Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Futbol Haram mı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ömer İbn Abdulaziz Çevrimdışı

Ömer İbn Abdulaziz

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Bu arada ben futbol haram olmaz derken bunu bir Müslüman spor maksadıyla yaparsa haram olmaz dedim. Yoksa şuan liglerde profesyonel veya amatör olarak oynanan futboldan bahsetmedim.

E Çevrimdışı

Ebu Munzir

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
El-eşbeh vennezair fi kavaid ve furu fikh eş-şafiiye (كتاب: الأشباه والنظائر في قواعد وفروع فقه الشافعية) adlı kitapta müellif "eşyada aslolan mübahlıktır" kaidesini aktarırken şunu der:

قاعدة‏:‏ الأصل في الأشياء الإباحة حتى يدل الدليل على التحريم‏.‏

هذا مذهبنا‏,‏ وعند أبي حنيفة‏:‏ الأصل فيها التحريم حتى يدل الدليل على الإباحة‏,‏ ويظهر أثر الخلاف في المسكوت عنه‏,‏

Kaide: eşyada aslolan mübahlıktır ta ki delil haramlığına delalet edinceğe kadar. Bu kaide bizim (yani biz Şafiiler) mezhebimizdir. Ebu Hanife'ye göre ise eşyada aslolan haramlıktır ta ki delil mübahlığına delalet edinceğe kadar. İhtilafın eseri hakkında susulan şeylerde ortaya çıkıyor.

E Çevrimdışı

Ebu Munzir

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Futbol ile alakalı ise size fetava-i Hindiyye'den şunu aktarmak istiyorum. Bu nakil 17. babta geçer. (17. Bab şarkı/müzik, lehv, diğer günahlar ve emri bil maruf).( الباب السابع عشر في الغناء واللهو وسائر المعاصي والأمر بالمعروف )

ويكره اللعب بالشطرنج والنرد وثلاثة عشر وأربعة عشر وكل لهو ما سوى الشطرنج حرام بالإجماع وأما الشطرنج فاللعب به حرام عندنا

Satranç, tavla, "Önüç'le" ve "Ondört'le" oynamak mekruhtur. Ve satranç dışında kalan bütün lehv icma ile haramdır. Ama satrançla oynamak bize (yani biz Hanefilere) göre haramdır.

_______
Not: Onüç ve Ondört bir takım oyunlardır.

Son düzenleme:
Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Futbol ile alakalı ise size fetava-i Hindiyye'den şunu aktarmak istiyorum. Bu nakil 17. babta geçer. (17. Bab şarkı/müzik, lehv, diğer günahlar ve emri bil maruf).( الباب السابع عشر في الغناء واللهو وسائر المعاصي والأمر بالمعروف )

ويكره اللعب بالشطرنج والنرد وثلاثة عشر وأربعة عشر وكل لهو ما سوى الشطرنج حرام بالإجماع وأما الشطرنج فاللعب به حرام عندنا

Satrançla, "Nerd'le", "Önüç'le" ve "Ondört'le" oynamak mekruhtur. Ve satranç dışında kalan bütün lehv icma ile haramdır. Ama satrançla oynamak bize (yani biz Hanefilere) göre haramdır.

_______
Not: Nerd, Onüç ve Ondört bir takım oyunlardır.
Selamun Aleykum

Ben bu fetvadan futbolun haram olduğunu çıkaramadım. Tamam takım tutmak, takımı desteklemek ve maçlarını ligdeki sıralarını sürekli takip ederek büyük ölçüde zaman kaybı haram olabilir, fakat bunun dışında insanların kendi arasında spor amaçlı futbol oynaması nasıl haram olabilir?

E Çevrimdışı

Ebu Munzir

Aktif Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun Aleykum

Ben bu fetvadan futbolun haram olduğunu çıkaramadım. Tamam takım tutmak, takımı desteklemek ve maçlarını ligdeki sıralarını sürekli takip ederek büyük ölçüde zaman kaybı haram olabilir, fakat bunun dışında insanların kendi arasında spor amaçlı futbol oynaması nasıl haram olabilir?

Aleykum selam kardeş fetvada satranç dışında kalan tüm oyunlar icma ile haramdır diyor. E futbol oynamakta bir oyun ve lehv olduğuna göre...

Ebu Selman et-Turkî Çevrimdışı

Ebu Selman et-Turkî

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Aleykum selam kardeş fetvada satranç dışında kalan tüm oyunlar icma ile haramdır diyor. E futbol oynamakta bir oyun ve lehv olduğuna göre...

Benim bildiğim kadarıyla bütün şans oyunları icma ile haramdır, fakat futbolu kapsar mı yine de araştırsam iyi olacak sanırım.

