Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Makale Evlilik Imtihanı

Nesîbe Lena Çevrimdışı

Nesîbe Lena

"عِشْ حَمِيداً، وَمُتْ شَهِيدًا"
Süper Moderatör
Hamd, bizleri İslam’la şereflendiren Rabbimize, salat ve selam dava liderimiz Rasulullah’a ve ashabına olsun.

Eş kavramı, ilk insan Adem (a.s) yaratıldığında, kalbine ve hayatına ortak yaratılan Havva (a.s) ile başlamıştır. Allah-û Teâla insan gibi aciz bir varlığı hayatındaki olumlu olumsuz her durumda kendisine gönül ferahlığı olacak eşlerle müjdelemiştir. Günümüzde eş kavramının anlamını yitirmeye yüz tutmuş olmasıyla beraber bu kavram, zamanla kadınların erkeği gelir kaynağı olarak görmesi; erkeğin de hanımını ev işlerinde bir eşya olarak görmesi durumuna gelmiştir.

Oysa Allah-û Teâla Rum suresinin 21. ayetinde; Onun alametlerinden biri de sizin içinizden eşler yaratmasıdır. Onlarla sükûnet bulup huzura kavuşasınız diye, aranızda sevgi ve merhamet meydana getirmiştir. Şüphesiz bunda düşünen insanlar için dersler ve ibretler vardır.” buyurarak, mü’minler için eşlerini bir ruh esintisi, sevgi ve merhamet kaynağı kılmıştır.

Kadın için erkeğine itaati emredip, bunu bir ibadet saymış ve erkeğin hanımına olan razılığından dolayı kadına cennetin kapılarını aralamıştır. Erkek içinse hanımına; evlatlarına olan merhametinden nice ecirler vaadetmiştir. Fakat bu güzellik zamanla unutularak yerini lüks ihtiyaçlara(!), ev, araba gibi lüzumlu teminatlara(!) ve henüz evlilik öncesi boşanma durumunda olacak antlaşmalara bırakmıştır.

Kurulacak bir yuva için eş adayının karakter, din, ahlak ve fikir yapısı yerine mesleğine, mezun olduğu bölüme, maaş miktarına, yatırımlarına bakılır olmuştur. Türlü zorluklarla kurulan bu yuvalar şükürden, tevekkülden ve rızadan çok çok uzak olması hasebiyle yıkımı da bir o kadar kolay olmakta. Bu sebeple ki kişi Allah’tan hayırlı bir eş istemeli ve kendisini ilimle yetiştirerek salih bir evliliğe hazırlanmalıdır. Mal, mülk, geçim kaygısı gibi sorunları gözardı etmemekle birlikte ikinci planda tutmalı, Allah’a olan kesin bir tevekkül ile evliliğinde huzur bulmalıdır.

Öyleyse, kalıcı bir huzur için başlangıcı sağlam tutmak gerekir ki bireylerin evlilik öncesi görüşmelerine evvelâ zihinlerindeki olumsuzluklardan ve kalplerindeki karamsarlıktan kurtularak hazırlanması mühimdir. Daha sonrasında bireyin kendi düşünce ve isteklerini karşı tarafa olabildiğince doğal aktarması, oluşabilecek sorunların kolaylıkla açığa çıkmasını sağlayacaktır. Eş adayında aranan özelliklerin kişiden kişiye değişmesi muhakkaktır, fakat dünyevi güzelliklerin arzulandığı kadar ahiret odaklı da olunursa…

Kaşın gözün güzelliği, arabasının markası, oturduğu semt, okuduğu üniversite yerine; iman akidesi, İslam terbiyesi, okuduğu kitaplar, öğrenmek istediği ilimler ve tabii ailesi için hedeflediği planlar öğrenilirse, kalıcı huzurun İslam çatısı altında dünyada da ahirette de devam etmesi Allah’ın izni ve rızasıyla temenni edilebilir.

Her işimizde yalnız Allah rızasına uygun ve yalnız Allah adına olabilmek duasıyla…

Sırru’l-fehvâ

Genç Muvahhide

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rızık Allah ın üzerine bu zamanda imkanı olan az malıda olsa evlenmeli

İmam ebu hanıfe nın demek ıstedıgını sen anladınmı kardesım.

ORada ne dıyor evlılık hayatın tum ıhtıyaclarını karsılayabılecek durumda oldugun zaman yap dıyor.

