Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Evli Bir Kadına Aşık Olmanın Hükmü? Kurtulma Yolu Nedir?

M Çevrimdışı

mecay

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Arkadaşlar sizden ricam ön yargılı davranmamanızdır içinde bulunduğum ve sormuş olduğum sorunun farkındayım aklınızdan ilk neyin geçtiğinide tahmin edebiliyorum ölesine sorulmuş veya ergenlik dönemini atlatamamış biri değilim 25 yaşında bekar biriyim bu duruma nasıl düştüğümü veya neler hissettiğimden bahsetmek istemiyorum ama durum bundan ibaret evet evli bir bayana aşık oldum bu durumda biri sanırım şeytanın en sevidiği kişilerdir ki aklımdan nelerin geçtiğini sizlerle de paylaşamıyacam ben bile kendimden nefret eder duruma geldim sen böle bir insanmısın diye soruyorum kendime işte benim asıl sorunum ise tamda burada başlıyor.... içinde olduğum bu durum yüzünden müthiş vicdan azabı çekiyorum aklımdan atabilmek için bir çok şey yaptım kendimi ibadete verdim bu seferde sen böle bir sebebten dolayı mı ibadete başlayacaktın diye yine kendimi yemeye hırpalamaya başladım ne yapsam kendi samimiyetimden şüphe duyar oldum artık taşıya bileceğimden fazla bir yük haline geldi bunu da ne çevremdeki nede arkaşlarımla paylaşa bildim durumu tam anlatamıyacağımdan korktum bu yüzden bu siteye üye oldum ve sizlerle paylaşıyorum hissiyatımı benden ve allah'tan başka bilen yoktu..........sizlerden ricam ise bana teselli veya olur böle şeyler,yanlış yapmışsın,adam hiç evli birine aşk olurmu gibi şeyler yerine yol göstermenizi varsa bildiğiniz tavsiyelerde bulunmanızı istiyorum veya bu konuda görüşe bilceğim birilrileri varsa onlarada yönlendirebilirsiniz.........ben samimiyetle sizlre açıldım inşallah derdimi tam anlata bilmişimdir (nasıl bir gaflet ve delaletin içinde olduğumu biliyorum dipsiz bir kuyuya yuvarlandığımı amacım o kuyunun dibindekiyle kavuşmak buluşmak değil o kuyudan yukarı eski tanıdığım ben olarak çıkmak hayatıma kaldığım yerden devam etmek istiyorum ) sizlerinde samimi görüşlerini bekliyorum Allaha emanet.
Allah kimseye büyük söz söyletmesin ben söyledim...!

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Evli bir kadına (bilinçli olarak) aşık olmanız oldukça çirkin bir günahtır. Hele ki evli / nikahlı olduğunu öğrendiğiniz halde bu ilişkiye devam etmeniz durumu daha da çirkinleştirmektedir. Sözde aşık olduğunuz bayanın kocası olmasına rağmen başka bir erkekle (sizle) aşk yaşamaya devam etmesi ve kocasını bir nevî aldatması da çok daha vahim bir kabahat olmakla beraber, hem nikahını tehlikeye atmakta hem de kocasının hakkına girmektedir. Bugün kocasını aldatabilecek kapasitede bir karaktere sahib bir kadınla ilerde evlenmen durumunda aynı durumu (aldatmayı) size de yapmayacağına nasıl emin olabilirsiniz?
Yaşınızın (ki pek de küçük sayılmazsınız) genç, takvanızın az olmasından kaynaklanarak şeytanın fırlattığı okların etkisine girmiş olmanız, üzerinizdeki vebali ortadan kaldırmayacaktır.

İçinde bulunduğunuz durum, vicdanınızı acıttığından ve pişmanlıktan dolayı kendinizi ibadete vermeniz, size kocası olan bir bayana haram (aşk) yaşayarak kendisini sevindirmiş olduğunuz şeytanı üzmüş olacak ki, size bu seferde "Allah'a ibadet etmek için yasak/haram olan bir aşkı unutmayı mı vesile edindin" fısıldısıyla içinize kuşku ve evham düşürerek, samimiyetsizliğinizi deşifre ederek ibadetten soğutarak haramdan kurtulmamanızı sağlamıştır. Ki bunun şeytanın bir oyunu/tuzağı olduğunu bilmeniz gerekirdi.
Aslında Allah'a ibadet (kendinizi dine vermeniz) için böyle bir haram(dan kurtulmay)ı beklemememiz gerekirdi. Fakat bu demek değil ki bundan dolayı ibadete başlanmaz.

Size bu konuda diyeceğimiz, Allah'a samimi bir tevbe ederek bu harama son vermenizdir.

Ebû Hurayra (radıyallahu anh)'dan merfû olarak rivâyet edildiğine göre Rasûlullah'ın (s.a.v.) şöyle buyurmuştur:

عن أبي هريرة رضي الله عنه مرفوعاً : من خَبَّبَ زوجة امْرِئٍ أو مَمْلُوكَهُ فليس مِنَّا
[صحيح] - [رواه أبو داود]​
"Kim, bir adamın karısını veya kölesini ayartıp aldatırsa bizden değildir "
(Hâkim, Mustedrak, II, Hadis no : 196; Ebû Dâvûd, Talâk, 1, Edeb 126; Ahmet b. Hanbel, II, 397; V, 352, 355)

Hadîsi şerheden Munâvî diyor ki, "Bu kadın bir de komşu kadın olursa bunun günah ve çirkinliği o kadar daha artar." Çünkü, "Şerrinden komşusu emin olmayan kimse cennete giremez" (Muslim, Îmân, 73) buyurulmuştur.
İmam Nevevi de: "Demek ki, insan bir iyiliği öğretmenin dışında, başka bir adamın karısı, kızı, çocuğu vb. ile onu ifsad edici şekilde konuşması haramdır, der"
(Munâvî, Feyzul-Kadîr, V/385 ve VI/123)

Burada mesele örneklendirilerek anlatılır. Adamın içkici olması, karısının nikâhsız olduğu anlamına gelmez ve nikâhlı bir kadın boşanmaya teşvik eden de "bizden değildir". Meseleye, kendinizi bir an, kadının kocasının yerine koyarak, yine kendiniz de fetva verebilirsiniz.

Çünkü bu gibi hareketler aile fertlerinin aralarının açılmasına, aile ocaklarının sönmesine ve dolayısıyla cemiyet bünyesinde tehlikeli bozulmalara sebeb olur. Bu yüzdendir ki müslümanların arasının açılmasına sebeb olan, birinin dünürlüğü üzerine dünürlükte bulunmak, birinin talib olduğu bir mala tâlib olmak, müşteri kızıştırmak gibi bütün davranışlar yasaklanmıştır.
Hadis-i Şerifte bir erkeğin, bir kadını kocasına karşı kışkırttığından bahsedilmekle yetinilip de, erkeklerin karılarından soğutulduğundan bahsedilmemesi, genellikle kışkırtılanların kadınlar olmasındandır. Aslında bir erkeğin karısı ile arasını açmaya çalışmakta aynı derecede haramdır.

Zayıf bir hadîste: "Hevâ (arzu ve aşk) peşinden gidilip, o doğrultuda davranılmadıkça ve kimseye söylenmedikçe, sahibi için bağışlanır." (Suyutî, el-Câmi'us-sağîr -Feyz'uI-Kadîr ile, den- VI, 358) buyurulmuştur.

Burada kastedilen, elbette helâl olmayan arzudur. "
Hevâ ve hevese uyma; zirâ o seni Allah yolundan saptırır. "(Sâd 26) âyet-i kerîmesi de bunu gösterir. Buna göre insan elinde olmayarak evlenmesi câiz olmayan birisine âşık olur da bunu kimseye açmazsa ve nefsini bundan vazgeçirmeye uğraşırsa, günaha girmeyeceği umulur. (Munâvî, Feyz VI, 358)

Üst Ana Sayfa Alt