Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Ey Kalbleri Döndüren Allah'ım! Kalblerimizi Dinin Ve Taatın Üzerinde Sabit Kıl

eylemzayi Çevrimdışı

eylemzayi

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Allah'ım!

Kalbin değişken, devingen hatta dönek olduğunu biliyoruz...

Kalbimizi sakinleştirecek olan Sen'sin... Sabitleştirecek olan Sen'sin.... Safileştirecek olan Sen'sin... Sağlamlaştıra¬cak olan Sen'sin.... Selimleştirecek olan Sen'sin...

"Ey kalbleri döndüren Allah'ım! Kalblerimizi dinin ve taatın üzerinde sabit kıl." (Müslim)

Kalbimizin üzerinde sebat edeceği bir çizgisi olsun!.. Allah ve Rasulüne teslimiyet çizgisinden sapmasın!

Rasulün (sav) buyuruyor ki: "Kalp, bomboş bir arazide rüzgârların oraya buraya savurduğu bir kuş tüyüne benzer." (İbn-i Mace)

Sen, kalbimizi seküler rüzgârlardan koru! Liberal rüzgârlara bizi terk etme!

Konjonktürel rüzgarların cazibesine kapılanlardan kıl¬ma bizi.!

Efendimizin buyurduğu gibi: "Allah'ım, Kur'an-ı kalblerimizin bahar yağmuru ve gönüllerimizin nuru kıl!"

Ya Fettah! Kalblerimizi sonsuza dek nuruna aç! Çünkü Sen Açansın!.. Kilitli, kılıflı, küflü, kasvetli kalblerimizi İsla¬m'ın güzelliklerine açıver!

Zulmetten nura, dalaletten hidayete aç ya müfettiha'l-kulub!

"Evet gerçek şu ki kalbler Allahu Tealanın iki parmağı arasındadır; onları istediği gibi evirip çevirir." (Tirmizi) ger¬çeğinden Peygamberimiz bizi haberdar kıldı. Şimdi dağınık kalblerimizi kendine döndürmeyecek misin? Bizi kime bıra¬kıyorsun? Biz duamızla Seni kalbimize misafir kılmak istiyo¬ruz, kabul etmez misin? Ya Rabbi! Duamızla aczimizi sana arz ediyoruz. Gidermez misin? Allah'ım!

"Duanız olmasa Rabbim sizleri ne yapsın" diyen Sen'sin Rabbim... Bundan cesaret alarak kapına geldik... Rah¬man ve Rahim sıfatlarını idraklerimize ve yüreklerimize ya¬zan sensin, istiyoruz ki hiç silinmesin... Bize seni sevdirecek gönüller ver!

Hz. Musa (as)ın duası ile yalvarıyoruz... "Rabbim göğsüme genişlik ver!" (Taha–25) Allahım ruhumuzun bendini, kalbimizin kemendini çöz ki, özgür olabilelim.

Kalbimize itminan, gönlümüze inşirah, ruhumuza sekinet, yüreğimize metanet ver ki ayakta kalabilelim...

Hz. Muhammed (sav) in dili ile taleplerimizi sana arz e¬diyoruz, duamızın kabulünü diliyoruz:

"Allahım, senden, dinde sebat isterim. Doğru söyleyen dil ve kalb-i selim isterim. (Tirmizi)
Allahım kalbimize kuvvet ihsan eyle! Yardım et ki, söy¬lerimizi yürekten söyleyebilelim! Yaptıklarımıza yüreğimizi katabilelim... Kalblerimiz kin ve kirden dolayı kriz riski al¬tında;
"Allahım! Kalbimi kar ve dolu suyu ile yıkayıp temizle!

Beyaz elbiseyi kirden arındırdığın gibi kalbimi de günahlar¬dan arındır." (Buhari) Nebevi yakarış ile arınmak istiyoruz... Bize hastalıksız kalbler ver ki; müminlere karşı gönülle¬rimizde nefret ve öfke kalmasın... Bize öğrettiğin duayı sürdürebilelim:

"Rabbimiz! Bizi ve bizden önce gelip geçmiş imanlı kardeşlerimizi bağışla; kalblerimizde, iman edenlere karşı hiçbir kin bırakma! Rabbimiz! Şüphesiz ki sen çok şefkatli, çok merhamelisin" (Haşr-10)

Rahmetinle kardeşliğimize ruh ver! Şefkatinle kalbleri¬mizde ülfet ve ünsiyet yeşert... Gönüller çorak kalmasın....

Ya Rabbi başka gücümüz kalmadı... Yalnızca sana açı¬lan ellerimiz; çırpınan, sızlayan, inanan bir yüreğimiz var...
"Rabbimiz! Bizi doğru yola ilettikten sonra kalblerimizi eğriltme. Bize tarafından rahmet bağışla. Lütfü en bol olan sensin." (Al-i İmran -8)

Sen yüreğimizi okuyansın, sinelerimizdeki gizlilikleri bilensin, günahlarımızdan dolayı bizi faş etme, affet!

Allahım, nefsimize celalinle, kalbimize cemalinle, hayatı¬mıza hikmetinle, hatalarımıza rahmetinle müdahale eyle!

Ya Rabbi korkuyoruz, endişeliyiz... Kalbimizi ihmal et¬mekten, kalbinde bize ihanet etmesinden....

Ve Efendimizin duasına iştirak ediyoruz:

"Allahım, ürpermeyen kalbten, doymayan nefisten, fay¬dasız ilimden ve kabul olmayacak duadan sana sığınırım." (Tirmizi)

Rabbim! Yardım et bana! Kalemimle kalbim çelişkiye düşmesin!

Rabbim! Yardım et bana! Kalemini ve kalbini satanlar¬dan olmayayım!

Rabbim! Yardım et bana! Kalemimle kalbimi temiz tuta¬bileyim!

Rabbim! Yardım et bana! Satırlardan sadırlara yol bula¬bileyim!

Allahım yüreksiz adamların kalleşliklerine ve kahpelik¬lerine karşı koyacak bir yürek istiyorum... Mazlumlarla bir¬likte sızlayacak bir vicdan istiyorum...

Haksızlık karşısında susmayacak bir kalem istiyorum...

Ya Rab! Kalbimi Kitab'ına râm eyle!

Kalemimi Kitab'ına rapteyle!

Amin!

Ramazan KAYAN

hayalet Çevrimdışı

hayalet

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
AMİN, AMİN, CANI GONÜLDEN AMİN

2424094445_b8d89ceb19_o.jpg

Üst Ana Sayfa Alt