Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Diyarbakır Biladuş Şam mıdır?

H Çevrimdışı

Horasani

اعيدوا إلى الحق سلطانه
İslam-TR Üyesi
hicaza göre solda (kuzey) olan beldelere şam denilmiş.eski kenan diyarı lübnan,filistin,suriye,ürdün.. bilad ı şam olmalı diye biliyorum.eğer diyarbakir da giriyorsa bütün doğu türkiye de girer . Olaylar yüzünden mi sordunuz ?

Tora Bora Çevrimdışı

Tora Bora

Üye
İslam-TR Üyesi
Daha çok öyle olmasını ümid ettigimden. Denildigine göre dünyada Mekke ve Medineden sonra en fazla sahabe kabrinin bulundugu yerin Diyarbakır olması ve peygamberler şehri olduğuna söylemler. Ve daha daha önemli olanı orda cihad edipte şehadete erme umudum. Biladuş şam cografyasinin övülmüs olmasından dolayı naasimin Biladuş şamda olmasıni istiyorum, ondan

Tora Bora Çevrimdışı

Tora Bora

Üye
İslam-TR Üyesi
Güzel Urfa şehrimiz Biladuş Şam cografyasina giriyor (Diyarbakırda ona uzak değil :)

Tora Bora Çevrimdışı

Tora Bora

Üye
İslam-TR Üyesi
Belki yüzlerce kez Urfa'ya gittiğimde hep içim ferahlamistir. Antepte öyle bir manevi atmosfer alamadım hiç. Hatay'da yaşadım. Ama ne gariptir Diyarbakır'da o atmosferi alamıyorum..

farkındayız Çevrimdışı

farkındayız

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Belki yüzlerce kez Urfa'ya gittiğimde hep içim ferahlamistir. Antepte öyle bir manevi atmosfer alamadım hiç. Hatay'da yaşadım. Ama ne gariptir Diyarbakır'da o atmosferi alamıyorum..
benzer şey bana siirt ve kurtalanda olmuştu

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Diyarbakır ve Urfa Biladuşşâm'a dahil değildir, Cezire'nin (Yukarı Mezopotamya) bir parçasıdır. Çoğrafi olarak baktığımızda iki belde de Fıratın doğusunda, Diclenin batısındadır. Biladuşşam ise Toros dağlarının güneyi ve Fıratın batısını kapsar. Tarihi olarak da bildiğim kadarıyla Urfa ve Mardin Musul'a yakın sayılmıştır, yani Cezire bölgesine. Osmanlı idaresi 1866 Halep Vilayetini kurup buna Urfayı da katmışlar, ama bunun sebebi daha çok siyasiydi.

1849_Mitchell_Map_of_Turkey_%28_Iraq%2C_Syria%2C_Palestine_%29_-_Geographicus_-_TurkeyAsia-m-1849.jpg

Bu 1849 haritasında da (1864 Vilayet nizamnamesinden önce) Urfa (Orpha) Suriye'nin (yeşil) dışında gösteriliyor. Not: Renk dışında idari ayrımlar sadece isim olarak verilmiş (Pashalık of Damascus, Pashalık of Acre vs.)

Allahu alem. Bir de tarihi kayıtlara bakmak gerekir, o zamanlar nasıl algılanıyordu diye. Ama Urfa'yı (Diyarbakır'ı konuşmaya gerek yok) ben çoğunlukla Cezire bölgesine dahil duyuyorum.

عبيد Çevrimdışı

عبيد

إذا لم تخلص فلا تتعب
Diyarbakır Biladuş Şam topraklarina girer mi?
Biladiluşşama girer mi bilmem ama ben imanın hasını Diyarbakır ve çevresinde yaşadım. Diyarbakır'a yakın bir beldeye uğradım, Emin olun ordaki atmosfer bir kaç gün içinde beni acayip şekilde toparladı. Türkiye'nin hiç bir şehrinin Diyarbakır kadar İslâmî olduğunu sanmıyorum. Hele bağlar gibi. O ilçede neler yaşandı neler. Allah nasip eder de Diyarbakır'a uğrarsanız, ordaki bir derneğe uğrayın ve size kâfirlerle yapılan herhangi bir mücadele dönemini anlatmalarını isteyin. Bazı kardeşlerle konuşmuştum bir ara. 6-7 Ekim'de tanımadıkları beyaz elbiseli adamların onlara yardım ettiklerini söylüyorlar o an. Bunu mürtedler bizzat kendileri söylemiş ve daha neler neler. Oradayken insan şehadet aşkıyla dolup taşıyor, bazı dönemlerde şehid edilme, zulüm göreceğini bile bile İslâm'ı haykırıyir insan. Orda yatan sahabelerin bereketinden midir, yoksa - sıhhatini bilmiyorum- Allah Rasûl'ünün Diyarbakır'a yaptığı duadan mıdır onu Allah bilir. Fakat mücadelenin fiili olduğu beldelerden biri onu kalp rahatlığıyla söyleyebilirim
Buna rağmen son yıllarda bozulma Diyarbakır'da da baş gösterdi. Geçen Ulu Camiye kısa etekli biri girmişti, insanlar orda da artık imandan uzaklaşıyorlar

Üst Ana Sayfa Alt