PEkı bu sadece mal mıdır ?

A Çevrimdışı

abdullahx

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
İmam ebu hanıfe nın demek ıstedıgını sen anladınmı kardesım.

ORada ne dıyor evlılık hayatın tum ıhtıyaclarını karsılayabılecek durumda oldugun zaman yap dıyor.

PEkı bu sadece mal mıdır ?

söyledikleri arasında mal da var kardeş sadece mal dediğimi nasıl çılardın onu anlamadım bu söze yakın bir hadis bilmiyorum evlilik için ne ilim almak gerek ne de mal mehir olarak sure ezberi isteyen mümin kadın bile var ahmed bin hanbel kendi zamanında diyorki bu zamanda gençler borç ile bile olsa evlenmeli ibn kayyım ın kitabında geçiyor demek istediğim böyle bozuk bir zamanda mesele namusunu muhafaza etmek gençlere önce ilim alacaksınız mal lazım dersen ve o genç harama düşerse ne olacak

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
söyledikleri arasında mal da var kardeş sadece mal dediğimi nasıl çılardın onu anlamadım bu söze yakın bir hadis bilmiyorum evlilik için ne ilim almak gerek ne de mal mehir olarak sure ezberi isteyen mümin kadın bile var ahmed bin hanbel kendi zamanında diyorki bu zamanda gençler borç ile bile olsa evlenmeli ibn kayyım ın kitabında geçiyor demek istediğim böyle bozuk bir zamanda mesele namusunu muhafaza etmek gençlere önce ilim alacaksınız mal lazım dersen ve o genç harama düşerse ne olacak

Bak kardesım cedel cıkarmak ıcın bırsey sormadım bılesın.!
Birşeyı ovmek yada yermek ıcınde bırsey sormadım.

Sordugum soru
Yazdıgın cevapta.
Rızık Allah ın üzerine bu zamanda imkanı olan az malıda olsa evlenmeli.

1.evlilik için ne ilim almak gerek ne de mal.

Burada bır dur.

Oncelıkle kısı evlendıgı kımseyı ıyı bılmelı.Kısı namazını kılan ALLAH tan korkan bır kımse ıse dedıgın dogru. Mehır olarak ona quran ogretmesı bıle taleb edılebılır dogrudur.
LAkın kısı musluman gorunup munafık gıbıyse evlendıgı esını ALLAH kul sabrederse cennetıne alır.Ama cekecegı sıkıntı senın nefsını eglendırmenden daha buyuk kardesım.

2.ahmed bin hanbel kendi zamanında diyorki bu zamanda gençler borç ile bile olsa evlenmeli

ALimlerın bahsettıklerı kımseler musluman aklı basında olan kımselerdır.Az malıda olsa muslumanlar bır araya gelıp 2 muslumanın yolunu saglamlastırmalarına yardım etmelerı gerekır.

3.öyle bozuk bir zamanda mesele namusunu muhafaza etmek gençlere önce ilim alacaksınız mal lazım dersen ve o genç harama düşerse ne olacak

RAsulallah Sallallahu aleyhı vesellem ne dedı ?

Ey gençler topluluğu! Sizden kimin evlenmeye gücü yetiyorsa hemen evlensin. Zira evlilik gözü (haramdan) daha çok uzaklaştırıcı, iffeti de çok daha koruyucudur. Evlilik külfetine güç yetiremeyenler ise oruç tutsun. Çünkü oruç, şehveti kıran bir şeydir."
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 2485

Normalde ınsanlar evlenıyor zaten borcu olanda olmayanda herkez de halınden memnun.Hatta oylekı ınsan bır kere daha bır kere daha bır kere daha evlenıyor.
SEHVETIN SINIRI YOK KARDESIM.

Ama bız İSLAMA gore evımızın catısını olusturmak ıstıyoruz DEGILMI. Onun ıcın.

Herkez dengını alır.DEngındekı de karsısındakını kendı gıbı ıster.

Konuyu dagıtmamak adına

Kısı maldan mulkten once muslumanlıgın farkında olacak ALLAH tan hakkıyla korkacak ve elındekılere gercekten ALLAH ın ıstedıgı sekılde muamele edecekse sorun yok evlen durumun olsada olmasada evlen.

