Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru "Ev Almanın Şart Olduğu ve Bunun İçin Kredi Çekilmesi Gerektiği" Dayatmasına Nasıl Yaklaşılmalı?

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm.

İş hayatına atılıp evlilik çağınada gelince fark ettiğim ve maruz kaldığım bir konu var. Herkes ev almam gerektiğini, almazsam daha sonra alamayacağımı ve "nasıl olsa kira ödeyeğimi, kredi çekip kira ödemektense ev sahibi olmamın mantıklı olduğunu" söylemeye başladı.

Bir kere ben krediyle ev alma işine kökünden karşıyım. Kira ödeyip geçinebilmek için eşimin çalışmasınada karşıyım. Evim yok diye bunun derdine düşüp 4 duvar için kendimi yiyecek halimde yok ve tam bu eşikte ki bir Müslüman olarak her bireyin gündemini oldukça meşgul eden bu konuya nasıl yaklaşmalıyım?

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleyküm.

İş hayatına atılıp evlilik çağınada gelince fark ettiğim ve maruz kaldığım bir konu var. Herkes ev almam gerektiğini, almazsam daha sonra alamayacağımı ve "nasıl olsa kira ödeyeğimi, kredi çekip kira ödemektense ev sahibi olmamın mantıklı olduğunu" söylemeye başladı.

Bir kere ben krediyle ev alma işine kökünden karşıyım. Kira ödeyip geçinebilmek için eşimin çalışmasınada karşıyım. Evim yok diye bunun derdine düşüp 4 duvar için kendimi yiyecek halimde yok ve tam bu eşikte ki bir Müslüman olarak her bireyin gündemini oldukça meşgul eden bu konuya nasıl yaklaşmalıyım?

Aleykum selam

Müslümanca yaklasılmalı.

Kira işi Zor biliyorum.LAkin az yıyıp ev ıcın bırıkım yapmalısın bu surec ne kadar zor olsada kredi cekıp ALLAH a ve peygambere savaş açmandan daha iyidir.

Aslında köy kısmı gıbı yerlerde sehre yakın ama koy gıbı olan yerlerden sehırdekı evlerın yarı parasına belkıde daha azına ev sahıbı olabılıyorsun.

Kendı ımkanını kendı planını kendın yapmalısın.Bizim kaybettığımız nokta su ümitsiz olmak.

Ümitsiz olmayacaksın arkadas.Eşini işini kendini buna göre planlayıp programlayacaksın.

Tek iş yapmayacaksın mesela sureklı ekmeğini helal yollardan daha çok çalışarak tum ımkanını kullanarak bırseyler yapacaksın.

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam

Müslümanca yaklasılmalı.

Kira işi Zor biliyorum.LAkin az yıyıp ev ıcın bırıkım yapmalısın bu surec ne kadar zor olsada kredi cekıp ALLAH a ve peygambere savaş açmandan daha iyidir.

Aslında köy kısmı gıbı yerlerde sehre yakın ama koy gıbı olan yerlerden sehırdekı evlerın yarı parasına belkıde daha azına ev sahıbı olabılıyorsun.

Kendı ımkanını kendı planını kendın yapmalısın.Bizim kaybettığımız nokta su ümitsiz olmak.

Ümitsiz olmayacaksın arkadas.Eşini işini kendini buna göre planlayıp programlayacaksın.

Tek iş yapmayacaksın mesela sureklı ekmeğini helal yollardan daha çok çalışarak tum ımkanını kullanarak bırseyler yapacaksın.

Yiyip içtiğinden keserek artırıp yada para biriktirerek ev almak biraz imkansız görünüyor. :)

Mesleğimi köy veya kırsal gibi yerlerde icra etme imkanım olsa durmam zaten.

Ümitsizlik derken özel bir gayret etmiyorum ve illa herkesin ev sahibi olması gerektiğini düşünmüyorum. Yani ortada bir umutlanma olmadığı için dolayısıyla umutsuzlukta yoktur.

Herkesin evi olacak algısına kapılıp 4 duvara hayatımın emeğini vermekte istemiyorum.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
selamunaleykum ve rahmetullah kardeşim ideallerini batı dayatması modern dünyanın belirlemesine izin verme. İbrahim aleyhselamı babası evden atmıştı. Musa aleyhselam ise eşi olacak hanımın babasının yanında çalışmayı kabul etmişti. şimdiki standartlarda biri evsiz biri iç güveysi sayılırdı ancak bizim standartlarımız modern dünyanınkilerden farklı olmalı.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yiyip içtiğinden keserek artırıp yada para biriktirerek ev almak biraz imkansız görünüyor. :)

Mesleğimi köy veya kırsal gibi yerlerde icra etme imkanım olsa durmam zaten.

