı ve tasvip etmediği BİDAT lar Osmanlıda belirdi iyice bozuldular yıkıldılar ve dağıldılar... Özelliklede Çanakkale'de savaşan Osmanlı askerleri, Cumhuriyet, Laiklik vb için değil HİLAFET için savaşmışlardı, ki bu savaşa Filistinden, Şama kadar, bir çok müslüman katılıp Şehid olmuştu, Aslında bu gün Kurtuluş savaşı diye bilinen savaş Osmanlı 'nın kurtuluş savaşıydı ve Hilafet içindi Cumhuriyet için değil...

A Çevrimdışı

asrinsirri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Fatih Sultan Mehmed'in imam Ahmed b. Hanbel'de geçen hadisini kabul etmeyenler var, osmanlı'ya düşman olanlarda var...

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
osmanlı iyi ve kötü yönleri ile ders almamız gereken bir devletti. yaptığı iyilikleri sürdürmek ve onları tekrar başlatabilmek için gayret etmeye azmetmeliyiz, yaptığı kötü işlerin ise sonuçlarını görüp bunlara karşı durabilmeliyiz.

A Çevrimdışı

asrinsirri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah c.c en doğrusunu bilir ama hadislere baktığımız zaman şöyle hissediyor ve düşünüyorum; Mehdi a.s ve Hz. İsa gelmeden şeriat devletinin kurulması çok zor gibi görünüyor... Allah c.c en doğrusunu bilir... Şahsi görüşümdür...

L Çevrimdışı

la illa kelamullah

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
"Bir toplum kendi durumunu değiştirmedikçe Allah onların durumunu değiştirmez."

Osmanlı 19.yy'ın ortalarına doğru batılılaşmaya başladıktan sonra batmaya başladı ve sonunda da battı.

"Onlar müminleri bırakıp kafirleri dost ediniyorlar. Acaba onların yanında şeref mi arıyorlar? Oysa şeref bütünüyle Allah'ındır."

laylay Çevrimdışı

laylay

İyi Bilinen Üye
Site Emektarı
Osmanlı devletine sadece eleştirisel bakmak yanlış.nede olsa önümde duran 600 yıllık bir devlet iyisiyle kötüsüyle yükselişiyle çöküşüyle.neden osmanlı dünya cihan devleti oldu neden avrupanın karşısında önce ilmi sonra kültür bakımından geri kaldı.bizi önce yükselten sonra batıran sebebler nedir.bu sebebler sadece din çerçevesi bakımında bakarsak resmin çok küçük bir bölümünü görürürüz.doğrudur.Osmanlının son devirlerin saray yada padişahın yaptıkları dinen tasvip edilmeyebilir.ama bizim burda yapmamız gereken eleştiri yada tenkit değil.sadece ve sadece örnek alıp neden bu duruma düştüler.şimdi ise biz bu durumlara düşmemek için ne yapmalıyız.
Olaya bu bakımında bakarsak daha doğru olacağı görüşündeyim.son zamanlarda çıkan osmanlı ruhu hala yaşıyor gibi görüşler vardır.evet doğrudur.600 yıllık bir devleti insanların aklından silip atmak kolay değildir.ama osmanlı yıkıldır.külleri üzerinden kaç devlet kuruldu.yani artık yeni bir devirdeyiz.geçmişimizden örnek alıp yanlışları üzerine düşünüp doğrusunu bulmalı ve yola devam etmeliyiz.sadece iyi yönlerini görmek ve ona görmek bana göre safdillik olur

Üst Ana Sayfa Alt