Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

ERBAKAN'in gercek yüzü!!

bahakar Çevrimdışı

bahakar

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
erbakan yada herhengi bir bakanla alakam yok -elhamdülillah-... ama... şu kaplanın da gerçek yüzünü ne zaman konuşacağız acaba kardeş???

Çay-Şakird Çevrimdışı

Çay-Şakird

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
anladığım kadarıyla cemaleddin hoca tevhidi anlamış,anlatmaya çalışan bir alim.fakat pratikte bazı sorunlar var,tahta silahlarla hilafet ilan edip komik duruma düşmek gibi garip şeyleri olmuş.Allah rahmet eylesin günahlarını bağışlasın diyelim,cemaatini bilemiyorum nedir ne değildir.

bahakar Çevrimdışı

bahakar

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Cemaleddin Kaplan'ın şeriat için hilafet için hep çaba sarfettiğini gördüm çoğu araştırmalarımda gerçek yüzü olarak dediğin durum ne oluyor?

Kaplan'ın cemaatiyle ilgili tek merak ettiğim kendilerinin tasavvufçu ama cihad ve tevhide dayalı tasavvufa bağlı olduklarını iddia ederler ve bir de cemaleddin kaplan ın halife ilan edilmesi; bunda şunu merak ediyorum bir alim ya da hoca bir anda karar verip kendini halife ilan edebiliyor mu?

muhterem kardeşim, kaplanın bazı söylemlerinde ortak paydada buluşabiliriz, bu ayrı birşey... ama nasıl ki tasavvufçular insanları teheccüde teşvik etmeleri yanlış yolda oldukları gerçeğini değiştirmez kaplan için de aynısı geçerli... bu yüzden ben bilemiyorum bu kaplanın türkiyedeki ümmete verdiği fayda mı çok zarar mı çok???
her şeyden gelenekçi osmanlıcı bir kafaya sahip... tasavvufa bakışı da sağlıklı değil bildiğim kadarıyla... bunlar bir tarafa memleketimizde tekfirde aşırılık fitmesinin artmasına bu adamlar katkıda bulunan 2. bir grup daha yoktur sanırım.. maalesef kendisi bu konuda çok kötü bir çığır açtı.. hem de müslümanların saflarının birleşmeye en çok ihtiyacı olan bir zamanda...tekfirde ehli sünnetin yolunu terkederek, harici zihniyetin hortlamasına çok büyük katkısı oldu... bu yönüyle kendisini bir türlü affedemiyorum... yine de rabbim kendisine rahmetiyle muamele etsin derim...

A Çevrimdışı

akilli55

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Birde Metin Kaplanın şu yazısına bakın:

http://seriat.net/mhc/mhc-1-islamiyette%20terr%F6r%20yoktur.pdf

İslam'da terör olmadığını herkese anlatıp, terörün her türlüsünü de lanetliyoruz!
İslam'da terör yoktur. Eğer birileri bir terör eylemine girişip İslam'a mal ediyorsa, o kişi ya İslam'ı gereği gibi bilmiyor ya da art niyetli olduğu ortadadır.İslam'ı kötu göstermeye de hic kimsenin hakkı yoktur!Çünkü İslam Allah'ın dinidir. Dininin de ismidir. Yine dinimiz, haksız olarak insan öldürmeyi haram kılmış ve yasaklamıştır

İslam'iyetin insan sevgisiyle dolu olduğu herkesce bilinmektedir şöyleki: ''...Bir insanı kurtarmayı, insanlığı kurtarmakla eş değer kabul etmiş, bir insanı yok etmeyi de bütün insanlığı yok etmekle bir tutmuş bir din olduğunu!'' (Maide, 32) ve Kur'an'ın bu ilahi mesajını, herkese duyurmaktır. İnsan Allahü Teala'nın binasıdır. Allah'ın binasını yıkan kimseye lanet edilmiştir! ifadesi olan
sünnet-i seniyyeyi de anlatmaktır! (Mevkufat-Mülteka Tercemesi, A. Davudoğlu, c. 3)
- Buna binaen; Her müslüman bu terör belasının töhmetinden kendini sakındır-malıdır!
- Her duyduğu laflara ve yaldızlı sözlere de kanmamalıdır!
- İslam'la terör asla bir araya gelmez!
- ve İslam'a da asla sıfat olamaz!
- Hele bu iki kelime asla bir arada kullanılamaz!
- İslam'la terör, biribirine zıt olan kelimelerdir!
İslam'iyette terör yoktur diyor ve terörün her türlüsünü de lanetliyoruz!

Muhammed Metin bin Cemaleddin (Kaplan)
Emîr’ül-Mü’minîn ve Halîfet’ül-Müslimîn

terör nedir? Büyük Türkçe Sözlük'e baktığımızda anlamı şudur.

Terör : Yıldırı.
Yıldırı : cana kıyma ve malı yakıp yıkma, korkutma tedhiş, terör.
Yıldırı : Bazı felaketlerin gelebileceğine işaret ederek dinleyicilere korku aşılama.

Kaynak : .:: Türk Dil Kurumu ::.

Terör'ün ne anlama geldiğini Türkçe sözlüğe bakarak anlamaktan daha doğal ne olabilir?
Peki İslamda "bazı felaketlerin gelebileceğine işaret ederek insanlara korku aşılamak" yoktur derseniz, ne demiş oluyorsunuz bir düşünün.

