Çözüldü Fasıklar Emri Bil Maruf Ve Nahyi Anil Munker Yapabilirler Mi?

Abdullah el Hanbeli

New member
Üye
Es selamu aleykum hocam,

Hocam örnegin faiz yiyen birisi faizin haram olduğunu, bunu yapanların Allah affetmezse cezayı hakettiğini başkasına söylemesi ve onu faizden alıkoymaya çalışması caiz midir?

Veya faiz yiyen birisi zina etmek isteyene birisine zinanın haram olduğunu, bunu yapanın Allah affetmezse cezayı hakettiğini söylemesi ve bu günahtan alıkoymaya çalışması caiz midir?

Mesela ben geçenlerde şeriatın, Allahın kanunları olduğunu ve şeriatın hakim olduğu durumda faizli bankaların ve genelevlerin yasaklanacağını söyledim.

Birisi "sen dört dörtlük değilsin ki bize neyin yanlış, neyin doğru olduğunu anlatıyorsun" dedi. Bende gerçekten dört dörtlük değilim acaba şeriata davet ederken yanlış mı yaptım?
 

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Yönetici
Admin
Frm. Yöneticisi
Âleykum selam we rahmetullahi we berakatuh;

Kişi (ameli) fâsık (günahkar) da olsa emr-i bi'l mâruf we nehy-i ani'l munker yapabilir. Kimse hatasız günahsız değildir. Allah (c.c.) şöyle buyurmaktadır:
"(Ey insanlar!) İnsanlara iyiliği emredip kendinizi unutuyorsunuz?"(Bakara 44)

Âyette kişinin başkasına iyiliği, güzelliği, yararlı şeyleri, ibadetleri, Allah ve Peygamberine itaati emrederken kendisinin unutmasını, yani söylediklerini yapmamasını kınamaktadır. Ancak âyetten "kendi hayatımızda uygulamadığımız şeyleri başkasına söylememiz doğru değildir," şeklinde bir anlam çıkarılamaz.

Musluman; meşru olan şeyleri kendisi yapmalı, başkalarını da bunları yapmaya davet etmelidir; kendisi kötü, çirkin, günah ve yararsız şeyleri bırakmalı, başkalarına da bunları terk etmelerini söylemelidir. Ancak insan kendisi meşru olan şeyleri yapamıyor, kötü olan şeyleri terk edemiyor diye iyiliği emretme ve kötülükten sakındırma görevini terk edemez.

İlgili Konular :

Emri Bil Marufun Günümüzdeki Hükmü Kalktı mı?

https://www.islam-tr.org/konu/emri-bil-marufun-gunumuzdeki-hukmu-kalkti-mi.19609/
 
Üst Alt