Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Erkekseniz, Eşinize Okutun!

C Çevrimdışı

cuheyman el-uteybi

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ekli dosyayı görüntüle 21120

Müslümanlar bir puzzlenin parçası gibidir şekilleri farklıdır ama doğru parçayı doğru yere koyarsanız bir bütün elde etmiş olursunuz. Herkes iyi bir davetçi olamaz, herkes iyi bir alim olamaz. Herkes
çokça nafile namaz kılamaz herkes çokça infak yapamaz. Kimi kardeş vardır tam mutfak adamıdır kimi kardeş vardır tam davet adamıdır. Kimi kardeş vardır tam hareket adamıdır kimi kardeş vardır tam eğitimcidir. Bir Müslümanın sakal bırakamayıp çok infak yapması onu kötü bir Müslüman yapmaz. Allah'ın dinine en iyi nasıl hizmet edebiliyorsak öyle hizmet etmeliyiz. Allah'ın dini Ahmet'in, Mehmet'in yardımına muhtaç değildir ama Ahmet, Mehmet Allah'ın dinine ekmek gibi muhtaçtır.

+1

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
AbdulKayyum akhinin anlatmak istedigini yanlis anlamissin Pangea

Sahabenin bizden ne fazla ilmi vardi derken o donemin icinde bulunduklari konular ile gunumuzdeki konular arasinda arasi acik fark var misal rasulallah altin yuzuk haram dedigi vakit sahabe ALLAH ondan razi olsun o yuzugu atip birdaha almamis kimselerdir
Ama gunumuz oylemi adama namaz kilmazsan bu is olmaz diyorsun adam nasil olmaz sen bana karisma ALLAH in isine karisma vs vs vs o zamanda insanlar dini dogru kaynaktan ve tek seferde ogrendi ama biz kili kirk yariyoruz hata etmemek icin.

Derinlemesine iniyoruz ve bazen kayboluyoruz.

O zaman seytan bile insana gozukurken simdilerde seytanlasmis insanlar ile ugrasiyoruz

Kardesim aradaki farki anlatmak istemis sanirim ben oyle anladim.sahsen yoksa musluman bir kimse senin dusundugun gibi sahabe ilmi yok diye hele bu sitede asla bu tarz konusamaz.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
AbdulKayyum akhinin anlatmak istedigini yanlis anlamissin Pangea

Sahabenin bizden ne fazla ilmi vardi derken o donemin icinde bulunduklari konular ile gunumuzdeki konular arasinda arasi acik fark var misal rasulallah altin yuzuk haram dedigi vakit sahabe ALLAH ondan razi olsun o yuzugu atip birdaha almamis kimselerdir
Ama gunumuz oylemi adama namaz kilmazsan bu is olmaz diyorsun adam nasil olmaz sen bana karisma ALLAH in isine karisma vs vs vs o zamanda insanlar dini dogru kaynaktan ve tek seferde ogrendi ama biz kili kirk yariyoruz hata etmemek icin.

Derinlemesine iniyoruz ve bazen kayboluyoruz.

O zaman seytan bile insana gozukurken simdilerde seytanlasmis insanlar ile ugrasiyoruz

Kardesim aradaki farki anlatmak istemis sanirim ben oyle anladim.sahsen yoksa musluman bir kimse senin dusundugun gibi sahabe ilmi yok diye hele bu sitede asla bu tarz konusamaz.
zaten onlar o altin yuzugu bir daha almadiklari icin sahabe. Biz ise yuzugun turasi olursa caiz oluyormus diyip osmanli turalariyla yuzuk takmaya calisan nesil. Araya fazla hoca katmaya gerek yok benim kanimca. O sozu gecen coooook fazla bilgiler zaten her kafadan bir ses cikmasindan kaynakli. Yoksa kuran ve sahih hadisler kutuphanenin bir rafini doldurmaz.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Her kafadan bir ses cikmasi yanlis anlasilmasin alimleri kucumsemiyorum ama bir konuyu helal edene kadar fetva arayan kimselere sozum. Bu devirde zaten acikliktan tut faize yalandan tut cihada her konu "ihtilafli" hale getirilmis. O yuzden iki uc unsurda seni ikna edebilen bir hoca bulup o ekole sadik kalmakta fayda var. Yoksa denildigi gibi bilgi havuzunda bogulmamak elde degil.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Her kafadan bir ses cikmasi yanlis anlasilmasin alimleri kucumsemiyorum ama bir konuyu helal edene kadar fetva arayan kimselere sozum. Bu devirde zaten acikliktan tut faize yalandan tut cihada her konu "ihtilafli" hale getirilmis. O yuzden iki uc unsurda seni ikna edebilen bir hoca bulup o ekole sadik kalmakta fayda var. Yoksa denildigi gibi bilgi havuzunda bogulmamak elde degil.

Sımdı Alimler kaca ayrılır.?

Biz tevhıd ehlı alımlerı yanı hak alımlerı tercıh ettıgımız ıcın bır haramı helal edene kadar fetva vermıyorlar bızde aramıyoruz elhamdulıllah.

Yakındıgın durum genel olup burayada tekrar tekrar dıyorum bır haramı helal yapacak fetva arayan bır kımsenın gelıp te konusacagını zannetmıyorum.
Gelırsede cevabının en guzelıyle kurana sunnete hadıse dogrusu ne ıse ona gore alacagına emınım.

Yanı sozun kısacası burada sız o kardesı yanlıs anlamıssınız.

Farklı durumlar var ıse sormak ıstedıgınız yada tartısmak ıstedıgınız uyeler arası soru cevap bolumunden ıstısare ıle muhtelıf konuları konusabılırız.

Selamun aleykum ve rahmetullah.