Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Gavs(!) Neden Engellemedi?!..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
heycan Çevrimdışı

heycan

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi

Hani kalpten geçeni biliyordu. hani saniyede 360 dünya turu atıyordu..

Kovulmuş şeytanın şerrinden Allah'a sığınırım
Rahmân ve rahîm olan Allah'ın adıyla

Bu olay vesilesiyle bazı şeyler yazmak istiyorum ki inşallah ucuz bir şekilde aldanmış topluluklara rabbimiz bu sebeble belki hidayet nasib eder.
Olay Adıyaman'ın Menzil köyündeki nakşibendi tarikatına ziyarete giderken yaşanıyor.
Adam diyor ki;
“Tarlada ilerlerken birisi bana ‘Babanı öldür, bize öyle gel’ dedi”
Bıçak salladığı sırada babasının ellerini tutarak “yapma oğlum, tamam özür dilerim” dediğini belirten Şimşek, “Vazgeçecektim ki parmağımı ısırması beni iyice çileden çıkartı” dedi. Babasını defalarca bıçakladığını aktaran Orhan Şimşek, “Can çekişmeye daha fazla devam etmesin diye nefes borusunu kestim” şeklinde konuştu.
Kaynak; Tüm Medya

Allah (subhanehu ve teâla şöyle buyuruyor);
Şeytan dostlarına vahyeder. En'am 121

Allah hepsini toplayacağı gün, 'Ey cin topluluğu! İnsanların çoğunu yoldan çıkardınız' der, insanlardan onlara uymuş olanlar, 'Rabbimiz! Bir kısmımız bir kısmımızdan faydalandık ve bize tayin ettiğin sürenin sonuna ulaştık' derler. 'Cehennem, Allah'ın dilemesine bağlı olarak, temelli kalacağınız durağınızdır' der. Doğrusu Rabbin hakimdir, bilendir. En'am 128

Müfessir Kurtubî Rahimehullah diyor ki;
"Rabbimiz, kimimiz kimimizden faydalandık" kısmının manası;
onların herbirinin diğerlerinden yararlanmasıdır. Arapça'da bu ifade; Birbirimizden yararlandık," takdirindedir.

(manası; cinlerin insanlardan, insanların ise cinlerden yararlanmasıdır)[admin]

Devam ediyor; Cinlerin insanlardan yararlanma şekli, insanların kendilerine itaat etmelerinden lezzet almaları, buna karşılık, insanlanın da cinlerin telkinlerini kabul etmek suretiyle lezzet almalarıyla ortaya çıkar.
Cinlerin insanlardan yararlanmalarına gelince, cinlerin insanlara yalan haberleri, kâhinliği ve büyücülüğü telkin etmeleriyle olmuştur.
(Admin; Yâni cinler dostlarına "gayb olmayan" içine yalan kattıkları bazı haberler , kehanetler vesair bilgiler getirir)

İmamul Müfessirîn İbni Cerir Et-Taberî Der ki; Şeytanların insanlardan faydalanmaları ise, insanların kendilerine itaat etmeleri, sözlerini dinlemeleri ve şeytanların, insanları sevk ve idare edenler haline gelmeleridir.

(Buraya dikkat. Cinlerin insanlardan yararlanması "insanları sevk ve idare etmeleri" manasına geliyor. Yani islam şeriatından çıkartıp bâtıllara, şirk, küfür , bid'at(din adına uydurulan şeyler) e sevk ederek şeytana hizmet ve itaat etmeleri durumudur. Şeytanların bu anlaşmadan kazandıkları insanları müşrikler haline getirip kendisine itaat etmelerini sağlamaktır.)[Admin]

Müfessirlerin hepsi bu anlaşmada insan kısmının kazancının dünyalıklar olduğunu söylüyor.

Burada şu videoyu izemenizde fayda var; https://www.facebook.com/video.php?v=1596666403897430&theater

Şeytanların kendi dostlarına yaptıkları yardımlar, onlara getirdikleri haberler ve daha birçok çeşidi bulunan aldatmalar sofiler tarafından keramet sanılıyor. Onlar bunları işittiklerinde veya şahit olduklarında artık bu şeytana tabi oluyor ve ona hizmete ve itaate hayatlarını adıyorlar.

Menzilin sahtekar büyücüsü ise, şeytani aldatmalar olan istidraclarını insanlara keramet ve Allah dostluğu adı altında yutturuyor ve insanların mallarını haksız yerden yiyor.
Allahtan bu adama lanet edip onu helak etmesini , yalanlarını, pisliklerini ortaya çıkarmasını isteriz.

İmam şafii diyor ki; "Rasulullah’ın ve ashabının yolunda olmayanı havada uçar görsem, yine doğruluğunu kabul etmem."

Deccal;
Rasulullah sav buyuruyor ki;
Rüzgârın hızla yürüttüğü yağmurun sür’ati gibidir. Deccal bir kavmin üzerine gelir ve onları davet eder. Onlar da ona iman edip kendisinin çağrısına uyarlar. Ardından semaya emreder, sema yağmur yağdırır. Yere emreder de, yer her türlü bitkiyi bitirir.... Bir harabeliğe uğrar ve ona hitaben: ‘Hazinelerini ortaya çıkar.’ diye emreder. Muslim fitneler 110

İstidrac; Kafirden ve fasıktan sadır olan olağanüstü hallerdir.

MENZİL ÇORBASI
Cinler ile işbirliği büyü ile yapılıyor. Menzil çorbası ünlüdür.
Büyü çorbaya katılıyor. çorbayı içenlerde ne gibi hisler olduğunu anlatanlardan alıntılar yaparak yazıyorum;

Diyor ki ; "İş bu dedim ve kalabalığı yararak eğilip o çorbadan bir kaç kaşık aldım. Doğrulduğumda payandalarım yoktu. Anında. Kendimi boşlukta, boş ve hiçbir şey olarak hissettim. İçimde kimi saraylarım, kâşanelerim gümbür gümbür yıkılmıştı. Ve sanki seslerini duydum, depremini yaşadım.

Malatya’ya döndüm. O günden sonra ruhum cennete girdi. Bütün ilaçları savurup attım, artık ihtiyacım yoktu. Ama bu kez dur durabilirsen… Tekrar gitmeliyim… Hep gitmeliyim…

Kaynak; Murat Kapkıner

"Menzil'de içilen çorba, içen kişinin midesinden yüz yıl çıkmaz." (M. Raşit Erol)

(büyü ile yedirilen veya içirilen şeyin çıkması gerçekten zordur)

Büyü tesir ettiğinde cin kişiye musallat oluyor. Bundan sonra kişide farklı duygular, rüyalar ve garip hareketler ortaya çıkıyor.

Şeytanın Dürtmesinin Tasavvuftaki Adı: CEZBE

Bunlardan birisi cezbe adı verilen olaydır;
bu videoda şirk yuvasının çayocağında görev yapan ihtiyarlar bazı hallere giriyorlar, konuşurken kusacak gibi oluyorlar, çığlık atıyorlar, bağırıyorlar vesair. Bu iğrenç durum sofiler tarafından keramet gibi algılanıyor ve bunu rahmani bir durum olarak bir işaret olarak algılıyorlar.
Rasulullah savin yanında geğiren bir adama rasulullah sav diyor ki;
(bunu bizden uzak tut)(Tirmizî, İbni Mace)

Bu tür olayların hiçbirisi ne rasulullah sav zamanında ne de ilk 3 nesilin hayırlıları arasında ortaya çıkmıyor.

durumu açıklayan çok güzel bir rivayet var;

Amr b. Abdillah b. Zübeyr rivayet ediyor;

Bir gün eve geç geldim babam nerede olduğumu sordu bende “bazı insanlar gördüm ki onlardan daha hayırlısını görmemiştim oturmuş zikir yapıyorlardı kimisi titriyor ve o kadar cezbeye tutuluyorlardı ki Allah korkusundan düşüp bayılıyorlardı onları görünce yanlarında oturdum” dedim babam “ hayır onlarla bundan sonra beraber oturma” dedi onun bu sözünü yadırgadığımı anladı ve “ Ben Peygamberi (s.a.v.) gördüm Ebu Bekir'i, Ömer’i Kur’an okurken gördüm onlardan hiçbiri cezbeye tutulmuyor ve düşüp bayılmıyordu. Acaba senin gördüğün bu kimseler Ebu Bekir’den Ömer’den daha mı fazla Allah’tan korkuyorlar” dedi düşününce babamın dediğinin doğru olduğunu anladım ve bir daha onların yanında oturmadım.

