GÜNCEL İKİ YENİ KİTAP, ÇOK YAKINDA..."DİNİN ASLI" "KAFİRE KAFİR DEMEYEN KAFİR OLUR" KAİDESİ ŞERHİ

Abdullah el Hanbeli

İyi Bilinen Üye
Üye
Kısaca yazarlar bu konuda ne diyor akhi, onu anlatır mısın.

1.) Mesela dinin aslını bozanı cehalet ve te'vil ile mazur görmeyi bidat mi, küfür mü görüyor?

2.) Kafire kafir demeyen kafir olur kaidesini nasıl uyguluyor, kendisini islama nispet edip dinin aslını bozanı tekfir etmemeyi bu kaideye dahil ediyor mu? Yoksa sadece bidatçi mi görüyor?

3.) Bu kaideye dahil ediyorsa nasıl uyguluyor, hüccetten önce mi yoksa sonra mı tekfir ediyor?

Abdulmuizz Fida

فَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ
Yönetici
Admin
Frm. Yöneticisi
Konu başlığığının komple büyük harf yazılması uygun olmadığından, kelimelerin sadece baş harflerinin büyük olacak şekilde düzenleyiniz!

Abdullah el-hanbeli kardeş: Sormuş olduğunu sorulara çok güzel ve ilmi cevaplar bulacağın bir kitap aslında iki kitabın alanı da sormuş olduğun ve bunların dışında birçok sorua yahut şüpheye cevap bulabileceği mükemmel bir kitap...

Yazarını soran arkadaşlara: Okumazsınız olur biter, hakkında bilgim olmayan bir kimse hakkında nerden bilgi vereyim...

ez-Zehebî

İyi Bilinen Üye
Üye
Abdullah el-hanbeli kardeş: Sormuş olduğunu sorulara çok güzel ve ilmi cevaplar bulacağın bir kitap aslında iki kitabın alanı da sormuş olduğun ve bunların dışında birçok sorua yahut şüpheye cevap bulabileceği mükemmel bir kitap...

Yazarını soran arkadaşlara: Okumazsınız olur biter, hakkında bilgim olmayan bir kimse hakkında nerden bilgi vereyim...
Daha tavsiye ettiğin kitabın yazarının kim olduğunu bilmiyorsun sonra da onlarca kişiye o adamın kitabını tavsiye ediyorsun. Bir de pişkince okumazsın olur diyorsun. La Havle vela Kuvvete illa Billah

Ebu Tahir

لا إله إلا الله
Üye
Daha tavsiye ettiğin kitabın yazarının kim olduğunu bilmiyorsun sonra da onlarca kişiye o adamın kitabını tavsiye ediyorsun. Bir de pişkince okumazsın olur diyorsun. La Havle vela Kuvvete illa Billah
Akhi sana katılıyorum çünkü mesele ciddi bir mesele;tekfir meselesi.
Eğer bu meselede her önümüze geleni dinler,kitabını okursak sonuçta ciddi hastalıklara yol açabilir.dikkatli ve temkinli olmak lazım.bende aynen başından beri yazarını merak ediyorum.

uKaB

Fi sebilillah
Üye
Bunlar nasıl bir kıtapsa ne yazarları nede yayınevı nede kıtap hakkında hıc bır bılgı yok.

Ayrıca
Bir kitabın mukemmel olduguna ancak ılım ehli karar verir.Ve tavsıye eder.

Bizler ilim sahibi olmadıgımız ve olamadıgımız gıbı insanların hayatlarına etki yada mudahele edecek bilinmeyen işlere burnumuzu sokmamalıyız. Aksi takdirde ayagı kayan her muslumandan sorumluyuz.!

ebu tahir ve ez-zehebi...

Sizler okuduğunuz bütün kitapların yazarlarını tanıyormusunuz yahut okuduğunuz şeylerin doğru veya yanlış olduğu hususunda bir fikriniz var mı? Buna dair bir bilgi birikiminiz varda o bilgi birikiminden süzerek doğru veya yanlış yazmış bir kimseyi ayırt ve tespit edebiliyor musunuz?

Diğer arkadaş doğru yazmış şayet bir kitabın doğru veya yanlış bilgiler içerip içermediğini öğrenmek istiyorsan bilen bir kişiye sormak gerekir….

BİLMİYORSANIZ BİLENE SORUNUZ…Ves selam…

Ebu Tahir

لا إله إلا الله
Üye
ebu tahir ve ez-zehebi...

Sizler okuduğunuz bütün kitapların yazarlarını tanıyormusunuz yahut okuduğunuz şeylerin doğru veya yanlış olduğu hususunda bir fikriniz var mı? Buna dair bir bilgi birikiminiz varda o bilgi birikiminden süzerek doğru veya yanlış yazmış bir kimseyi ayırt ve tespit edebiliyor musunuz?

Diğer arkadaş doğru yazmış şayet bir kitabın doğru veya yanlış bilgiler içerip içermediğini öğrenmek istiyorsan bilen bir kişiye sormak gerekir….

BİLMİYORSANIZ BİLENE SORUNUZ…Ves selam…
Kardeşim tabiki yazarlarının hepsini tanımıyorum ama azda olsa biraz bilgi topluyorum hem yazarlar hakkında hemde içeriği hakkında.
Bu kitaplar hakkındada hiç bilgi bulunmuyor ve benim kanaatimce de çok mühim bir konu.
Dikkatli olmak babından tepki koydum

TUVEYLİB

İyi Bilinen Üye
Üye
Yeni çıkmış diye gördüğümde çok merak ettim ve hemen aldım okudum. Çok güzel kitaplar, birçok hususta faydalandım...Teşekkürler emeği geçenlere...