Neler yeni
İslami Forum, Dini Forum, islami site, islami sohbet, radyo, islami bilgiler

İslam-tr.org'a hoş geldiniz! Hemen üye olun ve kendi konularınızı, düşüncelerinizi paylaşarak bu platforma katılın. Oturum açtıktan sonra, İslam dini, tarih ve güncel konularla ilgili paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

Soru Gece İbadeti İçin Uyku Düzeni Nasıl Olmalıdır?

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Selamun aleykum

Peygamberimizin uyku duzenini arastirdigimda; okuduklarimi birlestirince soyle bir sonuc cikti (ki yanlissam duzeltin);

Yatsidan sonra hemen uyudugu ve teheccud namazina kalkip sonra vitiri ve sabah namazinin sunnetini kilmasi(bu arada neden kaynaklarda sadece sunnet denmis anlamadim, yani farzi daha mi sonra kiliyordu diye ayirmislar acaba?) ve sonrasinda da uyumamasi, sadece gunduz kaylule uykusu yapmasi. Ki muhtemelen bir saati gecirmemistir.

Simdi suani dusunuyorum yani icinde bulundugumuz yaz vaktini.

Imsak 03'te oluyor desek; gece namazina kalkmak icin uygun saat anladigim kadariyla 02. Ve imsaktan sonra sabah namazi da hemen yakin olduguna gore(20 dk temkin vakti koyuyorum), yatsimiz da gec okundugu icin, gece 2 saatlik bir uyku uyudugu sonucunu cikartiyorum. Gunduz de 1 saat kaylule desek, gunde 3 saat..

Elbette ki onlara bedensel kuvvet ve mucizeler verilmistir. Aslinda benim dusundugum, bize de gece namazi ve ibadeti tavsiye edildigi icin, bunun nasil mumkun olabildigi..

Yani hesaplamamda mi bir hata yapiyorum yoksa eksik anladigim bir yer mi var bu 3saat uyku cikarimimda.

Bunu da sorma nedenim su ki; sahsen 8 saat uykunun altini hissediyorum kendimde.. Normalim 8 -8.5 saat. Ki 12 yillik calisma hayatimda da boyleydi.Yani uyku ihtiyacim azalmadi, isi biraktiktan sonra da..

Ve bugunlerde; vaktimin uykuyla bosa gecmesi iyice canımı sıkmaya basladi. Gunluk rutin bir ibadet planim var ancak bunun disinda akide kitaplarina ve ek seylere zaman ayirmakta zorlaniyorum.Cogu zaman, bolunecegi icin, bir ise baslayamiyorum.

Uygun olan gunu ters cevirmek mi diye dusundum. Yani 12'de yatip sonra 02'de kalkip, kaylule vaktine dek uyumamayi denemeyi. Acaba bunu yapabilen var mi arada da olsa?

Ben 3 saat uyku konusunda kendime guvenemiyorum. Ama en degerli ibadet zamanlarini da uykuda gecirdigime uzuluyorum.

Acaba benim bunyemde mi uykuya duskunluk var. Yoksa ustuste az uyumaya calissam normale doner miyim.

Yani bu isi yapanlar nasil beceriyor acaba? Seherden taa oglene dek durabilmeyi.

Tecrube ve gozlemlerinizi paylasirsaniz sevinirim.

Hayirli gunler simdiden

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
selamunaleykum ve rahmetullah ve berekatuhu kardesim,
10da yatsiyi kilip 3bardak su icip yatarsan 12de 1de bir lavaboya gider teheccutu vitiri kilar yatarsin. sonra imsak vaktine yakin degil gunesin dogmasina yakin sabah namazini kilabilir uyanik kalabilirsin Allahualem.

E Çevrimdışı

Ebu SILA

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
hesabınız yanlış yatsıyı 22,de kılan biri 02,de teheccüde kalksa 4 saat uyumuş olur.teheccüdü kılıp yatıp saat 04,de de sabah namazını kılabilir.nereden baksak 5 saat uyumuş olur. hele ki kaylule yapan biri ise yeterli bir uykudur.

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yatsi benim kullandigim takvime gore suan 22.46'da okunuyor ve benim Vitir dahil bitirmem (agir kiliyor olabilirim) ve hazirlanip yatmam 12 yi buluyor. (uykuya dalmamin en az yarim saati, bazen 1 saati buldugu faktorunu hic hesaba katmiyorum)

Bu sekilde dusunurseniz sevinirim.

Ben sahiden icinden cikamadim.

Bu arada suanki durumum, sabah namazina, gunese 40 dk kala baslamak seklinde. Bunu temkin olarak boyle yapiyorum ve 4.45 e tekabul ediyor. (Imsak da 3.12)

Son düzenleme:
Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
yine de teheccütten sonra geri uyuyabilirsin. çok zorlanıyorsanda teheccütten sonra bu konuda işini kolaylaştırması hususunda Allaha dua edersin. hiç yapamıyorsan da yapmazsın sonuçta kerahet vakti harici uyumak haram değil.

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Iste insan giden vakte aciyor. Bir de o kadar tavsiye edildigine gore bu zamanlar, belki de iman kuvvetlenmesi de yapar diye dusunuyorum.

Oyuzden bu kadar takildim.

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
takılma bence yap gitsin teheccüt 2 rekat kılsan bile kafi zaten. bide vitir 5dknı almaz sen geri uyuyamamayı uyanık kalmayı da düşündüğün için fazla geliyor.

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Olabilir.

Ama namazlari yavas kildigimi herkes soyluyor. Yani 5 dk.da sanirim ancak 2 rekat kilarim.

Tecvidli okumuyor musunuz sizler? Hani eskiden yatisiyi 15 dk.da kilarken, tecvidli okumaya baslayinca, bu sure iki katini gecti..

A Çevrimdışı

Abdulgaffur

Guest
Olabilir.

Ama namazlari yavas kildigimi herkes soyluyor. Yani 5 dk.da sanirim ancak 2 rekat kilarim.

Tecvidli okumuyor musunuz sizler? Hani eskiden yatisiyi 15 dk.da kilarken, tecvidli okumaya baslayinca, bu sure iki katini gecti..

Benim sana tavsiyem Shuraim ve Sudais kabe imamlarının okuyuşunu taklid etmeye çalışman böylece hem hızlı hem de güzel okursun belki

Pangea Çevrimdışı

Pangea

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Olabilir.

ben vitiri 1 rekat kılıyorum. tekli sayı olması kafi.

A Çevrimdışı

Abdulgaffur

Guest
Internet paketim olunca indireyim sagolun.

Biz Eymen Suveyd ile calisma yaptik hep. O cok agir talim yapiyor.

Yavaş okumak istersen en güzeli Mishary al afasy okuyuşudur . Rahman suresini ondan dinle ne demek istedim anlarsın

A Çevrimdışı

asliar

İyi Bilinen Üye
İslam-TR Üyesi
Yavaş okumak istersen en güzeli Mishary al afasy okuyuşudur . Rahman suresini ondan dinle ne demek istedim anlarsın

Ona da bakarim insallah. Yani hizli okuyunca mahrecleri ve sifatlari veremiyorum. Zaten tecvidi de 3 senedir biliyorum. Sifatlariyla vb ise son bir senedir dikkat etmeye calisiyorum.

eL_Muhacir Çevrimdışı

eL_Muhacir

İlimsiz Mucâhid, kâtil; Cihâdsız âlim, belâm olur
Frm. Yöneticisi
Takip ve tecvid için halil huseyri tavsiyem

Üst Ana Sayfa Alt