Ebu Nuaym – Hilye – H.Sahab - (Muhtasar Hayatü's Sahabe, Kandehlevi, sf 499; Mecmau'z-Zevaid, I, sf 189) Hâkim el-Müstedrek]

Bu konuyu daha kapsamlı bir şekilde ele alacağım Allah subhanehu ve teala nasib ederse...

şeytan dostlarına vahyeder ve eğer ona uyarsanız şüphesiz müşriklerden olursunuz ..EN'AM/ 121

İlgili haber linki

kaynak:facebook Şirk & Bidat / Tevhid & Sunnet sayfası

M Çevrimdışı

murat kapkıner

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Arkadaşım. Ve ya arkadaşlarım. Bildikleriniz hakkında konuşuyorsunuz tutalım ki bilmediklerinizi niye konuşuyorsunuz. Ayrıca iftira ediyor, söylenenleri çarpıtıyorsunuz. Sitenize 'İslami Kardeşlik' demişsiniz ve belli ki sizin kardeşiniz değilim.
Adımı niye sihir-büyü-cinler gibi şeylerden bilir bilmez bahseden bir yazıda andınız. Allah korkusu nedir en iyi siz biliyorsunuz değil mi. Benim bahsettiğim çorbanın benim kibrimi yerle bir ettiğini yazdığım, beni dünyada Cennete soktuğunu söylediğim yazıyı nasıl oldu da böyle düzeysiz bir yazıya malzeme ettiniz. O yazıda söylemiştim, sabah namazı kılamayan ben, o çorbadan sonra sabah namazını cemaatle kılmaya başladım. Ramazan orucunu komalara girerek tutan ben, o çorbadan sonra nafile oruçlar tuttum vs.
Bu nasıl cinli-büyülü bir çorbaymış. Umarım (eğer bulursanız) söylediklerimden sonra siz de gidip bir kaşık çalarsınız.
Adımı derhal o düzeysiz yazıdan çıkarın ve özür dileyin; Allah'a ahirete inanıyorsanız.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Ne diyorsun Murat?

M Çevrimdışı

murat kapkıner

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Sen kimsin ve sen ne diyorsun. Benim dediklerim yukarda. Allah'a tevbe edin, benden helallık dileyin. Allah'ın velileriyle sâhirleri eşitleyerek küfre giren bu yazı ilgisiyle. Bereket Allah cahilleri tevbeyle affediyor.

Abdulmuizz Fida Çevrimdışı

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Admin
Sen kimsin ve sen ne diyorsun. Benim dediklerim yukarda. Allah'a tevbe edin, benden helallık dileyin. Allah'ın velileriyle sâhirleri eşitleyerek küfre giren bu yazı ilgisiyle. Bereket Allah cahilleri tevbeyle affediyor.

murat+kapkiner+07.jpg

Edebli ol ve edebli yaz. Bir konuda itirazın da varsa ilmi belgelerini ortaya koy, karşı tarafın delillerini çürüttüğün zaman istediğin yazı veya videolar kaldırılabilir.
Aksi taktirde böyle uslûbsuz ve manasız yazılarını görmek istemiyoruz.

