Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Faiz Bulaşan ya da Şüphesi Bulunan Bir Malın Tevbesi Nasıl Olur?

E Çevrimdışı

Ebû Ahmed

Üye
İslam-TR Üyesi
Selâmun aleyküm ve rahmetullah hocam. Birkaç sene önce taksitle satış yapan bir yer bulamadığım ve imkanım olmadığı , bununla birlikte kredi kartı kullanmak da doğru olmadığı için taksitle satış yaptığını söyleyen bir yerden 3 parça eşya almıştım. Alırken yapılan sözleşmeyi sonradan detaylı incelediğimde ilgili yerin yurt dışından bir finans kuruluşundan (banka ya da benzeri) bana kredi kullandırıp ödemeyi p.t.t. aracılığıyla vade farkı gibi oraya ödettirdiğini farkettim. (1000 tl'lik mala 10 taksitle 1200 tl ödemek gibi) Dolayısıyla bu alışverişe istemeden ve dolaylı yoldan fâiz bulaşmış oldu. Şimdi bu aldığım üç parça eşya hakkındaki durum nedir? Bu konudan tevbe nasıl olabilir? Eşyaların bugünkü tutarı kadar sadaka verirsem bu eşyaları kullanmamda problem olur mu? Ya da bu eşyaların kullanımı ile ilgili farklı bir tavsiyeniz var mıdır?

Cevabınız için şimdiden Allah (c.c.) razı olsun..

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Selâmun aleyküm ve rahmetullah hocam. Birkaç sene önce taksitle satış yapan bir yer bulamadığım ve imkanım olmadığı , bununla birlikte kredi kartı kullanmak da doğru olmadığı için taksitle satış yaptığını söyleyen bir yerden 3 parça eşya almıştım. Alırken yapılan sözleşmeyi sonradan detaylı incelediğimde ilgili yerin yurt dışından bir finans kuruluşundan (banka ya da benzeri) bana kredi kullandırıp ödemeyi p.t.t. aracılığıyla vade farkı gibi oraya ödettirdiğini farkettim. (1000 tl'lik mala 10 taksitle 1200 tl ödemek gibi) Dolayısıyla bu alışverişe istemeden ve dolaylı yoldan fâiz bulaşmış oldu. Şimdi bu aldığım üç parça eşya hakkındaki durum nedir? Bu konudan tevbe nasıl olabilir? Eşyaların bugünkü tutarı kadar sadaka verirsem bu eşyaları kullanmamda problem olur mu? Ya da bu eşyaların kullanımı ile ilgili farklı bir tavsiyeniz var mıdır?

Cevabınız için şimdiden Allah (c.c.) razı olsun..
Âleykum selam we rahmetullah;
Kardeşim yazınızdan anladığıma göre; taksitle - senetle alış veriş yaptığınız bir şirket, sizi bilgilendirmeden, alış veriş sözleşmesinin altındaki maddelerle gizlenen üzerinizden kredi çekme borçlandırması yapılmıi ve siz de bu andlaşmaya okumadan, yahud güven ve dikkatsizliğiniz sebebiyle imzalamış hâliyle de kredilendirmeye rıda göstermiş olmuşsunuz.

Evet her ne kadar bu faizli bir kredi olmuş olsa da bu işlemde iradeniz ve bilginiz olmadığından birinci derecede vebâliniz bulunmamaktadır. Fakat kendi ihmalinizden kaynaklanan bir curûme sebeb olduğunuzdan dolayı bundan dolayı da Allah'a bolca tevbe istiğfar etmeniz, sonraki alışverişlerinizde de benzeri durumlara karşı daha hassas davranmanız gerekir.

Üst Ana Sayfa Alt