Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Gariplik..

Muwahhide Tevhid Çevrimdışı

Muwahhide Tevhid

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla..

İbnul Kayyim rahimehullah dedi ki; Şeyhulislam İbni Teymiyye rahimehullah dedi ki:

“Sizden önceki nesillerin ileri gelenleri, yeryüzünde bozgunculuğa engel olmalı değil miydiler? Onlardan kurtardıklarımız pek azdır. Kendilerine verilen nimete karşı haksızlık edenlere uyanlar ise suçlu oldular.” (Hud/116)

Bu ayette dikkat çektiği şey; delalet ediyor ki ilimde ve marifette ve kuranı anlamada ne kadar köklü bir ilmi olduğunu gösteriyor. Dünyadaki garipler, ayette bu sıfatları zikredilenlerdir.

Aynı şekilde Nebi (s.a.v)’in işaret ettiği kimselerde bunlardır:

“İslam garip başladı. Başladığı gibi garipliğe dönecektir. O gariplere müjdeler olsun.” Denildi ki; onlar kimdir? Dedi ki; “İnsanlar ifsad olduğunda ıslah edenlerdir.”

“Gariplere müjdeler olsun.” Dediler ki: “Ya Rasulullah! Garipler kimdir?” Dedi ki: “İnsanlar azalttıkları vakit arttıranlardır.”

Bunun manası insanlar takvadan ve amelden bir şeyler azalttıkları vakit onlar arttırmışlardır. Allah en iyisini bilendir.

“Şüphesiz İslam garip başlamıştır. Başladığı gibi garipliğe dönecektir. O gariplere müjdeler olsun.” Denildi ki; "Garipler kimdir ey Allah’ın Rasulü?" Dedi ki: “Kabileleri uzlaştıranlardır.”

“Gariplere müjdeler olsun.” Denildi ki; "Kimdir onlar ey Allah’ın Rasulü?" Dedi ki; “Çok insanların içinde az olan salih insanlardır. Onlara isyan edenler itaat edenlerden fazladır.”

“Allah’a en sevimli olan şey garipliktir.” Denildi ki; "Garipler kimdir?" Dedi ki; “Dinleri için kaçanlardır. Kıyamet günü İsa ibn Meryem’in etrafında toplanırlar.”

“İslam garip olarak başladı. Başladığı gibi garipliğe dönecektir. Gariplere müjdeler olsun.” Denildi ki; "Garipler kimlerdir?" Dedi ki; “Sünnetimi ihya edenler ve insanlara öğretenlerdir.”

Nafi, Malik’ten rivayet etti; “Ömer (r.a) mescide girdi ve mescidde Muaz bin Cebel’i Nebi (s.a.v)’in evinde oturuyorken buldu. O sırada ağlıyordu. Ömer dedi ki; Seni ağlatan nedir? Kardeşin helak mi oldu? Dedi ki; hayır. Ancak bana bu mescidde iken Nebi (s.a.v)’in hadisini habibi haber verdi. Dedi ki; nedir o?

Dedi ki; “Şüphesiz Allah gizli korkan iyileri sever. Onlar ki kaybolduklarında bulunamazlar. Hazır olduklarında bilinmezler. Kalpleri hidayet kandilidir. Kör edici fitnelerden çıkmışlardır.”

İşte bunlar övülen gariplerdir. Bunların insanlar arasındaki azlığı malumdur. Garipler olarak isimlendirildiler. Bu sıfatlara sahip insanlar azdır. İslam ehli insanlar arasında azdır. İslam ehli içinde olanlardan mümin olanlar azdır. İlim ehli de müminler içinde azdır. Bidatı sünnetten ayıran sünnet ehli de azdır.

Muhaliflerin ezalarına sabrederek buna çağıranlar da gariplerdir. İşte en garip olanlar bunlardır. Ancak bunlar hakkın ehlidir. Onlar aslında garip değildir. Ancak onların garipliği az olmalarıdır. Allah bunlar hakkında dedi ki:

“Yeryüzündekilerin çoğunluğuna itaat edersen seni Allah yolundan saptırırlar. Onlar ancak zanna uyarlar, sadece tahminde bulunurlar.” (Enam/116)

İşte bu yeryüzünde saptıran çoğunluk aslında Allah’tan, resulünden ve onun dininden garip kalmıştırlar. Onların garipliği korkutucu bir garipliktir. Tıpkı denildiği gibi;

Garip diyarında uzakta duran değildir,
Asıl garip o garipten uzaklaşandır.

Musa (a.s) firavun ve kavminden kaçtığı zaman Medyen’e geldi. Allah’ın zikrettiği hal üzereydi. O aç, garip ve korkarak geldi. Dedi ki; “Ya rabbi tekim açım ve hastayım." Ona denildi ki:

"Ey Musa, tek kişi benim gibi dostu olmayandır. Hasta benim gibi doktoru olmayandır. Garip de benim ile kendi arasında muamele olmayandır.”

Alketa Çevrimdışı

Alketa

2024 Resmi Kitap Sponsoru
İslam-TR Üyesi
Farklı kaynaklar ve notlar araya karışık şeyler çıkıyor işte.)

Bazen yazdıklarımın kopuk olduğunu düşünüp yazmaktan vazgeçiyorum çoğu zaman..

İşte o zaman kaynak kitaplar yardıma koşuyor Elhamdülillah..

Valla tebrik ediyorum el emegi goz nuru olan şeyleri daha bir seviyorum.
Devam insallah takip ediyoruz hocam:)

Üst Ana Sayfa Alt