Sana delil olsun diye sahib çıktığın Gavs meselesini inceleyebilirsin
:

Gavs - Kutub Efsanesi
İlmi Konu - Gavs - Kutub Efsanesi

Ekli dosyalar

• upload_2015-10-9_21-38-16.jpeg
    upload_2015-10-9_21-38-16.jpeg
    7.2 KB · Görüntüleme: 144
drhay Çevrimdışı

drhay

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Abdulmuizz hocam müsadenizle bir kaç şey yazayım, hatam var ise nasihate açığım.
Eğer üye sahibi hakikaten Murat Kapkıner'in kendisi ise;
Şimdi, Murat abi biraz hiddetlenmiş. Allah avc cümlemizin hidayetini artırsın. Yaklaşık 12 yıl, Türkiye'de tevhide en yakın dâhi diyebileceğim bir tasavvuf grubunun içinde bulunmuş bir kişi olarak diyorum ki; onlardaki bidat, delalet ve hurafe bile bir insanın sarhoş olması için yeter. Görüyor idik; bu sarhoşluk bazılarının farkında olmadan dininin ötesine geçiyordu. Ne de olsa fenâ-fiş'şeyh makamına erecek arkadaşlar. Ondan sonra da sıra Allah'a avc gelecek haşa, haşa.

Neyse konu şu; çorba. Evet yukarıdaki yazının bazı yerlerine ben de şerh düşebilirim amma yazının Murat Kapkıner'e dokunması garabet. Yahu Murat abi, saz çalan sensin, o şiirleri yazan sensin (az dinlemedim, af dilerim), taraf gazetesinde yazan da sensin, ne de olsa sağ! görünümlü edebiyat dünyasının ekollerindensin, Konya maceran da var idi, yani hasılı hani çorbanın tesiri?
Bileydik Murat abi değişmiş ve muvahhid bir müslüman olmuş, inanç değişimi eserlerine, yazılarına yansımış olduğunu, bileydik. Maalesef.
Değerli kardeşlerim samimiyetle söylüyorum bu dindar görünümlü edebiyatçılar o kadar çok müslüman genci yaktı, harama sürükledi bunun hesabının acep altından nasıl kalacaklar!
Yaptıklarını reddettin, onlara haram dedin, gençlerin aklını uyuttum dedin de biz mi duymadık? Hani Sezai Karakoç da Suna dediyse hep O'nu derdi. Ya Mona kim idi? Partisi bile vardı. Aynı Kapkıner hesabı, Semud dedin ama Hollandalı Kadınlar hala var. De ki; reddediyorum geçmişimi, o zaman diyelim ki, çorba sana yaramış. Ve lakin durmak yok yola devam diyor isen, arkadaş bu çorbada hakkaten bi tılsım var vesselam...

M Çevrimdışı

murat kapkıner

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Beni edebe davet eden ama en az babası yaşındaki (şimdi kâfir olmuş olsa da(!)) ümmet üzerinde emeği olan bir adama adıyla hitap edebilen, herif gibi kendi imzasıyla, anasının babasının koyduğu adla yazamayıp, kod adıyla yazan edepli arkadaşlarım! Tesadüfen adımı sitenizde gördüm. Rahatsız oldum. Bir ricada bulundum. Gördüğünüz gibi 'cıhat' ortada. Yolunuz açık olsun; artık nereye gidiyorsanız.

drhay Çevrimdışı

drhay

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Murat abi evvela, senin de burada kimsenin yaşını bildiğin yok.

Saniyen A. Fida ve H. Okur sana soru yöneltmiş hele ver bir cevap da duyalım.

3- Tesadüfen! bulduğunu söylediğin bu sitenin menhecini bilen bilir, kaldı ki oldukça klasiktir; çok iyi biliyoruz bizleri aşırı gören gözlerin konumunu.

