Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Gavs(!) Neden Engellemedi?!..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
A Çevrimdışı

Alkâme

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
sofidadas yazacaklarını aşağı yukarı tahmin etmiştim yazdığın ayetlerde sıkıntı yok fakat ayet açıklamaları tefsir değil yorumdur bu ayetlerden hiçbiri rabıtaya delil değildir bunları sadece siz söylüyorsunuz halbuki ayetleri hadis ile açıklayınca anlaşılıyor

Ey iman edenler Allahdan korkun ve sadıklarla beraber olun (tevbe 119)
bu ayetteki sadıklar sofinin şeyh ile beraber olması değil bilakis buradaki sadıklar cihad edenlerdir taberi tefsirine bakabilirsiniz.
yine Ey iman edenler sizi Allaha ulaştıracak vesileler arayın (maide 35) buradaki vesile şeyhe rabıta değildir yine taberi tefsirine bakabilirsiniz alimlerin ittifakı ile buradaki vesileler ameli salihtir.

y0lcu34 HARİCİSİ Çevrimdışı

y0lcu34 HARİCİSİ

Üyeliği İptal Edildi
Banned
Ben bu sofilerden aklı başında olanına denk gelmedim. Delile tabi olana da denk gelmedim. Adam zikir ayeti yazıp zikrin içini kendi dolduruyor. Nefis ayetlerini yazıp nefis ve nefis terbiyesini tarikat jargonuyla anlatıyor. Bak şuan evde semerkand yayınlarından bir kitap var oradan bir kaç soru sorayım, geniş ilmin ile bizi de aydınlatıver.

Behcetus Seniyye diye bir kitap, yazarı Muhammed b. Abdullah Hani.

Sayfa 181; ...Ayrıca fena fişşeyh (bütün varlığını şeyhin manevi şahsiyetinde yok etme hali) fena fillahın (bütün benliğini Allah'ın varlığında yok olmasının) başlangıcıdır.

Böylece devam ederken Gazali'nin sapık fikirleri dışında ne Kuran'dan ne Sünnet'ten bu amellere dalalet eden bir delil görüyorum.

VEFAT ETMİŞ ZATLARA RABITA(?)
Bu kısımda da herhangi bir delil yok.

KABİR BAŞINDA RABITA(?)
Şayet rabıta vefat etmiş zatın kabri başında yapılacaksa şöyle yapılır: diyor ve saçma sapan delilsiz bir yapılacaklar kısmı anlattıktan sonra uydurma bir hadis ile konuyu destekliyor;
"Sizler işlerinizden şaşkınlığa ve hayrete düştüğünüz vakit, kabir ehlinden yardım isteyiniz" (Acluni, Keşfu'l-Hafa)

Böyle münker bir metni ancak cahil cühela hadis diye kabul eder. Hiçbir muhaddisin süneninde olmadığı gibi ilim ehli tarafından mevzu kabul edilmiştir.

En heyecanlı yeri sona sakladım..

TASARRUF ve İMDAT

Şeyhin Tasarrufu

Şeyhin, müridin batınında, iç aleminde tasarruf etmesi ve müptela olduğu hastalığı gidermesi... diyor ve sayfalarca ne Kuran'dan ne Sünnet'ten delil getirmeden bu şekilde devam ediyor. Falanca anlatıyor, şöyle uçmuş böyle kaçmış hikayeleri var dipnotlarda. Ve tabii ki bir sürü kuddise sırruhü denen zatların nakilleri geçiyor.

Ölen Bir Kimsenin Halini Öğrenmek (?)
Şeyh, ölmüş bir kimsenin -iyi ve ya kötü- hallerini öğrenmek için kabrin hizasına oturur ve kalbini bütün düşüncelerden arındırır. Sonra ayetel kürsiyi, peşinden de on iki adet ihlas suresini okur. Bundan sonra içine doğan hal, ölünün içinde bulunduğu halidir(?)

Tabii ki bu bölümde de kaynağımız İşkembe-i Kübra Hazretleri..

Birazdan yola çıkacağım için daha fazla yazamıyorum, bu kitabı yazan şeyhin Kuran ve Sünnet'ten delil getirmemiş belki sen getirirsin, sendeyiz..

S Çevrimdışı

Sofidadaş

fukara
Banned
ilk nefs mertebeleri biliniyor, doğru. ancak son nefs mertebeleri birbirine benziyor:

nefsi mutmain: zaten bu nefs Allah'ın razı olduğu nefstir.

nefsi razıye: anlamı Allahın razı olduğu nefs yine.

nefsi mardiyye:

""Bu makama yükselen nefisten Hazret-i Allah razi oldugu icin “Nefs-i Mardiyye” adini almistir. Razi olunmus nefis demektir. ""

nefsi razıye için de aynı anlamı vermiştiniz, zaten mutmain nefs de Allahın razı olduğu nefs. kısaca bu üçünün ne farkı var birbirinden?

nefsi safiyye'nin açıklamasındaki ayetle, bunun bir nefs mertebesi olduğu arasındaki bağlantıyı kuramadım. bu ayet ilim mertebesini gösteriyor, nefs değil ki..
Nefsi Safiye peygamberlerin nefsidir

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Ana Sayfa Alt