İlimden kastı budur.Gercekten de ALLAH IN senden ıstedıklerını hakkıyla yerıne getırebılıyormusun ? bunu dusunmesı lazım evlenecek kardeslerım.

Herkezın bırbırı uzerınde hakkı var sonucta.

A Çevrimdışı

abdullahx

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Bak kardesım cedel cıkarmak ıcın bırsey sormadım bılesın.!
Birşeyı ovmek yada yermek ıcınde bırsey sormadım.

Sordugum soru
Yazdıgın cevapta.
Rızık Allah ın üzerine bu zamanda imkanı olan az malıda olsa evlenmeli.

1.evlilik için ne ilim almak gerek ne de mal.

Burada bır dur.

Oncelıkle kısı evlendıgı kımseyı ıyı bılmelı.Kısı namazını kılan ALLAH tan korkan bır kımse ıse dedıgın dogru. Mehır olarak ona quran ogretmesı bıle taleb edılebılır dogrudur.
LAkın kısı musluman gorunup munafık gıbıyse evlendıgı esını ALLAH kul sabrederse cennetıne alır.Ama cekecegı sıkıntı senın nefsını eglendırmenden daha buyuk kardesım.

2.ahmed bin hanbel kendi zamanında diyorki bu zamanda gençler borç ile bile olsa evlenmeli

ALimlerın bahsettıklerı kımseler musluman aklı basında olan kımselerdır.Az malıda olsa muslumanlar bır araya gelıp 2 muslumanın yolunu saglamlastırmalarına yardım etmelerı gerekır.

3.öyle bozuk bir zamanda mesele namusunu muhafaza etmek gençlere önce ilim alacaksınız mal lazım dersen ve o genç harama düşerse ne olacak

RAsulallah Sallallahu aleyhı vesellem ne dedı ?

Ey gençler topluluğu! Sizden kimin evlenmeye gücü yetiyorsa hemen evlensin. Zira evlilik gözü (haramdan) daha çok uzaklaştırıcı, iffeti de çok daha koruyucudur. Evlilik külfetine güç yetiremeyenler ise oruç tutsun. Çünkü oruç, şehveti kıran bir şeydir."
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 2485

Normalde ınsanlar evlenıyor zaten borcu olanda olmayanda herkez de halınden memnun.Hatta oylekı ınsan bır kere daha bır kere daha bır kere daha evlenıyor.
SEHVETIN SINIRI YOK KARDESIM.

Ama bız İSLAMA gore evımızın catısını olusturmak ıstıyoruz DEGILMI. Onun ıcın.

Herkez dengını alır.DEngındekı de karsısındakını kendı gıbı ıster.

Konuyu dagıtmamak adına

Kısı maldan mulkten once muslumanlıgın farkında olacak ALLAH tan hakkıyla korkacak ve elındekılere gercekten ALLAH ın ıstedıgı sekılde muamele edecekse sorun yok evlen durumun olsada olmasada evlen.

İlimden kastı budur.Gercekten de ALLAH IN senden ıstedıklerını hakkıyla yerıne getırebılıyormusun ? bunu dusunmesı lazım evlenecek kardeslerım.

Herkezın bırbırı uzerınde hakkı var sonucta.
kardeşim cedel çıkarmak isteyen yok zaten elhamdulillah ben hanefiyim ebu hanifenin sözünü zaten küçümsemem Allahu alim söz ebu hanifenin mi bilmiyorum ama inan bu yazdığın şeylerin bu sözle bir alakası yok yazdığın şeyler kafanda düşündüğün mantıklı şeyler amenna ilim yönünden dediklerin doğru ama ilim öğrenmekle müslüman olacak kadar bilgisi olmak ayrı şey sen önce ilim öğren dersen ilmin sınırı nedir yıllarını vermen gerekir sen müslüman olacak kadar bilgiden bahsediyorsun ilim öğrenmekten bunu kastettiğini nerden çıkardın mal konusuna zaten mutabıkız sen 21 yaşındaki gence bu sözü söylersen ne düşünecek ilim öğrenmek ne hafız mı olacak hafis fıkıh usülü mü bilecek mal dersen kaç yıl çalışacak burda bulunanlar müslüman elhamdulillah bu zamanda müslümanları evliliğe teşvik edeceksin bunun için yazdım bunları 2 cünlelik sözden herkes istediğini anlar zaten

