Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Çözüldü Fatiha Suresindeki Ayetlerin Sonundaki Tecvidi , İhtiyaca Binaen Terketmek Caiz mi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
E Çevrimdışı

erczz

Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum

Fatiha suresindeki her ayetin sonundaki kelimede bulunan "miiiin , hiiiim , diiiin , teııiin , gııiim" Meddi arız mıdır ?

Hükmü meddi tabi ve meddi muttasıl gibi manaya tesir açısından kesin yapılması gerekli midir ?

Kasten okunmasa namaz batıl olur mu?

Çünkü uzatırken çok zorlanıyorum ve "y" harfi ekleniyor. O "y" harfi namazı zaten batıl etmez mi?
Örneğin "nesteııiiyn" "mustegııiiym" diye çıkıyor. Sizin gibi okuyamıyorum , bilerekte yapmıyorum ama uzatınca öyle çıkıyor. "Y" harfi eklensede uzatmalı mıyım ?

Namazımın sııhhati açısından çok korkuyorum , inşaAllah cevap verirsiniz. Selamun aleykum.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Âleykum selam we rahmetullahi we berakâtuh

Medd-i Ârız: Meddi arızın dört elif miktarı çekilmesi câizdir.
Tanımı: Harfi medden sonra sebebi medden sukûn’u arız gelirse meddi arız olur.

Sukûn’u Ârız: Kuran-i Kerimi okurken , Durulduğu zaman olan ama geçildiği zaman olmayan sukûn’e sukûn’u arız diyoruz.
Mesela Kur’an i Kerim okurken duraklar vardır. Biz genelde buralarda dururuz. Durduğumuz zaman kelimenin sonu cezimli olmuş olur. Cezimli olunca da sukûn meydana gelmiş olur.

Mesela;

meddiariz.jpg

Sual(ler)inze gelecek olursak; evet medd-i ârızdır. Yapılması câiz olub, yapılmaması durumunda namaz bâtıl olmaz, yine de sahihtir.

Uzatırken "nesteııiin" yerine "nesteııiiyn" ; "mustegııiim" "mustegııiiym" gibi neden extradan bir harf ekliyorsun anlayamıyorum? Oraya y eklemek eklememekden daha zor, zoru beceriyorsun. Ya uzatmayacağım ya da yanlış okuyacağım diye bir nevî şantajvâri girişimler yerine herkes gibi eklemeden uzatmaya çalışın inşeAllah. Tüm çalışmanıza rağmen yine de y çıkarsa çıksın, namazın sıhhatini ifsad etmez.

E Çevrimdışı

erczz

Üye
İslam-TR Üyesi
Abi yani 1 elif miktarı uzatmam şart, 4 elif miktarı uzatmak caiz mi oluyor? Yoksa 1 elif miktarı da uzatmasam olur mu? Yani direk nesteın desem? Anlam bozulur mu? 1 elif miktarındada azıcık uzatmış oluyoruz çünkü. Özetle tüm medlerin 1 elif miktarı çekilmesi farzı ayn mı? Hakkınızı helal edin çok soru sorduğum için :/ Ama sizin ilminize güveniyorum. Ve bu konu benim için çok önemli :/

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt