Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Enflasyon Farkı, Akdin Bozulması Hakkında Suallerime Cevap Verir misiniz?

avam16 Çevrimdışı

avam16

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum bazı sorularım olacak ;

1- 100 tl borç verdim , 3 ay sonra ödeyeceğim dedi geçti 3 sene. Bu arada ki zaman da paranın değer kaybetmesinden dolayı fark talep etmenin hükmü?
2- sıfır bir araba veya ev için anlaştık, diyelim 100 tl ye anlaştık ben bu parayı peşin odedim ama karşılığı olan evi yada arabayı alamadım. Aradan 3-5 sene geçti. Bu zaman zarfından sonra karşı tarafın bana borcunu 100 tl olarak mi yada o an ki sıfır araba veyahut ev olarak mi ödemesi gerekir ?
3- bir araba alacağız, satıcı ile anlaştık misal pesin fiyatindan 12 taksitle ayda 100 tl olarak ve satıcı dedi ki eğer taksit gecikir ise su oranda vade farkı uygularım. Bunu kabul etmenin hükmü ?

Cezakallahu hayran ve kesira

Abdulmuizz Fida Çevrimiçi

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh;

1- 100 tl borç verdim , 3 ay sonra ödeyeceğim dedi geçti 3 sene. Bu arada ki zaman da paranın değer kaybetmesinden dolayı fark talep etmenin hükmü?
C 1- Borcu verirken vadesinde ödeyeceğine inandığınız için bir tedbir almadınız, fakat vadesi geldiği ve geçtiği halde ödeme yapmadığını gördükten sonra bu kişiyle konuşup alacağınızı kendisinin bilgisi dahilinde değerini muhafaza edebileceğini düşündüğünüz döviz veya altın miktarına karşılıklı andlaşmanız gerekirdi. Eğer hâla ödememiş ve ödemeyecek gibiyse, siz de alacağınızı kendisine karz-ı hasen yapmayı düşünmüyorsanız bunu uygulayabilirsiniz.

2- sıfır bir araba veya ev için anlaştık, diyelim 100 tl ye anlaştık ben bu parayı peşin odedim ama karşılığı olan evi yada arabayı alamadım. Aradan 3-5 sene geçti. Bu zaman zarfından sonra karşı tarafın bana borcunu 100 tl olarak mi yada o an ki sıfır araba veyahut ev olarak mi ödemesi gerekir ?
C 2- Böyle bir durumda yapılması gerekenler, daha siz parayı teslim etmeden önce karşılıklı tesbit edilip kararlaştırılması lâzımdı. Bu ihmal edilmiş ise, karşı tarafla konuşub (eğer kabul ederse) andlaşarak parayı verdiğiniz dönemki döviz, altın kuru üzerinden borcunu vereceği zamanki miktara göre ödeme yapması, yahud vaadettiği sıfır (yeni) ev veya araba denginde mal veya gayr-ı menkul üzerinde andlaşılmalıdır ki iki taraf da mağdur olmasın.

3- bir araba alacağız, satıcı ile anlaştık misal pesin fiyatindan 12 taksitle ayda 100 tl olarak ve satıcı dedi ki eğer taksit gecikir ise su oranda vade farkı uygularım. Bunu kabul etmenin hükmü ?
Cezakallahu hayran ve kesira
C 3- Bu tür haram olan faizli andlaşmalar câiz değildir. Eğer mümkün ise bu maddeyi ibtal ettirirsiniz. Eğer kişi; 'ben ne yapar eder gecciktirip faize bırakmam, dolayısıyla bu maddenin kapsamına girmem' diyorsa ve bu maddeyi de ibtal ettiremiyorsa (nitekim günümüzde elektirik, su vs. sözleşmelerinde bu tür faizli ve mahkemeli andlaşma şartları ileri sürülmektedir) zaruratten dolayı bu tür alışveriş andlaşmalarını yapabilir. Bu tekliften dolayı vebali satıcıya aittir.
we iyyake

İlgili Konular:

Küfür Maddesi İçeren Andlaşmalara İmza Atmak Câiz mi?
Çözüldü - Küfür Maddesi İçeren Andlaşmalara İmza Atmak Caiz mi?

Sattığım Daireyi Alan Muşteri , Bankadan Kredi Çekerek Paramı Vermesi Câiz mi?
Çözüldü - Sattığım Daireyi Alan Müşteri , Bankadan Kredi Çekerek Paramı Vermesi Caiz mi?/

Son düzenleme:
Üst Ana Sayfa Alt