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
kardeşim cedel çıkarmak isteyen yok zaten elhamdulillah
ben hanefiyim ebu hanifenin sözünü zaten küçümsemem Allahu alim
söz ebu hanifenin mi bilmiyorum ama

inan bu yazdığın şeylerin bu sözle bir alakası yok yazdığın şeyler kafanda düşündüğün mantıklı şeyler
amenna ilim yönünden dediklerin doğru ama ilim öğrenmekle müslüman olacak kadar bilgisi olmak ayrı şey
sen önce ilim öğren dersen ilmin sınırı nedir yıllarını vermen gerekir
sen müslüman olacak kadar bilgiden bahsediyorsun ilim öğrenmekten bunu kastettiğini nerden çıkardın mal konusuna zaten mutabıkız
sen 21 yaşındaki gence bu sözü söylersen ne düşünecek ilim öğrenmek ne hafız mı olacak hafis fıkıh usülü mü bilecek
mal dersen kaç yıl çalışacak burda bulunanlar müslüman elhamdulillah
bu zamanda müslümanları evliliğe teşvik edeceksin bunun için yazdım bunları 2 cünlelik sözden herkes istediğini anlar zaten

Benım dedıklerımı ıyı anlamıyorsun yada ben devrık bır cumle kurdum sanırım.

SEvdıgım bır hocanın bu soze bır yorumu.

Bu söz, dinimizin temel emirlerine uygun bir sözdür. Şöyle ki:

– Farz olan düzeyde ilim önceliklidir. İman da mümince bir hayat da o ilme bağlıdır. Temel iman ilkeleri, ibadetlerine yerine getirecek kadar bilgi, onurlu bir hayat için gerekli malumat ve gerekli Kur’an ezberi bu anlamdaki ilimdir. Bu ilim hem farzdır hem her şeyden öncedir.

– Helal rızık ise ibadetlerin kabulü ve onurlu bir mümin yaşamı için şarttır. Bu da ikinci gerekli olandır.

– Üçüncü olarak da bütün geniş anlamı ile evlilik gelmektedir.

Bu sıralama her şeyin normal olduğu bir zaman ve durum için geçerlidir. Bir zina tehlikesi gibi riskli durumda ise evlenmek çok şeyin önüne geçebilir.

Nurettın yıldız.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
bu hal uzere bır soru bır cevap

Sayın hocam benim bir problemim var, bu konuda bir çözüm bulamadım ve bu konuda sizin tavsiyeleriniz öğrenmek istiyorum; Evlilik için mehirin pahalı olması ve maddi durumum zayıf olduğundan dolayı evlenemiyorum, 35 yaşındayım. Allah’a şükürler olsun ki harama düşmüyoruz, ancak geçtiğimiz dönem çok zor bir dönemdir. Şayet bir çözüm bulamazsam bende diğer gençler gibi – Allah korusun- zinaya düşebilirim. Hatırlatmak isterim ki benim yaşadığım ülke helala engeller ve harama da teşvik yapılmaktadır, yani İslam bankacılığı da yasaktır. Biz altı kardeşiz en büyükleri benim ve hepimiz bekârız, en küçüğümüz 26 yaşındadır. Evlilik için bir evimiz yok, ve yeni bir evde inşa edemiyoruz. Biz küçüklüğümüzden beri ailemizle kalıyoruz, ömür boyu evlenmesek dahi ailemizden ayrılamıyoruz, bankalardan da para çekmek istemiyoruz, peygamberimiz şöyle demiştir: “Gençlere hayırla vasiyette bulunun onlar ümmetin direkleridir” bizler ev edinmek ve evlenmek için bankadan para çekmemize fetva var mıdır?

Allah’a hamd olsun,

Birincisi:1

Evliliğe gücü yetmeyene iffeti tavsiye eden deliller ise şöyledir: “Evlenmeye güçleri yetmeyenler de, Allah kendilerini lütfuyla zengin edinceye kadar iffetlerini korusunlar. Sahip olduğunuz kölelerden “mükâtebe” yapmak isteyenlere gelince, eğer onlarda bir hayır görürseniz onlarla mükâtebe yapın. Allah’ın size verdiği maldan onlara verin. Dünya hayatının geçici menfaatlerini elde etmek için iffetli olmak isteyen cariyelerinizi fuhşa zorlamayın. Kim onları buna zorlarsa bilinmelidir ki hiç şüphesiz onların zorlanmasından sonra Allah (onları) çok bağışlayıcıdır, çok merhametlidir.”2