4- Ümmet üzerinde emeğin olduğunu iddia etmişsin. Ben seni eserlerinle! tanıyorum. O dünyabizim'deki yazıyı da taa o vakitler okumuştum. Yahu Allah aşkına hangi emekten bahsediyorsun sen. Bir önceki mesajımda dediğim gibi, reddediyor musun yaptıklarını, hani nerede? Ben sana bahsedeyim emeğinden; İslam ümmetinin gençliğine sen ve senin gibi sözde islamcı! ediblerden daha fazla zarar veremedi islamsız edibler. (merakını gidereyim tekfir etmiyor bu sözler seni, şuna da inan sözüm meclisten dışarı zaten tekfire gerek yok bir çok insan konuştukça anında kendi kendini tekfir ediyor, çok garip)
Senin gibilere öfkem o kadar büyük ki bunu yazmam mümkün değil. Bir dönem kasıp kavurdunuz gençliği Karakoç'lar, Özel'ler, Özdenören'ler vs nice niceleri... Sizi okuyan cahil genç mümin ve mümineler sizlerin şiir ve hikayelerini okudu ve karşı cinsine sundu. Sonuç malum. İnsanlar o şiir ve yazılarla Allah'ın ve Rasûlünün kelamını unuttu be. Suçlusunuz. Bunu biliyordunuz ve zevk alıyordunuz bu durumdan. Senin Konya'da olman bir şeyi değiştirmedi, Hasan H. hocalar, B.körükçüler, Büyük'ler veya eskinin radikalleri ki isim vermeye ne hacet, ses kasetleri, bunları tanımanın da hiçbir önemi yok. Sizlerin dili, üslubu, yeteneği vardı ama aklınız yoktu. Nefsiniz öyle galebe çaldı ki değerlerinize, küçümser oldunuz o değerleri. Hayranlık duyar oldunuz A. Altan gibilere, Taraf gazetesine. Biz siyasetten berîyiz. Gavur ama dürüst adamlar! Hah doğru mu? Dürüst, saygılı vs... Benim rahmetli babamın yaşında adamım diyorsun amma aklın onun torununun yaşında değil. Sen tükenmişin Murat hoca da farkında değilsin.
Az okumadık seni, Allah subhanehu affetsin Rasim Ö.'nün tüm kitaplarını okurken, Özel'in ve senin ve diğer şairlerin zehirli ok gibi dillerini okurken, dünya klasikleri, romanlar, hikayeler... Kültürlü! idik, okur! idik, mücahit! idik, en bilinçli! vahdet şuuruna sahip bizlerdik. Pehhh. Şu yaştasın artık kendine gel.
Bu nedir yahu: www.hurriyet.com.tr/yazarlar/13312021.asp?noMobile=true
Bu mu senin ümmete emeğin.
Bu mu senin edebin: m.t24.com.tr/haber/orospularla-palyacolar,238725
(okuyanlar linkler için haklarını helal etsin)

5- Herif gibi, edeplice ad kullanın demişin. Burası Taraf değil ki ismimizi yazalım. İsim kullanınca ne oluyor? Zaten nice zorluk ve zulüm altında yaşıyoruz bir de senin hatırına isim mi verelim. Bu sözleri ben gerçek hayatta da söylüyorum. Hamdolsun edebi biliriz. Bu başlığa hiç karışmaz idim ancak senin gibi ediblere! olan kızgınlığım çoktur. Şimdi sözlerimizin değeri hiç yoksa senin nazarında, o vakit de olmayacak. Kaldı ki 30 sene önce kod! adıyla! yazardı dostların. Makul olanı belki o idi aynı şimdi ki gibi.

6- Evet cihadın, cehdin ortada, bilmukabele al bizden de o kadar.

Ve son: Geçmişini reddeden, onu toprağa gömen Ömer radıyallahu anh'ları geçmişiyle yargılayamayız. Bu ahlaka, edebe ve en önemlisi İslam'a sığmaz. Ancak geçmişiyle övünenleri sümen altı etmek de sığmasa gerek değil mi? Kardeşler bu tarz insanların psikolojisini çok iyi tanıyorum, biiznillah battıkça batarlar. Yine de dua ederiz kendilerine, kapımız her zaman açık. İnadı bırakıp bir baksınlar kendi isimlerini hangi şahıslar övüyor, kendilerini kim kullanıyor, kendilerinin dostları oturup kalktıları kimler ve o zaman anlarlar İslâm içinde olan konumlarını. Bizim burada eleşttmemize dâhi gerek yok. Allah celle ve âlâ ıslah etsin...

