Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Engelli Biri Davette İçki Masasına Oturabilir mi?

C Çevrimdışı

ceyhun_namazəliyev

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm.

Yarın bizde bir kutlama gibi davet olucak (kardeşim oldu, bunun için). Sorum şu: orda içki sofrası olucak tüm masalarda, orda oturmak için engellilere zaruret varmıdır. Biz kumandalı tekerlekli sandalyeyı çok kullanınca ağrıyoruz ve yoruluyoruz. Ayrıca çoukların ve akrabalarımın istemeden bize zarar vermesinden (yere yıkma, sandalyeyi kurcalama felan) çekiniyoruz. İçki masasında oturmağın zarureti var mıdır?

Şimdiden cevap için Allah razı olsun.

A Çevrimdışı

ALI25

La edri
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm.Yarın bizde bir kutlama gibi davet olucak (kardeşim oldu,bunun için). Sorum şu: orda içki sofrası olucak tüm masalarda,orda oturmak için engellilere zaruret varmıdır.Biz kumandalı tekerlekli sandalyeyı çok kullanınca ağrıyoruz ve yoruluyoruz.Ayrıca çoukların ve akrabalarımın istemeden bize zarar vermesinden(yere yıkma,sandalyeyi kurcalama felan) çekiniyoruz.İçki masasında oturmağın zarureti var mıdır? Şimdiden cevap için Allah razı olsun.

Ve aleykum selam.

Eline saglik bu soru icinde tesekkür ederim.

Böyle bir seyde zaruret oldugunu bilmiyorum ve sonra ortada acik ve kesin bir sey var buda su olur insan nasil ickili bir ortama gider.

Ve sonra orda olup hazir bulunacaksin biz bu seyin lehte degil de aleyhinde görüp kabul etmekteyizdir.

Allahu alem.

Buna dair cevaz vermekte direk fetva isi olur ve de bu gibi seyde var ise fetva kitabinda veyahut fikih kitabinda bunuda bilmiyorum.

Amin ecmain insallah sende sag ol.

C Çevrimdışı

ceyhun_namazəliyev

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Cevap için çok teşekkür ederim çok sağolun. Zaten zorla götürüyorlar, pek beni dinlemiyorlar bu konularda. Ozaman oturmamaya çalışıcam ve gücüm yettikçe içki olan sofralara yaklaşmıycam. Tekrar teşekkür ederim. Rabbim yardımcımız olsun. Amin

A Çevrimdışı

ALI25

La edri
İslam-TR Üyesi
Cevap için çok teşekkür ederim çok sağolun.Zaten zorla götürüyorlar,pek beni dinlemiyorlar bu konularda.O zaman oturmamaya çalışıcam ve gücüm yettikçe içki olan sofralara yaklaşmıycam.Tekrar teşekkür ederim.Rabbim yardımcımız olsun.Amin
Rica ederim abi sen de cok sag ol.

Zorlada olsa veya kolayliklada olsa o yer temiz iken isin icine icki girince o yerde temizlikten cikmis olur.

Amin ecmain insallah tesekkür ederim.

Y Çevrimdışı

Yusuf D.

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam ve rahmetullah
Bir müslüman harama şahit olmaz,haram işlenen ortamlarda bulunmaz,şahit olursa emri bil maruf nehyi anil münker görevidir .Eğer güç yetiremiyorsan Allah subhanehu ve teala senden gücünün yetmediğini istemez .Allah'tan bir çıkış yolu iste kardeşim

C Çevrimdışı

ceyhun_namazəliyev

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allah razı olsun hepinizden. Çok teşekkür ederim cevaplar için. Sürekli tövbe istiğfar ediyorum o gün için. Zorla götürmüşlerdi. Rabbim bizlere yardımcı olsun. Amin

Üst Ana Sayfa Alt