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
M Çevrimdışı

musab99

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
ibn Abidin Radd El-Muhtar'da şöyle der:

فَاللَّعِبُ وَهُوَ اللَّهْوُ حَرَامٌ بِالنَّصِّ قَالَ - عَلَيْهِ الصَّلَاةُ وَالسَّلَامُ - «لَهْوُ الْمُؤْمِنِ بَاطِلٌ إلَّا فِي ثَلَاثٍ: تَأْدِيبُهُ فَرَسَهُ» وَفِي رِوَايَةٍ «مُلَاعَبَتُهُ بِفَرَسِهِ وَرَمْيُهُ عَنْ قَوْسِهِ وَمُلَاعَبَتُهُ مَعَ أَهْلِهِ» كِفَايَةٌ وَكَذَا قَوْلُ الْإِمَامِ اُبْتُلِيت دَلِيلٌ عَلَى أَنَّهُ حَرَامٌ

الدر المختار وحاشية ابن عابدين (رد المحتار) (6/ 348)

Oyun -ki o lehv'dir- nass ile haramdır. Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle demiştir: "Mümin'in lehvi batıldır yalnız şu üçünde müstesna: atını tedib etmesi.." bir başka rivayette "Atı ile oynaması, (oku) yayından atması, erkeğin ehli (karısı) ile eğlencesi". Ve bu şekilde (mezhepten) İmam'ın "imtihan edildim" sözü haram oluşunun delili.

Kardes bir seyi merak etti,sen bazi konularda bir hadis yaziyorsun altinada hukmunu yaziyorsun , sen hadislerden hukum cikarabilcek kadar ilim sahibimisin??

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Hayır, bak

futbol:
Topu, kafa veya ayak vuruşları ile karşı kaleye sokma kuralına dayanan ve on birer kişilik iki takım arasında oynanan top oyunu, ayak topu
Futbol, on birer oyuncudan oluşan iki takım arasında, kendine özgü küresel bir topla oynanan takım sporu. (Böylede bir tanımı var ama )

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Futbol, aslen hara olmayıp, kişilerin haramlaştırabildiği, hatta kişisine göre din haline getirdiği bir spor durumundadır.

Eğer, futbol oynarken kumara alet olunuyor, namaz ve ibadetler aksatılıyor, setr-i avrate uyulmuyor vs. ise (o kişilere)haramdır.

Bir spor, duruma ve kişiye göre haram olabilir ama mutlak haramdır denilemez. Kişi kondisyonunu (misal cihada gidecek) güçlendirmek için futbol oyunu adı altında spor yaparsa ve bunu putlaştırmadan, ibadetlerini aksatmadan, tesetturunu tahrif etmeden, iddialaşmadan buna neye dayanarak bu kişinin yaptığına haram dersiniz? Rasulullah (s.a.v.) koşu yarışı yapmamış mıdır?
Aslen Helal olan bir şey yorumla haram olur mu?
Voleybolun hukmu nedir? Alıntı Abdulmuiz Fida

Bir şeye kesin haram yada helal derken daha dikkatli olmanı tavsiye ederim.

M Çevrimdışı

Mustafa Sabri

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
10.35 den sonra izlenebilir

Ş Çevrimdışı

şimşir

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Futbol İngiliz kültürünün yansıması. Her kim ingiliz kültürünü, laikliği ve özgürlüğü seviyorsa, işte onlar futbol oynayanlardır.

not: bir keresinde sarıklı şalvarlı tarikatçıları futbol oynarken gördüm ve ne kadar rezil ve kendi haysiyetlerini/onurlarını ayaklar altına aldıklarını bizzat görmüş oldum. Futbol rezilliktir her kim kendini rezil edip bir top peşinde Deli gibi koşmak istiyor, ingiliz kültürünü yaşamak istiyorsa ve bunada bir kılıf buluyorsa, YAZIKLAR olsun.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Futbol İngiliz kültürünün yansıması. Her kim ingiliz kültürünü, laikliği ve özgürlüğü seviyorsa, işte onlar futbol oynayanlardır.

not: bir keresinde sarıklı şalvarlı tarikatçıları futbol oynarken gördüm ve ne kadar rezil ve kendi haysiyetlerini/onurlarını ayaklar altına aldıklarını bizzat görmüş oldum. Futbol rezilliktir her kim kendini rezil edip bir top peşinde Deli gibi koşmak istiyor, ingiliz kültürünü yaşamak istiyorsa ve bunada bir kılıf buluyorsa, YAZIKLAR olsun.

Kardeş sen hangi türküyü söylüyorsun ?
Konuyu sabote edeceğine bi delilleri oku

K Çevrimdışı

kabara

Üye
İslam-TR Üyesi
Bu kadar basit işleri kafamıza takana kadar ondan önce neler var :)
Sakız orucu bozar mı ?
Müslüman bu kadar basit düşünmemeli diye düşünüyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...