Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Haber Ebu Katade Ile Işid Ile Ilgili Röportaj - ( Arapça Ingilizce Alt Yazılı)

E Çevrimdışı

Ebu Ubeyde bin Cerrah

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Şeyhe şöyle bir soru soruluyor: "Işid kendileri bir devlet olduğundan diğer grublarla mahkemeye çıkamayacağını söyledi. Bu konuda haklılar mı?

Cevap: Ben bir ilim talebesinin (ışıd yöneticilerini kastediyor) böyle batıl ve cahilce bir laf edeceğine inanmadın ve Ebu Muhammed el Makdisi bunu bana hapiste ilk söylediğinde "bır yanlış anlaşılma olmalı" dedim kendisine.

Hucurat suresi 9. ayetinde geçen "iki taife" lafzı mutlak bir ifade. Devlet olmuş olmamış fark etmez.

Ve eğer Mü'minlerden iki taife çarpışırlarsa hemen aralarını bulun barıştırın, şayed biri diğerine karşı bagyediyorsa o vakıt bagî olana Allahın emrine rücu' edinciye kadar kıtâl edin, eğer rücu' ederse yine adaletle beyinlerini sulh edin ve hep insaflı olun, çünkü Allah adâlet yapanları sever

Ayrıca Ayşe (r.a) bu ayeti ilk defa Ali (r.a) ve Muaviye (r.a) arasında yaşanan husumet esnasında kullanılbileceğini fakat kullanılmadığını bildiriyor. Yani Ayşe annemiz bu ayetin ilk defa BİR DEVLET ile bir grub arasında kullanılabileceğini düşünmüş!

Üst Ana Sayfa Alt