(imla)

M Çevrimdışı

murat kapkıner

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
İmla! Sizin çocuk olduğunuzu yazdıklarınızdan, bilgi birikiminiz, haklı-haksız heyecanınızdan biliyorum. (hadi buna keramet değil firaset diyelim).
Kim ne yazarsa yazsın cevap vermeyecek, buradan gidecektim ama bana soru sorulmuş. Üç tane. bi tane 'Hidayeti çorbadan mı bilmek gerekiyor' vardı. Cevap vermeye değer bulmadım. O kadar çocukcaydı.
İmdi şu üç soru neyse (andığım dahil) maddeler halinde bana bildirin de gücüm yeterse yanıtlayıp gideyim, tekrar söylüyorum sizin de yolunuz açık olsun.

drhay Çevrimdışı

drhay

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
İmla değilim. Mesaj değiştirmenin maksadını yazdım. Editledim.

Sen cahil çocuklarla çocuk olma bilge! islamcı! şair. Biz her vakit cahil, heyecanlı ve çocuklarız.

Üç tane sorumuz var diyen olmadı o kendi ifaden. Çok istiyorsan soru sorayım.

1 - "Bir konuda itirazın da varsa ilmi belgelerini ortaya koy, karşı tarafın delillerini çürüttüğün zaman istediğin yazı veya videolar kaldırılabilir." A. Fida

2 - Benim yukarıda hata olarak saydığım amellerin, şiirlerin, yazılarınla ilgili, ifade ettiğim gibi geçmişe dair bir pişmanlığın var mı? Tersten; geçmişinle övünüyor musun? Yani şiir yazarken de şiir kasedi doldururken de saz çalarken de Taraf'ta yazarken de yolun hakk mı idi?

3 - Yukarıdaki röportaj hala doğru mudur? Namaza tekrar başladın mı? (çorbanın etki süresi ?)

4 - İddia ettiğin; ümmet üzerindeki emeğinin delili nedir?

Tekrar ifade ediyorum, kimsenin geçmişini yargılamak değil maksadım. Hatalarımızı görüp ondan ictinab etmeye de cehd ediyoruz amma.

M Çevrimdışı

murat kapkıner

Yeni Üye
İslam-TR Üyesi
Aydınlandım arkadaşlar. Umarım siz salihlerin dualarıyla önce küfürden imana döner sonra da tövbekâr olurum.

Ahadun Ahad Çevrimdışı

Ahadun Ahad

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
murat kapkıner bizden yaşça büyük olabilirsin. sana isminle seslenmemiz neden zoruna gitti? lakin bizim alim bildiğimiz insanlar kendilerinden büyük olan insanları eleştirirken onlara zındık, kafir, sapık vb. şeylerle nitelendiriyordu. örneğin kendini müslüman sanan bisr el merisi'ye büyük imam ahmed ibn hanbel ve onun oğlu abdullah; kafir, sapık, cehmi derdi. el merisi ahmed'den ve abdullah'tan yaşça büyüktü. ve el merisi kendisini müslümanların üzerinde bi emeğinin var olduğunu düşünüyordu.

bu alimler bizim emin olduğumuz kimselerdir. edepsiz de değillerdir. ayrıca zühd ve tevazu olarak gavs dediklerinize bin basar. günümüzde gavs dediğiniz zındıklar, dönüm dönüm arazileri, rahat yaşamı ve son model arabalarıyla zühd ve Allah sevgisinden bahsedecek olan son kişilerdir.

ümmete faydan dokunmuş. yahudi ümmetini kastediyorsan haklısın. bu şairlerin ekseriyeti boş insanlardır. sezai karakoçlar, necip fazıllar, ismet özeller vb. islamcı geçinen şairler bunlar burunları havada olan insanlardır. bunlara tabi olanlarda din akide nedir bilmez. içtiği çorbayı hüccet sanar. nitekim bunları ayetlere dayanarak söylüyorum.

ve şairlere ise azgınlar tabi olur. görmez misin ki onlar, her vadide şaşkın şaşkın dolaşırlar ve yapmadıkları şeyleri söylerler.(şuara 224-226)

S Çevrimdışı

Sofidadaş

fukara
Banned
Konuyu başından beri okumaya çalıştım. Anlamaya çalıştım. İki kelime yazmaya çalışacağım...
Bir adam ki düşünün Kalpte nakış bî-nasib
Hayrı iste Allah(c.c) tan
Mucîb (c.c) eyle nasib

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt