Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Dininizin En Hayırlısı, En Kolay Olanıdır

-T4LH4- Çevrimdışı

-T4LH4-

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
İmam Ahmed b.Hanbel,İbn Ebi Reca'dan rivayet etti ki Mihcen b.Edra' şöyle demiştir:Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem elimden tutup benimle birlikte uhud dağına çıktı ve oradan Medine'ye bakıp şöyle dedi:"Vay yazık! Medine,benim göz aydınlığımdır.Onu en iyi halde(veya hallerin en hayırlısında)bırakıyorum.Buraya Deccal gelecek ve şehrin kapılarının her birinde yalın kılıç duran bir melek bulacak,bu nedenle içeri giremeyecektir."Böyle dedikten sonra Resulullah s.a.v, elimden tutmuş olarak oradan indi ve mescide girdi.Orada bir adam namaz kılmaktaydı."Kim bu?" diye sorunca ben o adamın iyiliklerini söyleyip övdüm.Bana;"Sus,kendisine duyurma,yoksa onu mahvedersin!" dedi. Sonra kadınlarından birinin odasına geldi, elini elimden çekti ve şöyle buyurdu:

"Doğrusu dininizin en hayırlısı en kolay olanıdır.Doğrusu dininizin en hayırlısı en kolay olanıdır."(20)

İmam Ahmed b.Hanbel , Ebu Hureyre'den rivayet etti ki Resulullah s.a.v şöyle buyurmuştur:

"Müslümanlar,Yahudilerle savaşmadan kıyamet kopmayacaktır.Müslümanlar onları öldürecektir.Öyleki Yahudiler,taşların ve ağaçların arkasına gizlenecek;ağaçlar ve taşlar ;'Ey müslüman, ey Allah'ın kulu! Şurada arkamda bir Yahudi var,gel öldür onu!' diyeceklerdir.Yalnız garkad ağacı hariç.(Bu onları ele vermeyecektir.) Çünkü o ,Yahudilerin ağacıdır.(22)

Müslim de aynı senedle Kuteybe'den şöyle bir hadis rivayet etmiştir:"Sizler Türklerle savaşmadıkça kıyamet kopmayacaktır."(23)

Allah bilir ya bu hadislerden zahiren anlaşıldığına göre,Türklerle yine Yahudiler kastedilmiştir.Ahmed b.Hanbel,Tirmizi ve İbn Mace'nin Ebu Bekr Essıddık'tan rivayet ettikleri hadiste de ifade edildiği gibi Deccal, Yahudilerdendir.

İmam Ahmed b.Hanbel, Ebu Seleme'den rivayet etti ki Ebu Hureyre şöyle demiştir:Resulullah s.a.v'in şöyle buyurduğunu işittim:"Şüphesiz,Deccal,yüzleri deri üstüne deri kaplanmış kalkanlar gibi olan yetmiş bin taraftarıyla Havran ve Kirman'a inecektir.(24)Bu, hasen bir hadis olup senedi sağlam ve kuvvetlidir.

Hanbel b.İshak, Ebu Hureyre'den rivayet etti ki Resulullah s.a.v, ,insanlara bir hutbe irad ederek Deccal'den bahsetti ve şöyle buyurdu:

"Ümmetini Deccal'e karşı uyarmayan hiçbir peygamber yoktur.Benden önce hiçbir peygamberin vasıflandırmadığı şekilde onu size vasıflandıracağım:Onun bir gözü kördür.İki gözünün arasında kafir kelimesi yazılıdır.Yazı bilen bilmeyen her mümin o kelimeyi okur" (25)

Mekke-i Mükerreme ve Medine-i Münevvere , Allah'ın Emriyle Melekler Tarafından Korunacaktır:

İmam Ahmed b. Hanbel ,Ebu Hureyre'den rivayet etti ki Resulullah s.a.v şöyle buyurmuştur:

"Medine ve Mekke, meleklerce çembere alınacaktır.Bu şehirlerin her giriş yerinde bir melek duracaktır.Buralara Deccal ve veba giremez."(26)

Bu cidden gariptir.Mekke'nin bu bağlamda anılmış olması hiç bilinmemektedir.Veba da aynen böyle...Doğrusunu Allah bilir.

Ebu Davud'un, Ubade b.Samit'ten rivayet ettiğine göre Resulullah s.a.v şöyle buyurmuştur:"Size Deccal'den bahsettim.Ama yine de anlamamanızdan korktum.Doğrusu Deccal; kısa boylu,kaba,sert,saçları (dikenli çalı gibi) kıvırcık,tek gözlü,göz çukuru basık biridir.Eğer onu tanıyamaz iseniz bilin ki Aziz ve Celil olan Rabbiniz kör değildir."(27)

(20)Ahmed b.Hanbel,4/338
(22)Ahmed b.Hanbel,2/417
(23)Müslim,Fiten 65.
(24)Ahmed b.Hanbel,2/337
(25)Bk.Ahmed b.Hanbel,1/176;İbn Kesir,Ölüm Ötesi Tarihi,s.107,Çağrı Yayınları,İstanbul,2001.
(26)Ahmed b.Hanbel,2/483
(27)Ebu Davud,Melahim,14;Ahmed b.Hanbel,5/324 İbn Kesir,Ölüm Ötesi Tarihi,Çağrı Yayınları,İstanbul,2001:108.

---------------------------------------İBN-İ KESİR-------------------------------------------------

Üst Ana Sayfa Alt