Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru El Lalakai'nin "Ehli Sünnet vel Cemaatin İtikadı" Adlı Kitabı Hakkında Düşünceniz Nedir?

Turab el kurdi Çevrimdışı

Turab el kurdi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
FB_IMG_1495645379730.jpg

A Çevrimdışı

anti-bid'ah

Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum esselam ve rahmetullah.
Kitabın yazarı İmam Lalekai, muhaddis ve fakihtir, Şafiidir. Yaşadığı dönem sapık fırkaların görüşlerinin zirve yaptığı bir dönemdir, İmam, bu dönemde kitaplarında selefin akidesini savunmuştur. Talebelerinden biri Hatıb Bağdadi'dir.
Zehebi, İbn Kesir gibi alimler ilminin yüksekliliğini belirtmiştir.
Selef imamlarından yüzden fazlasının görüşlerini toplamış ve "Şerh Usul İ’tikad Ehl’us Sünnet ve’l Cema'at" adındaki bu kitabı telif etmiştir. Kitab selef alimlerinin görüşlerini ve icma'sını topladığı için çok kıymetlidir.
Kitapta Allah'ın birliği, isim ve sıfat tevhidi, kader mevzuları, bid'atlara karşı takınlacak tavır, Mu'tezile'nin sapıklıkları, kıyamet alametleri gibi konular işlenmiştir.
Okunmasını tavsiye ederim, çokca faydalanırsınız.
Allah ilminizi ve gayretinizi arttırsın.
Allahumme amin.

Turab el kurdi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum esselam ve rahmetullah.
Kitabın yazarı İmam Lalekai, muhaddis ve fakihtir, Şafiidir. Yaşadığı dönem sapık fırkaların görüşlerinin zirve yaptığı bir dönemdir, İmam, bu dönemde kitaplarında selefin akidesini savunmuştur. Talebelerinden biri Hatıb Bağdadi'dir.
Zehebi, İbn Kesir gibi alimler ilminin yüksekliliğini belirtmiştir.
Selef imamlarından yüzden fazlasının görüşlerini toplamış ve "Şerh Usul İ’tikad Ehl’us Sünnet ve’l Cema'at" adındaki bu kitabı telif etmiştir. Kitab selef alimlerinin görüşlerini ve icma'sını topladığı için çok kıymetlidir.
Kitapta Allah'ın birliği, isim ve sıfat tevhidi, kader mevzuları, bid'atlara karşı takınlacak tavır, Mu'tezile'nin sapıklıkları, kıyamet alametleri gibi konular işlenmiştir.
Okunmasını tavsiye ederim, çokca faydalanırsınız.
Allah ilminizi ve gayretinizi arttırsın.
Allahumme amin.
Cezakallahu hayran kesira. Benim için yeterli bir açıklama oldu. :)

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İşlerimizin hepsini düzelt Allah’ım...
İslam-TR Üyesi
Benimde bir sorum var. Ali Şeriati'nin HACC kitabı hakkında ne düşünüyorsunuz?? Okumak sakıncalı olur mu?? Bu adamın şia olduğunu duymuştum doğru mudur bilen varsa paylaşırsa çok sevinirim:)

Turab el kurdi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Benimde bir sorum var. Ali Şeriati'nin HACC kitabı hakkında ne düşünüyorsunuz?? Okumak sakıncalı olur mu?? Bu adamın şia olduğunu duymuştum doğru mudur bilen varsa paylaşırsa çok sevinirim:)
Ali şeriatı şiidir. Ama hac kitabını okumadım. Kitaplarını okumuş biri olarak okunmasını da tavsiye etmiyorum. Dine karşı din adlı cep kitabı istisna.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi

abla sende ki hac kitabı muhammed emin yıldırım hocanın ki yeterlidir bence,bir de şu var sende ki ile aynı mı bilmiyorum

KB9789759014346.JPG

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İslam-TR Üyesi
Ali şeriatı şiidir. Ama hac kitabını okumadım. Kitaplarını okumuş biri olarak okunmasını da tavsiye etmiyorum. Dine karşı din adlı cep kitabı istisna.

Evet bende biraz tereddüt ediyorum okusammı okumasammı diye...

abla sende ki hac kitabı muhammed emin yıldırım hocanın ki yeterlidir bence,bir de şu var sende ki ile aynı mı bilmiyorum

KB9789759014346.JPG

Yok ahi bendeki bu kitap değil. Mehmed Emin Akın hocanın " hac ve umre" adlı kitabı.

Ali Seriatinin Sadece hac kitabi Guzel Abla. Bence Okunabilir.

Şia olması biraz düşündürdü beni ama kitaba sadece göz attım henüz içimden okumak gelmedi...Bakalım hayırlısı:)

Hepinizden Allah svt razı olsun cevap yazdığınız için.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Yok ahi bendeki bu kitap değil. Mehmed Emin Akın hocanın "hac ve umre" adlı kitabı.

o zaman almanı tavsiye ederim,hazır oraya gidecek ken

Çalışmanın son bölümünde yer alan tablo, kroki ve resimler de hiç şüphesiz eserden istifadeyi arttırıcı bir nitelik olarak göz doldurmaktadır. Özellikle Efendimizin Hac güzergahını gösteren harita ve Ravza-i Mutahharanın krokisi müelilf tarafından mevcut eserlerden bir alıntı olarak değil, siyer kaynaklarındaki bilgiler ışığında yeniden tasarlanmış olması esere farklı bir ayrıcalıkta katmıştır.

Ümmü Yasir Çevrimdışı

Ümmü Yasir

İslam-TR Üyesi
o zaman almanı tavsiye ederim,hazır oraya gidecek ken

Avrupa'ya gönderebiliyorlar mı aceba?? Bir bakayım siyerkitap göneremiyorsa belki türkkitap'ta da vardır İnşaAllah. Sağol ahi.

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi

Acikcasi başıma bir sey gelmeyecekse
Ali seriatinin sosyolojik çoğu tespitini ben beğeniyorum yani yerinde tespitler yapmış.

Üst Ana Sayfa Alt