Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

El Cezire'nin Arapça Öğrenme Sitesi

Bunu okuduktan sonra sayfayı kullanmayı düşünüyormusunuz?

• Evet

Kullanılan: 6 75.0%
  • Yok

Kullanılan: 2 25.0%

• Kullanılan toplam oy
    8
عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum ve rahmetullah

Önceleri bir kaç kere bahsetmiştim, El Cezire haber sitesinin Arapça öğrenmek için özel bir bölümü var "Teallumul Arabiyye - Arapça Öğreniyorum" diye. Eskiden bunun sadece İngilizce ve Fransızca versiyonu varken, şimdi Türkçe bölümü de açılmış, ki bence çok doğru bir adım olmuş kendileri açısından.

Bu sayfada kısa yazılı haberler ve haber videoları var, ayrı ayrı derslere ayrılmış bir şekilde. Ve her derste solda yeni kelimeler öğreniliyor. Ayrıca dersin altında yapılacak çeşitli interaktif, oyun gibi dersler var; soru cevaplamak, birleştirmek v.s. gibi.

Ayrıca bu dersler seviyelere de ayrılmıştır.

Benim eskiden bildiğim şekilde örnek bir ders: http://learning.aljazeera.net/tr//languageofmedia/شراكة-قطرية-سودانية-في-ميناء-سواكن-1

Çeşitli başka funksiyonları da var sitenin, bazı yenilikler yapmışlar, o yüzden kendiniz deneyip öğrenin.
Sayfa yeni açıldığı için daha gelişme safhasında galiba, zamanla mevcut dersler çoğalır inşaallah.

http://learning.aljazeera.net/tr

عبد الرحمن Çevrimdışı

عبد الرحمن

قُل آمَنتُ بِاللهِ ثُمَّ استَقِم
İslam-TR Üyesi
Buraya bazı başka uygulamaları paylaşacağım Arapça'yla ilgili.

1. Arapça hat büyütme.
Chrome için. Yazı hattı küçük çıkıyor genellikle. Bunu büyütmek için özel uygulamlar var. Örneğin Wudooh. Özel bir hat da seçmek mümkündür.

2. Arapça kelime tercüme önerisi (İngilizce)
Doğrudan sayfada gördüğünüz kelimelere bir tercüme öneriyor. Cümleyi anlayamadığı ve harekeler olmadığı için hangisi olduğunu öğrencinin kendisi tahmin etmesi gerekecek. Ama kelimenin kökü hakkında bir fikir elde edilebilir yine de. Sözlüğe bakma vakti yok ise kişinin bazı durumlarda, iyi bir alternatif.

Örnek:

T Çevrimdışı

Tahir Baştuğ

Üye
İslam-TR Üyesi
Arapça öğrenmek isteyen kardeşlerime selamlar. Sizlerle çok ama çok güzel bir şey paylaşmak istiyorum. Arapça öğrenmenin çok zevkli ve kolay bir yolu var. Kelime mealli Kuran okumak. Bu değerli eserlerle hem güzel kitabımızı Türkçe mealinden okuyup onu anlama ve hayatınıza geçirme yolunda adımlar atmış olursunuz hem de kelime mealinden bakarak zaman ile Arapçayı da öğrenebilirsiniz. Bir de ezber yapacaksanız Arapça Kuranı anlayan birinin ezber yapması çok daha kolay oluyor. Ben böyle okuya okuya Kuranın çok büyük bir kısmını Arapçadan anlayabilecek bir seviyeye geldim Elhamdulillah. Birkaç sene Kuranı bu şekilde okuyan bir kardeşimizin varacağı Araça seviyeyi bir düşünün!!! Hem de hiç öyle özel ekstra bir emek ve para vermeden. Ve bu yöntem aynı zamanda çok zevkli çünkü Rabbimizin kitabını okuyorsunuz. Biraz daha sıkıcı olan kelime ezberleme veya gramer öğrenme için çaba sarf etmiyorsunuz. Sadece okuyorsunuz ve zamanla o kelimeler aklınızda kalıyor. Tabii dilerseniz başlangıç olarak bir gramer temeli oturtabilirsiniz ki bu çok güzel olur.

Son zamanlarda piyasadaki en güzel kelime mealli Kuranlardan olan "Kur'an-ı Kerim Ve Muhtasar Kelime Meali - Hayrat Neşriyat" eserini dijitalleştirme üzerinde çalıştım. Çünkü internette hiçbir yerde bu eserin dijital versiyonunu bulamadım. Çalışmamın ürününü sizlerle paylaşmak istiyorum. Bir de çok güzel olan bir tane daha paylaşacağım, belki onu daha fazla beğenirsiniz, ona da bakmanızı tavsiye ederim. Aşağıdaki linklerden pdf versiyonunu indirebilirsiniz:

Kelime Mealli Kuran 1
Kelime Mealli Kuran 2

İyi okumalar dilerim