Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Düşündürücü & Güzel & Sözler

salticidae Çevrimdışı

salticidae

lessismore
İslam-TR Üyesi
En çok muhatap olduğun-takıldığın 5 kişinin ortalamasısın.

Bakınyazın bunu bir kenara. Hiç şaşmaz.

B Çevrimdışı

Bilge Yılmaz

Üye
İslam-TR Üyesi
Dövüş ustası olanlar öfkelenmezler, kazanma ustası olanlar korkmazlar, akıllılar dövüşmeden kazanır, cahiller kazanmak için dövüşürler.

Savaş için en güçlü olduğunuzda, kendinizi güçsüz gösterin; kuvvetlerinizi harekete geçirirken, hareketsizmiş gibi durun; düşmana yaklaştığınızda uzakta olduğunuz izlenimi verin; uzakta oğlunuzda da burnunun dibinde olduğunuz izlenimi verin. Tüm savaşlar aldatmacadır.

Size zafer getiren bir taktiği bir daha tekrarlamayın. Ancak, metotlarınızı koşullara göre gerekli değişiklikleri yaparak sürdürebilirsiniz.

Belirgin bir anlaşma ile birlikte gelmeyen barış önerileri tuzak belirtisidir.

İnsan doğası gereği zora düşmedikçe yeteneklerini sonuna kadar kullanmaz.

Düşman ordusunu kuşattığında bir açık nokta bırak, bunalmış düşmanı fazla zorlama.

Zafer sizin ne yaptığınızı anlayamayan düşmanın hatalı taktikleri sayesinde gelecektir.

Savaş sanatının en faydalı kavramı, düşman ülkesini tümüyle, zarara uğratmadan ele geçirmektir. Yıkıp yakmanın kimseye faydası yoktur.

Üstün başarı düşmanın direncini savaşmadan kırmaktır.

Düşman cimriyse sen cömert ol, düşman sert ise sen yumuşak ol.

Savaşın ülke ve halkın üzerindeki maliyeti azaltmak için, öz kaynakların kullanılması yerine olanaklar ölçüsünde, akın edilen ülkenin kaynaklarının kullanılması gerekir.

Kan dökücülükten çok toplum psikolojisini anlamaya yönelmelidir. İnsanların hangi duygularla yönlendirilebileceğini anlama bu gücü kullanmayı arzulayanlar kadar bu güçten kaçınmak isteyenlere de büyük yarar sağlar.

Sun Tzu

B Çevrimdışı

Bilge Yılmaz

Üye
İslam-TR Üyesi
Modern toplumlarda insan, hasta olmaya, doktor kontrolüne, ilaç kullanmaya istekli kılınmaktadır. Gazetelerin magazin sayfalarında tıp, şarlatanlıklarla ortaya serilip durmakta, bu sayfaların tiryakisi haline gelen insanlar her gün kendilerinde yeni yeni hastalıklar keşfetmektedirler. Ve böylece hastalık olmadığı halde sürü halinde hasta insanlar imal edilmektedir. Bunun çok tabi sonuçlarından biri olarak insanlar akın akın sihirli küçük maddeciklere saldırmaktadırlar:

"Yani ilaçlara."

Cahit Zarifoğlu

Hakka-Davet Çevrimiçi

Hakka-Davet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
İlminle övünme, Şeytan'a bak!
Konumunla övünme, Firavun'a bak!
Malınla övünme, Kârun'a bak!
Rütbenle övünme, Hâmân'a bak!
Soyunla övünme, Ebû Leheb'e bak!
Allah katında üstünlük ve seçkinlik takvadadır!

Ahıskalı Çevrimdışı

Ahıskalı

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hayr ve şer, fayda ve zarar Allah'a racidir, bu konuda Allah kimseyi kendisine ortak etmez.* (fi'l-haqiqa) kendisinden başka fail de yoktur.* Allah haber veriyor ki; zararın ve menfaatin maliki O'dur.*

B Çevrimdışı

Bilge Yılmaz

Üye
İslam-TR Üyesi
"Ölüm dünyanın gerçek yüzünü ortaya çıkarıyor ve akıl sahiplerinde mutluluk bırakmıyor. Ölüm ne güzel nasihattir! Bir de kalpleri diri bulabilse!"

