Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Diş Macunuyla Diş Fırçalamak Orucu Bozar mı?

Abdulmucib Çevrimdışı

Abdulmucib

لا اله الا الله
Site Emektarı
Diş macunuyla diş fırçalamak yutulmadığı takdirde orucu bozmaz. Ancak keskin tadı ve kokusu sebebiyle alimler tarafından mekruh görülmüştür.

Üreyre (r.a)’den rivayet edildiğine göre Rasûlullah şöyle buyurdu:
“Aziz ve celil olan Allah ‘İnsanın oruç dışında her ameli kendisi içindir. Oruç benim içindir, mükâfatını da ben vereceğim’ buyurmuştur. Oruç kalkandır. Biriniz oruç tuttuğu gün kötü söz söylemesin ve kavga etmesin. Şayet biri kendisine söver ya da çatarsa: ‘Ben oruçluyum’ desin. Muhammed’in (s.a.v.) canı elinde olan Allah’a yemin ederim ki, oruçlunun ağız kokusu, Allah katında misk kokusundan daha güzeldir. Oruçlunun rahatlayacağı iki sevinç anı vardır: Birisi iftar ettiği zaman, diğeri de orucunun sevabıyla Rabbine kavuştuğu andır.”

(Buhârî, Savm/9; Müslim, Sıyâm/163)

Bu yüzden sadece misvak ya da diş fırçası ile veya illa diş macunu kullanılacaksa imsaktan hemen önce kullanılarak diş temizliği yapılabilir.

Üst Ana Sayfa Alt