Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Efsaneleşmiş Kısa Ve Öz Bilmece. Cevaplarınızı Bekliyorum, Haydi...

alpsanli Çevrimdışı

alpsanli

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Bir adam zindanda.
Önünde iki tane kapı var.
Biri kurtuluş, diğeri ölüm kapısı.
Kurtuluş kapısının önünde bir muhafız,
Ölüm kapısının önünde bir muhafız.
Muhafızların biri hep doğru söylüyor,
Diğeri ise hep yalan söylüyor.
Adam hangi kapının kurtuluş veya ölüm kapısı,
Hangi muhafızın doğru veya yalan söylediğini bilmiyor.
Adamın sadece bir soru sorma hakkı var.
Ve adam muhafızlardan birine sorusunu soruyor.
Sorusunu sorduğu muhafız kapılardan birini gösteriyor.
Adam gösterilen kapı değil de diğerini açıp kurtuluyor.

"ADAMIN SORDUĞU SORU NE SİZCE"

alpsanli Çevrimdışı

alpsanli

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Bence biraz daha merak et. Çünkü çok yorum bekliyorum ;)

alpsanli Çevrimdışı

alpsanli

Üyeliği İptal Edildi
Banned
E diğer arkadaşlar da okusun. Bence bir hafta kalmalı bu bilmece cevapsız olarak ;)
Sabırlı ol :)

alpsanli Çevrimdışı

alpsanli

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Sen de forumdaki arkadaşlarına söyle yorum yapsınlar. Cevabı da çok kısa merak etme ;)

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Çok merak etmesin kardeşlerim ben yanıtlım,

Adamın şunu demesi muhtemel : ''Diğer muhafıza sorsam, bana bu kapının doğru yere açıldığını söyler mi?'' diye sormuştur.

alpsanli Çevrimdışı

alpsanli

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Cevaba yaklaştın. Ama senin sorunla adam yüzde yüz kurtulamaz. Her türlü durumu (Muhafızın doğrucu, arkasındaki kapının kurtuluş. Muhafızın doğrucu, arkasındaki kapı ölüm kapısı. Muhafız yalancı, arkasındaki kapı kurtuluş kapısı. Muhafızın yalancı, arkasındaki kapı ölüm kapısı) sorduğun soruyla analiz et. Ben tam olarak analiz etmedim ama bir durumda senin sorunla adam kurtulamıyor. Diğer 3 durumda senin sorunla kurtulabiliyor sanırım. Senin sorunla şu durumda kurtulamıyor:
Adamın soru sorduğu muhafız yalancı, arkasındaki kapı kurtuluş kapısı olsun. Şimdi senin sorunu bu muhafıza soralım. Muhafız yalancı olduğu için "hayır sana bu kapının doğru yere açıldığı söylemez diyecek". Adam da bilmecenin şartları gereği diğer kapıdan çıkacak. Ve ölecek. Bayağı zorladın beni İSLAMFOREVER, düşündürücüydü gerçekten cevabın.

Diğer durumları da analiz ettim ve senin cevabının kurtuluş için geçerli olduğunu gördüm.
Yani senin cevabınla kurtulma ihtimali dörtte üç. Sen yüzde yüz kurtulmayı garantileyecek bir soru sorman gerekli ;)

Verdiğin cevap beni düşündürmeye zorladığından cevabım geç oldu sevgili kardeşim. Ama çok yaklaştın. Daha önceden biliyor muydun bu bilmeceyi?

alpsanli Çevrimdışı

alpsanli

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Bilmecenin cevabı: "Arkadaşına kurtuluş kapısını sorsam bana hangi kapıyı gösterir?"