Allah Kur'an'da hep bu şekilde insanlara seslenir.

"Size azap gelip çatmadan önce Rabbinize yönelin ve O'na teslim olun. Sonra yardım olunmazsınız.

Siz farkında değilken ansızın size azap gelip çatmadan önce Rabbinizden size indirilenin en güzeline uyun."(Zumer 54,55)

Onları yaklaşan güne karşı uyar ki, (o zaman) yürekler gırtlaklara dayanır, yutkunur dururlar. Zalimlerin ne bir dostları ne de sözü dinlenir şefaatçileri olur.(En'am 51)

Ama Allah, hiç ummadıkları yerden kendilerine geldi ve kalplerine korku saldı. (Haşr 2)

Acaba Rasulullah bedir savaşından önce seriyyeler gönderip neden Mekke kervanlarına saldırılar yaptırıyordu. Halbuki o kervanlar kendilerine saldırı da yapmıyorlardı. Ebu Basir Hudeybiye antlaşması gereği Medine'ye giremiyordu. O da aynı şekilde Mekke kervanlarına saldırılar yapıyordu.

Rasulullah'ın ve sahabelerin bu uygulamalarını meşru görüp, aynı şeyi günümüzde müslümanlar yaptığında terörist diyerek, islam milletinden, dininden dışarı atmak ne demektir?

A Çevrimdışı

akilli55

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
İbn-i Ömer’den rivayet edilen hadiste şöyle geçer: “Savaşlardan birinde öldürülmüş bir kadın bulundu. Bunun üzerine Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem), kadın ve çocukların öldürülmesini yasakladı.” Diğer bir rivayette “yasakladı” ibaresi yerine “eleştirdi” diye geçmektedir.[8]

Sa’b bin Cessame hadisinde şöyle geçer: “Rasulullah’a (sallallahu aleyhi ve sellem), müşriklerin, gece baskınlarında öldürülen çocuk ve kadınları hakkında soruldu. Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem), “Onlar müşriklerdendir” diye cevap verdi. Başka bir rivayette ise şöyle geçmektedir: “Rasulullah’a (sallallahu aleyhi ve sellem), atlı bir grubun geceleyin düşmana saldırması esnasında, müşriklerin çocuklarından isabet alanların durumu ile alakalı soruldu. Bunun üzerine şöyle cevap verdi: “Onlar babalarındandır.”[9]

Nevevi (rahimehullah) şöyle der: “Onlar babalarındandır”, yani bunda bir sakınca yoktur. Çünkü miras, nikah, kısas, diyetler ve başka şeylerde babaları için uygulanan hükümler onlar için de geçerlidir. Maksat, bu işin zaruret olmaksızın ve kasten yapılmaması şartı ile bir sakıncasının olmadığını belirtmektir. Kadınların ve çocukların öldürülmesini yasaklayan yukarıdaki hadisten maksat ise, onların ayrı bir yerde iken öldürülmelerinin yasaklığıdır. Ama geceleyin müşriklerin kadın ve çocuklarının da bulunduğu bir yere askerlerin baskın yapması halinde kadın ve çocukların öldürülmesinde bir sakınca olmaz. Bu, bizim, Malik’in, Ebu Hanife’nin ve cumhurun görüşüdür. Çünkü geceleyin baskın yaparken kadın, erkek ve çocuklar birbirinden seçilemez. Hadiste geçen, “Zerari” sözcüğü şeddeli veya şeddesiz söylenebilir ki bundan maksat kadın ve çocuklardır. Bu hadis gece baskını yapmanın ve daha önceden davetin ulaşmış olduğu kişilere karşı haber vermeden saldırmanın caiz olduğunu gösterir. Ayrıca dünyada kafirlerin çocuklarının babalarının hükmüne tabi olduğunu da belirtir. Ancak ergenlik yaşından önce ölmeleri ile ilgili olarak üç farklı görüş bulunmaktadır.”[10]

[8] Müttefekun Aleyhi
[9] Müslim
[10] Sahihu Müslim Şerhi, Nevevi, 12/48-50

Ben buradan İslamda terör (kelimenin anlamı Türkçe sözlükteki gibi kullanılmıştır) vardır, olarak anlıyorum. İslam'da Var olan bir şeyi inkar etmek ne demektir? Bana terörün (kelimenin anlamı Türkçe sözlükteki gibi kullanılmıştır) İslam'da olmadığını delilleriyle açıklarsanız bende bu görüşümün yanlış olduğunu kabul ederim.

Hoca yukarıdaki yazısında İslamda terör yoktur, her türlüsünü lanetliyoruz diyor. Ben bu görüşe katılmıyorum. Rasulullah (as) müşrik kadın ve onların çocuklarını öldürmeyi yasaklamıştır. Fakat erkekleri ile savaşırken kadınlar ve çocuklarda ayak altında dolaşıyorlarsa onlarında öldürülmelerinin kaçınılmaz olduğu durumlarda öldürülmesi gerektiğini anlıyorum. Günümüzde de bunu yapan müslümanlara Hem basın-yayın organları tarafından, hemde halkın birçok ileri gelen eşrafları tarafından TERÖR-TERÖRİST olarak açıklandığını görüyoruz. Benim buna katılmam mümkün değil. Allah en doğrusunu bilir.