Ümitsizlik derken özel bir gayret etmiyorum ve illa herkesin ev sahibi olması gerektiğini düşünmüyorum. Yani ortada bir umutlanma olmadığı için dolayısıyla umutsuzlukta yoktur.

Herkesin evi olacak algısına kapılıp 4 duvara hayatımın emeğini vermekte istemiyorum.

Bir Gün İnsanlar Köylere geri dönecek :)

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ev almak hayatın olmazsa olmazlarından değildir ama kiracılıkta insanı sıkıntıya sokan bir şey,yıllarca bir ev parası kira ödersin ama evde hiç bir hakkın yoktur, anahtarı teslim eder çıkarsın hele birde ev sahibi aç gözlü anlayışsız biriyse kiracılık daha da can sıkıcı olur.
Herkesin bulunduğu ilde durum farklı olabilir ama örnek olarak Ankara'da fiyatı bir milyon u geçen evler olduğu gibi 60 70 bine de (2+1 ) evler var biraz birikim biraz da eş dosttan destek varsa ilk etapta kiracılıktan kurtulmak için ucuz bir ev alınabilir. Ama maalesef Müslümanlar için 3+1 bile belli zamandan sonra yetersiz kalabiliyor. Ailede yoksa gerçekten zor bir durum Rabbim kiracı olan kardeşlerime yardım etsin.

Not: Olay mal sevdası yada dünyalık peşinden koşmak değil sadece kiracılığın zilletinden kurtulmak yanlış anlaşılmasın. Birde bu bahsettiğim maaşlı çalışanlar için tanıdığım ticaret le uğraşanlar ev almak için pek uğraşıyorlar zaten.

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Ev almak hayatın olmazsa olmazlarından değildir ama kiracılıkta insanı sıkıntıya sokan bir şey,yıllarca bir ev parası kira ödersin ama evde hiç bir hakkın yoktur, anahtarı teslim eder çıkarsın hele birde ev sahibi aç gözlü anlayışsız biriyse kiracılık daha da can sıkıcı olur.
Herkesin bulunduğu ilde durum farklı olabilir ama örnek olarak Ankara'da fiyatı bir milyon u geçen evler olduğu gibi 60 70 bine de (2+1 ) evler var biraz birikim biraz da eş dosttan destek varsa ilk etapta kiracılıktan kurtulmak için ucuz bir ev alınabilir. Ama maalesef Müslümanlar için 3+1 bile belli zamandan sonra yetersiz kalabiliyor. Ailede yoksa gerçekten zor bir durum Rabbim kiracı olan kardeşlerime yardım etsin.

Not: Olay mal sevdası yada dünyalık peşinden koşmak değil sadece kiracılığın zilletinden kurtulmak yanlış anlaşılmasın. Birde bu bahsettiğim maaşlı çalışanlar için tanıdığım ticaret le uğraşanlar ev almak için pek uğraşıyorlar zaten.

Evet bunuda düşündüm. Kız ve erkek çocuk olursa odalarını ayırmak lazım. 3+1 ancak yetiyor bu zamanda.

Dünya nimetlerinin gözümde büyümesinden Allah'a sığınıyorum. Dünya nimetleri gözümde büyüyünce varlığı şımartıyor, yokluğu isyan ettiriyor. En iyisi bunların çekiciliğinden ve insanlara muhtaç kalacak derecede fakirlikten Allah'a sığınmaktır diye düşünüyorum.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bu ev alma furyası zaten yeni çıktı. eskiden aile yıllarca kirada oturur evin beyi emekli ikramiyesiyle tercihen oturulan evi satın alırdı. şimdiki nesil o kadar tüketici ki tüketici kredilerini ala ala hiçbir şeyin değerini bilmez oldu. yeni yetişen nesil ise bizden beter. Allah sonumuzu hayır etsin.

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bende kendime Türkiye'den uygun bir ev almayı düşünüyorum, güneş panelleri de taktıracağım inşaAllah. Gelecekte Türkiye'ye yerleşmeyi düşünüyorum. Allah tüm mümin kardeşlerime kimseye muhtaç olmadan yaşamayı nasip etsin.
Türkiye parası olana cennet, olmayana cehennem diye bir laf vardır buralarda. Allah hayırlı bir ev nasip etsin.

Üst Ana Sayfa Alt