Haber El Kaide Lideri Zevahiri'nin 'düşmana Karşı Birleşmeliyiz' Sözü Abd'yi Endişelendirdi

Abdulafuv

İyi Bilinen Üye
Üye


ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den ABD askerlerini çekme kararının ardından IŞİD konusunda endişelerin arttığı bir ortamda, El Kaide lideri Eymen ez-Zevahiri’nin açıklamaları gündemi hareketlendirdi.


CNN televizyonu Cuma günü üst düzey bir ABD’li yetkilinin sözlerini yayınladı. Yetkili “Zevahiri’nin ‘düşmana karşı birleşmeliyiz’ sözü, ilk bakışta alışıldık bir söylem gibi görünebilir ancak askeri istihbarat, videonun yayınlanma zamanına dikkat çekiyor” dedi. Yetkili, geçen hafta yayımlanan Zevahiri’nin sözlerinin El Kaide liderlerinin ağlarıyla irtibat kurarak ve Avrupa’da yapılacak saldırılara ilham vermeyi amaçladığını söyledi.

CNN, örgütün kurucusu Usame bin Ladin’in 8 sene önce öldürüldükten sonra Zevahiri’nin örgüt içinde uluslararası bir simge konumunu sürdürdüğüne dikkat çekti. Taraftarları 11 Eylül saldırılarının düzenleyicisi Usame bin Ladin ve Zevahiri’yi El Kaide’nin lideri olarak görürken istihbarat yetkilileri Zevahiri’nin genç nesil için de ilham kaynağı olabileceğini belirtiyor.

Bir istihbarat yetkilisi CNN’e yaptığı açıklamada, “Öyle görünüyor ki, grup liderliği ve kontrolü artık çok güçlü. Artık eskisi kadar önem verilmeyen medya kolunun da dikkate alındığı görülüyor” diyerek, Zevahiri’nin açıklamalarının geniş çapta etki yarattığını ifade etti.

İstihbarat yetkilileri El Kaide’nin düzenlediği saldırıların nispeten yerel ve küçük saldırılar olmasına rağmen bu durumun değişebileceğini ifade etti.

Geçen hafta CIA’nın Kongre’ye sunduğu raporda, küresel terör ağının terörle mücadelede gelecek yılın sonuna kadar bir zorluk oluşturacağı konusunda çeşitli uyarıda bulunuldu. Örgüt, Afrika, Ortadoğu ve Güney Asya’da güvenli sığınak ve finansal kaynaklar bulmak için çalışmalarına devam ediyor.

CNN, ABD yetkililerine, El Kaide'yle mücadelede Pakistan’ın kilit bir faktör olmaya devam ettiğini ve örgütün Pakistan’daki liderlerinin ortadan kaybolmasına ilişkin şüpheler bulunduğunu belirtti.

Geçtiğimiz hafta, Merkez Komutanlığı Komutanı General Joseph Fultel Kongre’de yaptığı konuşmada, "Pakistan, topraklarında bulunan El Kaide’nin güvenli sığınaklarına karşı somut bir önlem almamaya devam ediyor” dedi.

Komutan, Zevahiri’nin konuşmasındaki bazı noktalara odaklanırken, bu konuşmanın iyi ve dikkatlice yorumlanması gerektiğini belirtti. Zevahiri “Kurtuluş Yolu” adını verdiği konuşmasında, 2016 yılında El Kaide’den ayrılan Tahrir el Şam Heyeti'ne (HTŞ) yüklenmiş ve HTŞ’nin Suriye’de demokratik seçimlere katılarak yok olacağını söylemişti.

Zevahiri konuşmasında HTŞ için, “Suçlularla aynı masaya oturup onların aşağılık anlaşmalarını kabul edecekler mi? Daha sonra da çürük demokrasi oyununa mı girecekler?” Zevahiri, Arap devletlerinde bulunan Müslüman Kardeşler örgütüne de yüklenerek Arap Baharı’nın çökmesinde etken olduklarını söylerken DEAŞ’a da ‘El Kaide’nin planlarını imha ettikleri için’ yüklendi.
Kaynak:Mepanews
 

Abdulafuv

İyi Bilinen Üye
Üye
Aynen öyle vallahi dusun mutezile bir devletin arkasinda dahi bu ümmet kafirleri bozguna ugratiyorsa temelini selef akidesinden alan cemaatler birleşirse ne olur. Işte en cok korktuklari durumda budur.
 

Pangea

İyi Bilinen Üye
Üye
Allah ıslah etsin birleşmekten ziyade nasıl daha çok bölünsek diye düşünüyoruz. ihvan demokrat müşrik işid harici cehennem köpeği şimdi de htş'ye demokrasi yakıştırması. Allah bizlere birlik olmayı nasip etsin. İslami doktrindeki çeşitliliği bir zenginlik kaynağı olarak görmemizi sağlasın.
 

Tevhid38

Aktif Üye
Üye
Yaziyi okudum birlesme adına hiçbirşey goremedim. Isidle Tanzim arasında ahlaki ve fikri bir catisma var durum böyleyken birlesemezler hatta dusunulmez bile.
 

Abdulafuv

İyi Bilinen Üye
Üye
Edit // kuresel cephe acan cihad cemaatlerine sesleniyor ayrica bugun dunyanin dort bir yaninda buyuk bir potansiyel kuresel cihad akimi var. Kesmirden afrikaya kadar büyük bir potansiyel guc var seyhin soylemek istedigide bu zaten Allahu alem
 
Üst Alt