Şankiti Rahimehullah şöyle demiştir: ayette emredilen iffet şu ayetlerde açıklanmıştır.3 “Mü’min erkeklere söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. Bu davranış onlar için daha nezihtir. Şüphe yok ki, Allah onların yaptıklarından hakkıyla haberdardır.”4

“Zinaya yaklaşmayın. Çünkü o, son derece çirkin bir iştir ve çok kötü bir yoldur.”5

Müslüman olan kimse ya gücü yeten olur o zaman evlilik ona vacip olur. Veya evlilik masraflarına güç yetmez o zaman yüce Allah ona evlilik hususunu kolaylaştırıncaya kadar oruç ile iffetini korur ve gözünü sakındırır ve fitnelerden uzaklaşır.

İkincisi:

Soru metninde geçen birkaç hususla alakalı dikkatinizi çekmek istiyoruz

1- Evlilik için gerekli paraya sahip olmayan kişi daha fazla çaba sarf ederek gerekli parayı elde edebilir, ayrıca evlilik için borca da girebilir. Şüphesiz yüce Allah, iffetini korumak amacıyla borç alarak evlilik yapana kefil olmuştur.

2- Birçok zamanlarda evlilik için engel olarak gösterilen engeller aslına insanın ya kendisi koyduğu engellerdir veya ailesi ve çevresinin oluşturduğu engellerdir. Bu engellerden bazıları şöyledir:

a- Bir kişi elindeki parayla başka ülkeden veya başka kabileden dört kadınla evlenecek durumda olur, ancak kendi memleketinden evlenmeye şartlandığı için evlenemez. Bu durumda kişi şer’i bir vacibi yerine getirmediği için günahkâr olur. Bilakis Müslüman adam iffetini yok edecek imanını zayıflatacak bu engelleri aşması gerekir, Allah’ın mubah kıldığı kadınlarla evlensin nitekim Allah hayrı ve bereketi şahsın kendi memleketin kızları ile sınırlandırmamıştır.

b- Öne sürülen engellerden biride: evlilik isteğinde bulunan gençler-soru soran dahil- evlendiklerinde mutlaka kendi aileleriyle oturmalarıdır. Hatta bu şartı hiç evlenmemeye pahasına olsa bile bu konuda şartlanmışlar. Lütfen akıllı insanlar bir baksın bu gençler için bir mazeret olabilir mi?! Bu konuyu savunanlara birsorsak siz şayet bir zina ve fahişelik yapmak isterseniz ailenizin oturduğu evde mi yaparsınız yoksa bu ev dışında mı ? Tabi ki cevap bellidir. Bakınız nasıl insan zinayı aile evin dışında yapmak ister ama aile evi dışından evlilik yapmaz!! Tabi ki sizi tenzih ederiz ancak bir konuya dikkat çekmek istedik ve insanın bulunduğu zıtlığın görülmesini arzu ettik. Sakın duygularını aklın ve dinin üzerine ağır bastırma, ayrıca –Allah korusun- zinaya düştüğün zaman, rabbine karşı geldiğinde ve cezayı hak ettiğinde ailenin sana bir faydası olmayacaktır. Bu konuyu tekrar gözden geçirin ve kesinlikle bunu evliliğe bir engel olarak görmeyiniz.

c- Gençlerin öne sürdükleri engellerden biride: kiralık bir evde ikamet ederek evlenmesi mümkün iken evliliği bir ev sahibi oluncaya dek erteler! Bu şartın hangi şeriatta olduğunu biz bilmiyoruz?! Bir Müslüman kiralık evde evliliği gerçekleştirebildiği halde nasıl olurda güzü kulağı ve diğer uzuvları harama düşmesine razı olabilir? Bu genç evliliği erteler ve hatta kurtulması mümkün olmayan bir takım masiyetlere düşer. Şüphesiz bu geçersiz ve bozuk bir mazerettir. Akıllı bir Müslümanın bunu evliliğin ertenmesine bir mazeret olarak sunamaz. Aynı şekilde “eğitimini tamamlayıncaya kadar”, “memur oluncaya kadar” veya “maaşı şu kadara yükselinceye kadar” gibi mazeretlerde geçersizdir. İnsanın kendi kendine koyduğu engellerdir veya aşabildiği halde razı olduğu engellerdir.

Üçüncüsü:

Soruda geçen hadisi sahih hadis kitaplarında bulamadık, hatta zayıf ve mevzu hadislerde de bulamadık, ancak manasına yakın bir hadis var o da şöyledir. “Yaşlılara hayırla vasiyette bulunun ve gençlere de merhamet edin” ancak bu hadis mevzudur.6

Dördüncüsü:

Bankalardan faizli borç almak haramdır, ev almak veya evlenmek için faizli borç almak şeri bir mazeret değildir

1 Buhari4779, Muslim 1400

2 Nur /33

3 Advaul beyan 5/532

4 Nur/30

5 İsra /32

6 Tezkiretulmevduat li fetenni 205- silsiletul ehadis el daife ve mevdua elbani 5424

En doğrusunu bilen Allah’tır.

A Çevrimdışı

abdullahx

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
konu çok dağıldı uzatmanında luzmu yok söz şu

“Evlilik hayatının tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek duruma gelmedikçe evlenme. Önce ilim talep et, sonra helâl mal kazan, sonra da evlen.”

ben bu sözden medresede veyahut başka bir yerde ilim öğrenmeyi anladım ki zaten anlaşılan bu mal kazanmakta ise sınır ne herkes farklı anlar mehir mi ev mi alsın ben diyorumki bu söz yanlış anlaşılmaya açık bir söz 20-21 taşındaki bir genç bu sözü okuyunca derki biraz daha bekleyeyim ilim öğreneyim sonra çalışayım para biriktireyim herkes bunu anlar bu zamanda ise tevhidi tağutu bilen biri müslüman birini bulup malı olmasada kredi vs. durumuna düşmeden helal evlilik yoluna bakmalı 2 cümlelik söze sayfalaca yazı yazmaya gerek yok

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
konu çok dağıldı uzatmanında luzmu yok söz şu

“Evlilik hayatının tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek duruma gelmedikçe evlenme. Önce ilim talep et, sonra helâl mal kazan, sonra da evlen.”

ben bu sözden medresede veyahut başka bir yerde ilim öğrenmeyi anladım ki zaten anlaşılan bu mal kazanmakta ise sınır ne herkes farklı anlar mehir mi ev mi alsın ben diyorumki bu söz yanlış anlaşılmaya açık bir söz 20-21 taşındaki bir genç bu sözü okuyunca derki biraz daha bekleyeyim ilim öğreneyim sonra çalışayım para biriktireyim herkes bunu anlar bu zamanda ise tevhidi tağutu bilen biri müslüman birini bulup malı olmasada kredi vs. durumuna düşmeden helal evlilik yoluna bakmalı 2 cümlelik söze sayfalaca yazı yazmaya gerek yok
La havle vela quvvete.

osman1987 Çevrimdışı

osman1987

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Öyle bir devirde yaşıyoruz ki;Müslüman'ın, yaşadığı memlekette parya olmayı bırak kendi evi içerisinde bu duruma düşürülmüş.İslam'ı önemsemeyen,rızık korkusundan Allah teala nın dinini inkar eden ayaklar altına alan kendilerine Müslümanım diyenlerin çoğunlukta olduğu dönemdeyiz.Ne kadar takvan olursa olsun,evin,araban,diploman yüksek ücretli bir maaşşın yok veya zengin değilsen birilerinin gözünde değersizsin.Allah teala bütün Müminlere Hayırlı evlilikler nasip etsin.

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
:eek:leyZenginin malı züğürtün, evlilik hayali bekarın çenesini yorar. :D

Hayal etmeyide, aramayıda, uğraşmayıda, dua etmeyide bıraktım. Allah'ın bir bildiği vardır. Ben üstüne gittikçe evlilik benim için imkansızlaşıyor. Bende zinadan kaçabildiğim müddetçe evlilik konusunu kapatmayı düşünüyorum. Herkes evlenecek diye bir şey yok, deli divane olmayın bu iş için. :harika:

