Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ev Yapımı Bebek Pudrası

_katre_ Çevrimdışı

_katre_

الحمدلله
Site Emektarı
Piyasadaki Ürünlerin Nesi var?

• Talk
    [*]Propilen Glikol
    [*]Alüminyum Stearat
    [*]Magnezyum Karbonat
    [*]Zinc Oxide: Bkz Çinko oksit
    [*]Prunus Amygdalus Dulcis Oil: Tatlı badem yağı
    [*]Parfüm

Bizimkinde ne var?

• Yaklaşık 1 kahve fincanı mısır nişastası
    [*]4-5 damla uçucu yağ (İsteğe bağlı. Bunu sadece koku vermesi için değil cildi yatıştırması için de seçin. Örneğin, lavanta yağı iyi bir seçenek.)

bebek-pudrasi-1.jpg

Hazırlanışı:

• Malzemeleri bir kapta karıştırın.
    [*]Uçucu yağ, nişastanın topaklanmasına sebep olabileceği için karışımı mutfak robotundan geçirebilirsiniz.

bebek-pudrasi-3.jpg

• Karışımı eski bir pudra kutusuna veya üzeri delikli bir baharat kutusuna aktarın. Biz ilk başta kullanmadığımız bir tuzluğa koymayı denedik ama rutubetten delikler kısa sürede tıkandı.

bebek-pudrasi-6.jpg

Uyarı: Bu tarifin içinde zararlı bir madde yok. Yine de bebeğinizin ciğerlerini tahriş etmemek için, karışımın onun eline geçmemesine ve solumamasına dikkat edin.

"Ev yapımı bebek pudrası bana göre değil" diyorsanız:

Bebek pudrası kullanmaya gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını bir kez daha düşünün. Özellikle bebeğin banyosu aksadığında, cilt kıvrımları arasında kalan pudra kalıntılarının bebeğin derisini iyice tahriş edeceğimi aklınızda bulundurun. Biz de iki bebeğimizde de hiç kullanmadık ve hiç de aramadık. Düzenli banyo (çoğu zaman sabunsuz, ılık suyla) ve güzelce kurulamak genellikle yeterli oldu.

Zehirsiz Ev

Not: Mümkün olduğu kadar ıslak mendil kullanılmamasını tavsiye ederim. Bir yerde okumuştum (hepsi mi bilmiyorum ama) ıslak mendiller bakteri ve mantar üremesine müsaittir. Bazılarında ise fazlasıyla koruyucu madde olup bir süre sonra kimyasal zehire dönüşmektedir. Islak mendili kullandıktan sonra bu yüzden elleri suyla durulamak gerektiğini biliyorum. Bebeğin cildi için de çok tehlikeli bir durum.

Bunun yerine yumuşak bir peçeye biraz zeytinyağı damlatıp bebeği onunla temizlemek daha sağlıklı. Hem daha doğal hem bebek için tehlikesiz.