Hasan Basri (Rahimehullah)

مكنون Çevrimdışı

مكنون

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
أَفْرَاحُ الرُّوحِ
Ruhun Tesellileri

أُخْتِي الْحَبِيبَة، هَذِهِ الْخَوَاطِرُ مُهْدَاةٌ إِلَيْكِ
إِنَّ فِكْرَةَ الْمَوْتِ مَا تَزَالُ تُخَيَّلُ لَكِ، فَتَتَصَوَّرِينَهُ فِي كُلِّ مَكَانٍ، وَوَرَاءَ كُلِّ شَيْءٍ، وَتَحْسَبِينَهُ قُوَّةً طَاغِيَةً تُظِلُّ الْحَيَاةَ وَالْأَحْيَاءَ، وَتَرَيْنَ الْحَيَاةَ بِجَانِبِهِ ضَئِيلَةً وَاجِفَةً مَذْعُورَةً
إِنَّنِي أَنْظُرُ اللَّحْظَةَ فَلَا أَرَاهُ إِلاَّ قُوَّةً ضَئِيلَةً حَسِيرَةً بِجَانِبِ قُوَى الْحَيَاةِ الزَّاخِرَةِ الطَّافِرَةِ الْغَامِرَةِ، وَمَا يَكَادُ يَصْنَعُ شَيْئًا إِلَّا أَنْ يَلْتَقِطَ الْفُتَاتَ السَّاقِطَ مِنْ مَائِدَةِ الْحَيَاةِ لِيَقْتَاتَ! وَالْحَيَاةُ مَاضِيَةٌ فِي طَرِيقِهَا، حَيَّةٌ مُتَدَفِّقَةٌ فَوَّارَةٌ، لا تَكَادُ تُحِسُّ بِالْمَوْتِ أَوْ تَرَاه
الشَّمْسُ تَطْلُعُ، الشَّمْسُ تَغْرُبُ، وَالْأَرْضُ مِنْ حَوْلِهَا تَدُورُ، وَالْحَيَاةُ تَنْبَثِقُ مِنْ هُنَا وَهُنَاكَ. كُلُّ شَيْءٍ إِلَى نَمَاءٍ، نَمَاءٌ فِي الْعَدَدِ وَالنَّوْعِ، نَمَاءٌ فِي الْكَمِّ وَالْكَيْفِ. لَوْ كَانَ الْمَوْتُ يَصْنَعُ شَيْئاً لَوَقَفَ مَدَّ الْحَيَاةِ! وَلَكِنَّهُ قُوَّةٌ ضَئِيلَةٌ حَسِيرَةٌ، بِجَانِبِ قُوَى الْحَيَاةِ الزَّاخِرَةِ الطَّافِرَةِ الْغَامِرَةِ

Canım kardeşim, bu nasihatler bir armağandır benden sana…
Zihnini bulandıran o ölüm mefhumunu her şeyin ardında ve her mekanda yanılsamaktasın. Onu hayata ve mahlukata gölge düşüren ezici bir güç bellerken hayatı ise onun yanında öyle korkmuş, yüreği ağzında ve zavallı olarak görmektesin.
Oysa ben ölümü, dolu dizgin ve çağlayan bir hayatın gücü yanında ancak hakir ve güçsüz olarak müşahede ediyorum. Aslında o (ölüm), azık diye hayat sofrasından düşen kırıntıları toplamaktan başka neredeyse hiçbir şey yapmıyor… Hayat ki, ölümü hissedemeyecek kadar coşkun, canlı kanlı çağlayarak seyrediyor akışında…
Güneş doğuyor ve batıyor, dünya kendi etrafında dönüyor, her yerden hayat fışkırıyor adeta. Her oluş bir adım öteye gideduruyor niteliği ve niceliğince, çeşidince hatta adedince. Bir şey yapabilseydi şayet ölüm, hayatın gelgiti dururdu zaten. Ancak O, hayatın doludizgin çağlayan coşkusunun yanında sadece bir zavallı…

S Çevrimdışı

SinanOksuz

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Sevgiliye-Ask-Yazilari.png

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
EN ÇOK KORKUTAN ÖĞÜT;

İbnul Cevzi anlatıyor:

İki yüz binden fazla insan benim meclisimde tevbe etti, Müslüman oldu.

Nice zorba ve kibirli kimseler benim öğütlerim ile gözyaşı döktüler.

Bir gün otururken etrafıma baktığımda on binden fazla kişi vardı. Bunun üzerinde dedim ki;

“Onlar kurtulur da sen helak olursan halin nice olur?”

Vicdanımın diliyle dedim ki;

“Allahım! Eğer bana azab edeceksen onlar bunu bilmesin. Kendim için değil, lakin Senin cömertliğinin korunması için”

Ta ki: “Allah kendine davet edene azab etti,” demesinler…

Üst Ana Sayfa Alt