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Öyle bir devirde yaşıyoruz ki;Müslüman'ın, yaşadığı memlekette parya olmayı bırak kendi evi içerisinde bu duruma düşürülmüş.İslam'ı önemsemeyen,rızık korkusundan Allah teala nın dinini inkar eden ayaklar altına alan kendilerine Müslümanım diyenlerin çoğunlukta olduğu dönemdeyiz.Ne kadar takvan olursa olsun,evin,araban,diploman yüksek ücretli bir maaşşın yok veya zengin değilsen birilerinin gözünde değersizsin.Allah teala bütün Müminlere Hayırlı evlilikler nasip etsin.
Vallahi billahi öyle. Bunlardan birinin tamam olmasıda yeterli değil. Hepsi bir arada değilse eksiksin aday olduğun kişi için. Evde kalma korkusuyla belki evlenmeyi kabul ederler ama "hıı seninle filanca eksiğine ramen evlendim, sana lütuf ettim, senin için bulunmaz hint kumaşıyım haa" imasındanda hiç kaçınmazlar.

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Vallahi bir kızla görüşürken düzenli işim var ama birikmiş param ve malım yok, düğün yapıp altınlar takamam dediğimde vallahi bana erkek gibi sövdü. Bildiğin ağır küfür etti. Olayın şokunu atlatamadım bir süre, niye böyle bir şey yaptığını sakince sorunca biraz utanarak konuyu olumsuz sonuca bağladı. Allah beni paranın eksikliğiyle bu iblisten korudu. Yani Allah'ın merhametini kısa vadede anlayamazsınız. Allah, yeri gelir fakirlikle sizi şerden korur.

Allah'a uluhiyetine layık biçimde hamd olsun. Bu konunun içinde boğulmayın, Allah'ın merhameti geniştir.

Ömer2 Çevrimdışı

Ömer2

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Vallahi bir kızla görüşürken düzenli işim var ama birikmiş param ve malım yok, düğün yapıp altınlar takamam dediğimde vallahi bana erkek gibi sövdü. Bildiğin ağır küfür etti. Olayın şokunu atlatamadım bir süre, niye böyle bir şey yaptığını sakince sorunca biraz utanarak konuyu olumsuz sonuca bağladı. Allah beni paranın eksikliğiyle bu iblisten korudu. Yani Allah'ın merhametini kısa vadede anlayamazsınız. Allah, yeri gelir fakirlikle sizi şerden korur.

Allah'a uluhiyetine layık biçimde hamd olsun. Bu konunun içinde boğulmayın, Allah'ın merhameti geniştir.

ALLAH zulcelal Sana hayırlı bır esı tez zamanda nasıp eylesın akhı :)

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi

Allah yardımcın olsun kardeşim

Benim de birikmiş mal mülküm yoktu.
Eşimle bizi birleştiren nokta tevhidti

Eşimin ailesi biraz sıkıntılı idi.onlara karşı mahcup düşmemesi için altın konusunda yeni evlenen bir kardeşten altınlarını ödünç aldım düğünden sonra eksiksiz şekilde iade ettim

Düğün yemeğini bir dernekte ayarladım

1000 1500 arasına mal oldu

15 bin tl vardı beyaz esya koltuk vs derken Allaha şükür bana yetti 6 yıllık evleyim

Demek istediğim eş adayınızı iyi seçin kardeşim sizi buluşturma noktası Allahın rızası olsun gerisi Allah kolaylık veriyor

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
37728329_10211635597708333_914097885312712704_n.jpg

f471h Çevrimdışı

f471h

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Allah yardımcın olsun kardeşim

Benim de birikmiş mal mülküm yoktu.
Eşimle bizi birleştiren nokta tevhidti

Eşimin ailesi biraz sıkıntılı idi.onlara karşı mahcup düşmemesi için altın konusunda yeni evlenen bir kardeşten altınlarını ödünç aldım düğünden sonra eksiksiz şekilde iade ettim

Düğün yemeğini bir dernekte ayarladım

1000 1500 arasına mal oldu

15 bin tl vardı beyaz esya koltuk vs derken Allaha şükür bana yetti 6 yıllık evleyim

Demek istediğim eş adayınızı iyi seçin kardeşim sizi buluşturma noktası Allahın rızası olsun gerisi Allah kolaylık veriyor
Allah her şeyi tas tamam bilir. Ben artık bu konuyla meşgul olmaktan beri duruyorum. Allah zinadan başta olmak üzere bekarlığın şerrinden beni ve bekar Müslümanları korusun.

Üst Ana Sayfa Alt