Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Fotoğrafa Bakarak Soruyu Cevapla

Juleybib Çevrimdışı

Juleybib

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
IMG-20200412-WA0000.jpg

Biraz beyin fırtınası yapalım.

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu fotoğraftaki verilere göre cevap biraz zor öncelikle sabah , akşam ve yatsı namazı değil o kesin eğer kazaya bırakmadıysa, tam vaktinde kılıyorsa öğle namazida değildir. Ya ikindi ya kuşluk yada nafile namazı.
Yerini bulamadım
Rekatta ilk rekat adamın dizleri temiz, yerde izde yok

Juleybib Çevrimdışı

Juleybib

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Bu fotoğraftaki verilere göre cevap biraz zor öncelikle sabah , akşam ve yatsı namazı değil o kesin eğer kazaya bırakmadıysa, tam vaktinde kılıyorsa öğle namazida değildir. Ya ikindi ya kuşluk yada nafile namazı.
Yerini bulamadım
Rekatta ilk rekat adamın dizleri temiz, yerde izde yok
İyi gidiyorsun abi. Birde diğer cevapları bekleyelim.

Ebu Tahir Çevrimdışı

Ebu Tahir

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleykum
1.ikindi namazını kılıyor.gölgesi bir adam boyuna ulaşmış ve ikindi vakti girmiş.
2.büyük ihtimal burası arabistan topraklarında ve google haritasından baktığınızda Mekke’nin sağ tarafında yani doğusunda bir yer.çünkü ikindi namazını kılıyor ve gölgesi arkasına düşüyor.
3.ilk rekatı kılıyor olabilir üzerinde kum vs yok.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Kıldığı ülkenin Kâbe'ye konumuna (doğusu batısı ve kuzey yarım küre, güney yarım küre) göre değerlendirilmelidir.
Büyük (gölgeye göre) ihtimalle ikindi yahud öğlen namazı her ikisi de mümkün (İkindi ise Kâbenin doğusunda kılıyor, Katar veya Riyadh; öğlen ise Kâbe'nin kızeyinde Tebuk, Urdun, Şam v.s.)
Fakat kıldığı yerin Kâbenin tam batısında (Sudan, Mısır gibi) olma koşuluyla ( az da ihtimal olsa) sabah 9 gibi kuşluk/ebabil/Duha vakti namazı da olabilir.

Ebu Tahir Çevrimdışı

Ebu Tahir

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Aslında Bu Kadarda Takıntılı Olmamak Gerekli Kardeşim o an rüzgarın etkisinden ağzını kapatmış olmalı
Yok akhi takıntı değilde daha çok fıkhi olarak sormuştum.yanlış bilmiyorsam bir ayet inmiştide kadınlar için namazda yüzlerini açsınlar diye acaba erkeklerde durum nasıl diye öğrenmek istedim.

azizakca Çevrimdışı

azizakca

azizakca.com
İslam-TR Üyesi
Yok akhi takıntı değilde daha çok fıkhi olarak sormuştum.yanlış bilmiyorsam bir ayet inmiştide kadınlar için namazda yüzlerini açsınlar diye acaba erkeklerde durum nasıl diye öğrenmek istedim.
anladım kardeşim

Juleybib Çevrimdışı

Juleybib

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Esselamu aleykum
1.ikindi namazını kılıyor.gölgesi bir adam boyuna ulaşmış ve ikindi vakti girmiş.
2.büyük ihtimal burası arabistan topraklarında ve google haritasından baktığınızda Mekke’nin sağ tarafında yani doğusunda bir yer.çünkü ikindi namazını kılıyor ve gölgesi arkasına düşüyor.
3.ilk rekatı kılıyor olabilir üzerinde kum vs yok.
Aleykum selam

Sende iyi gitmişsin kardeşim.. Fırtınaya devam inşaAllah.

Kıldığı ülkenin Kâbe'ye konumuna (doğusu batısı ve kuzey yarım küre, güney yarım küre) göre değerlendirilmelidir.
Büyük (gölgeye göre) ihtimalle ikindi . (İkindi ise Kâbenin doğusunda kılıyor, Katar veya Riyadh v.s.)
Fakat kıldığı yerin Kâbenin tam batısında (Sudan, Mısır gibi) olma koşuluyla ( az da ihtimal olsa) sabah 9 gibi kuşluk/ebabil/Duha vakti namazı da olabilir.

MaşaAllah hocam. Coğrafyanız çok iyi..

Cevabı vereyim mi yoksa düşünmeye devam mı edilsin..

Juleybib Çevrimdışı

Juleybib

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aslında cevap iki ihtimallidir.
Bu fotograf Libyada çekilmiş bir fotoğraftır.

Cevap 1. Adam Duha namazı kılıyor çünkü doğudan doğan güneş gölgeyi arkasına almış.

Cevap 2. Duha namazı kıldıgından yola çıkarak güneşin doğudan dogdugunu anlarız ve bu sebeble gölge arkaya vuruyor. Adamın yüzü doğuya dönük oldugu için Mekke’nin batısında bir bölgededir.

Cevap 3. Adam beyaz giyinmesini rağmen elbisesinde herhangi bir toz olmadığı gibi yerde de secde izi oluşmamış. Bundan dolayı ilk Rekatta oldugunu anlarız.

Diğer ihtimal ise öğle namazı kılıyor olduguydu. Ama yer belirtildiği için öğle namazını eliyoruz.

Ebu Tahir Çevrimdışı

Ebu Tahir

لا إله إلا الله
İslam-TR Üyesi
Aslında cevap iki ihtimallidir.
Bu fotograf Libyada çekilmiş bir fotoğraftır.

Cevap 1. Adam Duha namazı kılıyor çünkü doğudan doğan güneş gölgeyi arkasına almış.

Cevap 2. Duha namazı kıldıgından yola çıkarak güneşin doğudan dogdugunu anlarız ve bu sebeble gölge arkaya vuruyor. Adamın yüzü doğuya dönük oldugu için Mekke’nin batısında bir bölgededir.

Cevap 3. Adam beyaz giyinmesini rağmen elbisesinde herhangi bir toz olmadığı gibi yerde de secde izi oluşmamış. Bundan dolayı ilk Rekatta oldugunu anlarız.

Diğer ihtimal ise öğle namazı kılıyor olduguydu. Ama yer belirtildiği için öğle namazını eliyoruz.
Akhi diğer ihtimal olsaydı nasıl öğle namazı oluyor?gölgesi bir adam boyu gözüküyor ozaman ikindi namazı girmiyor mu?
Bu arada böyle beyin yakan 😀 soruların devamını bekliyoruz .

Üst Ana Sayfa Alt