Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Faizli Alısveriş Yapılan Evlerde İkram Edilen Yemekleri Yemek Harama Girer mi ?

E Çevrimdışı

eslem berire

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamualeykum verahmetullah
Faizli alısveris yapılan ewlerde ikram edilen yemekleri yemek harama girermi ??

!sLaM4eVeR Çevrimdışı

!sLaM4eVeR

لا اله الا الله
Admin
Esselamualeykum verahmetullah
Faizli alısveris yapılan ewlerde ikram edilen yemekleri yemek harama girermi ??

Soruyu genisleteyim.

Misalen bir komsumuz, arkadasimiz ya da bir akrabamiz var, bazi haklar ve hukuklardan dolayi bunlara ziyarete gidiyoruz, haliyle orada bizlere cesitli ikramlar yapiliyor, biz acikdan biliyoruz veyahutta ev sahibi kazandigi paranin islamca haram olan yollardan oldugunu söylemekte ya da bilinmekte.

Misalen, A komsusuna gittim, adam at yarisi, spor toto loto vs gibi seylerle kazancini sagliyor, bu adamin evinde yemek yenir mi, ikrami kabul edilir mi?

Tabi bu sekilde yola cikinca cikilmaz durumlara gidilir mi bilmiyorum, ayni sekilde is yeri sahibi tanidiklara gidiyoruz ve ayni sekilde iyi biliyoruzki karsimizdaki kisi kasitli sekilde faize bulasan, faizin haram oldugunu bildigini bilmekle ve faizden nefret etmekle beraber faizle is yapan bir is yeri sahibi tanidigimizin is yerine gittigimizde bize ikram edilen caydan icilebilir mi...?

Not: Soruyu genislestim, soruyu soran kardes hakkini helal etsin. Güzel bir soru. Ama yaniti agir olursa uygulamak.... Allah müminlere yardim etsin.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Üst Ana Sayfa Alt